Veľmi rýchly nárast využívania slnečnej energie vo svete. Rok 2023

Nedostatok tradičných zdrojov energie urýchľuje prechod na obnoviteľné zdroje, ide najmä o energiu zo slnečného žiarenia. Vďaka pokroku v technológiách výroby slnečných panelov a klesajúcim nákladom na ich výrobu sa slnečné elektrárne stali konkurencieschopnými. Dnešné slnečné elektrárne sú najlacnejším zdrojom elektriny v Čínskej ľudovej republike. Čínska ľudová republika, ako svetový líder v oblasti slnečnej energetiky, inštalovala do roku 2023 viac slnečných panelov ako nasledujúcich 12 krajín z tabuľky uvedenej pod týmto textom.

V Čínskej ľudovej republike inštalovaná kapacita slnečných elektrárni tento rok, rok 2024 predbehne inštalovanú kapacitu vodných alebo aj veterných elektrárni. Slnečné elektrárne sa stávajú veľmi dôležitým dodávateľom takzv. špičkovej-najdrahšej elektriny.

Majú dnes lety astronautov na Mesiac ešte zmysel pre vedu?

06.04.2026

Ľudstvo je od svojho počiatku poháňané zvedavosťou. Ľudia skúmajú svet okolo seba, kladú si otázky o vesmíre a snažia sa pochopiť jeho pôvod aj zákonitosti. Kozmonautika ako moderný vedný odbor nám umožňuje nahliadnuť za hranice našej planéty – skúmať Mesiac, planéty Slnečnej sústavy a hľadať odpovede na otázky o vzniku života. Jednou z fascinujúcich hypotéz [...]

Prečo klesá životná úroveň v krajinách G7?

27.03.2026

Od roku 2000 sa hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa v krajinách G7 (USA, Nemecko, Japonsko, Veľká Británia, Francúzsko, Kanada, Taliansko) zvýšil o takmer 17 500 USD na osobu. Napriek tomu sa reálna kúpna sila obyvateľov G7 – teda životná úroveň zohľadňujúca infláciu a rast cien – znížila na 73 % oproti roku 2000. Tento paradox ukazuje, že rýchly rast cien [...]

Ako vznikol dnešný digitálny svet: Linux v rokoch 2020 – 2026, #6.

18.03.2026

Šiesty a záverečný diel série: Ako vznikol dnešný digitálny svet Posledných šesť rokov bolo pre Linux možno najdôležitejším obdobím od jeho vzniku v roku 1991. Systém, ktorý začínal ako hobby projekt fínskeho študenta, sa stal absolútnym pánom serverov, cloudu a superpočítačov. Na desktope zaznamenal historicky najvyšší podiel používateľov. Na hernej platforme [...]

Kruhac Kostolianska  3

Problémovú križovatku nahradí kruhový objazd. Práce začali hneď po sviatkoch

08.04.2026 07:00

Mesto oznámilo prestavbu križovatky pri Crow aréne na kruhový objazd.

Prístav v Baltskom mori, ruská ropa, tepna Moskvy, ukrajinské útoky

ONLINE: Ukrajina útočí čoraz hlbšie a bolestivejšie, škody sú obrovské. Ruskí blogeri zúria, kritika obrany silnie

08.04.2026 06:55, aktualizované: 07:27

Ukrajinské útoky majú citeľný dopad na ruský ropný export.

súsošie, Park olympijských víťazov, vizualizácia, Liptovský Mikuláš

Našim zlatým olympionikom postavia sochu. Vyrastie v parku pri rušnej štvorprúdovke, aby ju všetci dobre videli

08.04.2026 06:00

Veľké súsošie symbolizujúce športy, v ktorých vynikli naši olympijskí šampióni Martikán, Kaliská a Vlhová, ozdobí vynovený park v širšom centre mesta.

Vance, Orbán

Expert: Rusi v Maďarsku asi ešte nepovedali posledné slovo, ale Trump nemá rád „lúzrov“. Ak Orbán prehrá, prezident USA na neho zabudne

08.04.2026 06:00

Viceprezident USA JD Vance je na návšteve Maďarska. Tesne pred voľbami, ktoré sa konajú 12. apríla, prišiel republikán na pomoc premiérovi Viktorovi Orbánovi.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,074
Celková čítanosť: 3649362x
Priemerná čítanosť článkov: 3398x

Autor blogu

Archív

Odkazy