Nová technológia štepenia paradajok z Číny výrazne zvýšila produkciu paradajok na pilotných farmách v Keni a ponúkla miestnym farmárom udržateľnejšiu a produktívnejšiu metódu pestovania tejto základnej plodiny.
Keďže dopyt po paradajkách stúpa a problémy zo strany škodcov, chorôb a klimatických zmien sa zintenzívňujú, štepenie sa objavuje ako inovatívne riešenie, ktoré zvyšuje výnosy a zlepšuje živobytie.
Vrúbľovanie paradajok zahŕňa pripevnenie výhonku vysokoúrodnej, ale voči chorobám citlivej odrody rajčiaka (vrúbeľ) na podpník odolnej odrody, odolnej voči chorobám, vysvetlil Liu Yutao, čínsky riaditeľ Konfuciovho inštitútu na Egertonskej univerzite v okrese Nakuru. Keňa.
Táto technológia má za následok kvalitnú produkciu plodov rajčiakov vrúbľom a odolnosť podpníka, povedal Liu, ktorý pochádza z čínskej poľnohospodárskej univerzity v Nanjingu.
„Výhodou štepených sadeníc je lepší rast, vyššia úroda, skoré dozrievanie a dlhé trvanie produkcie plodov paradajok. Farmárom to pomáha realizovať 50-percentné zvýšenie úrody, čo predtým nemohli dosiahnuť, keď používali tradičné poľnohospodárske systémy“.
Táto technológia bola predstavená miestnym drobným farmárom prostredníctvom partnerstva medzi Poľnohospodárskou univerzitou Nanjing a Univerzitou Egerton ako súčasť projektu financovaného Čínsko-medzinárodným fondom pre rozvoj poľnohospodárstva Juh-Juh a Nástrojom pre trojstrannú spoluprácu.
Jednoročný projekt s názvom Posilnenie vidieckej mládeže prostredníctvom inovatívnych záhradníckych riešení v hodnotovom reťazci paradajok sa realizuje v meste Nakuru, asi 160 kilometrov od hlavného mesta Kene Nairobi.
Od svojho spustenia začiatkom tohto roka projekt vyškolil viac ako 1 000 malých farmárov v moderných poľnohospodárskych technikách.
Liu povedal, že v minulom roku bolo v Keni vysadených 290 000 hektárov paradajok, čo prinieslo celkovú produkciu 681 000 metrických ton.
Konfuciov inštitút Egertonskej univerzity koncom minulého roka pozval prvú skupinu poľnohospodárskych odborníkov z poľnohospodárskej univerzity v Nanjingu do Kene, aby poskytli školenie o technológii štepenia paradajok.
Stephen Githengu, učiteľ záhradníctva v Egertone, uviedol, že projekt má 15 skleníkov, ktoré vlastnia drobní farmári v okrese Nakuru, ktorí boli prijatí a vyškolení v tejto novej technológii.
„Toto partnerstvo videlo viac ako 1 000 malých farmárov a viac ako 100 technikov vyškolených v technológii štepenia, čo umožnila kombinácia moderného čínskeho vybavenia,“ povedal Githengu.
Prvé vrúbľované paradajky dozreli koncom minulého mesiaca, pričom prvé hodnotenia sa uskutočnili v pilotných oblastiach, ako sú podkraje Molo, Naivasha a Bahati.
Githengu povedal, že výnosy ukázali, že technológia je na 99 percent presná pri riešení problémov, ktorým čelia malí farmári.
Esther Wanja, jedna z miestnych farmárov využívajúcich túto technológiu štepenia, vlastní v Naivashe skleník s rozmermi 50 x 80 metrov so 400 rastlinami paradajok.
„Toto je riešenie, na ktoré sme čakali. Práve zbieram paradajky a už mám zákazníkov na našom miestnom trhu,“ povedala.
Wanja, ktorá pestuje paradajky už viac ako 20 rokov, uviedla, že tento rok očakáva zisk 500 dolárov. „Tento druh zisku bol s našimi tradičnými poľnohospodárskymi postupmi nemožný, pretože sme čelili chorobám bakteriálneho vädnutia, ktoré ovplyvňovali kvalitu našich výnosov a vždy sme dosahovali straty. Teraz však budúcnosť pestovania paradajok vyzerá jasnejšie.“
Demonštračné farmy
Ďalším farmárom, ktorý využíva technológiu štepenia, je Willy Gitonga z Bahati. Jeho dva skleníky boli vybrané ako ukážkové farmy pre novú techniku.
Bol mu pridelený technik na zabezpečenie dodržiavania pokynov na školenie.
„Všetci sme oboznámení so skutočnosťou, že plody paradajok sú neuveriteľne sezónne a pri tradičnom poľnohospodárstve sme mohli zberať iba dvakrát do roka. Ale teraz, s technológiou vrúbľovania, môžeme pestovať a zbierať počas celého roka vďaka svojej schopnosti odolávať sezónnym chorobám.“ ,“ povedal.
Gitonga tiež spomenul, že táto technológia pomáha znižovať závislosť od nákladných chemických pesticídov a hnojív, ktoré vždy požierajú zisky farmárov.
Liu z Egertonskej univerzity uviedol, že existujú plány na rozšírenie technológie do ďalších regiónov v Keni s cieľom zlepšiť potravinovú bezpečnosť.
„Túto technológiu predvedieme viacerým miestnym farmárom a rozšírime ju do ďalších častí Kene. Pozeráme sa aj na inovácie v hodnotovom reťazci paradajok, aby sme posilnili postavenie vidieckej mládeže a žien ako spôsob vytvárania slušného príjmu,“ povedal.
https://www.zahrada.sk/forum/zelenina/vrublo…... ...
Celá debata | RSS tejto debaty