Medzinárodný tím vedený čínskymi paleontológmi urobil významný pokrok v chápaní evolúcie raného života tým, že po prvý raz zmapoval krivku biodiverzity s vysokým rozlíšením, ktorá trvala 2 až 0,5 miliardy rokov.
Tento prelomový výskum vrhol svetlo na evolučnú cestu raných foriem života na našej planéte, ktoré prešli viacerými cyklami rozkvetu a zániku, ktoré vyvrcholili vznikom komplexného ekosystému charakterizovaného ikonickou kambrijskou explóziou, keď na našu planétu vtrhlo množstvo rôznych živočíchov.
Fosílie môžu poskytnúť kľúčové poznatky o vývoji života. Pred 500 miliónmi rokov vznik eukaryotického života a jeho prvé fosílne stopy sú a zostávajú neisté. Eukaryoty sú organizmy s bunkami, z ktorých každý má odlišné jadro, v ktorom je obsiahnutý genetický materiál, vrátane húb, rastlín a zvierat.
Aj to, ako sa raný život ako predkov dnešných organizmov vyvinul do rôznych ekosystémov na Zemi, je stále záhadou. Táto cesta od jednoduchých k zložitým formám života je kľúčová pre pochopenie biologického pôvodu a budúcnosti.
Štúdia publikovaná v piatok v časopise Science objasnila pôvod a skorý vývoj eukaryotických organizmov a ponúkla niekoľko pohľadov na potenciálny mimozemský život a obývateľné planéty.
Tím vedcov investoval šesť rokov do vývoja najväčšej paleobiologickej databázy na svete vrátane viac ako 13 000 fosílnych udalostí z celého sveta a integroval superpočítače a technológiu AI na vytvorenie prvej krivky biodiverzity s vysokým rozlíšením.
Zistili, že globálne udalosti zaľadnenia zohrali prvú úlohu v makroevolúcii raného života. Evolučná dráha eukaryot bola podľa štúdie narušená dvoma globálnymi udalosťami zaľadnenia medzi 720 a 635 miliónmi rokov.
Potom biodiverzita prudko vzrástla a kolísala, s významnou radiačnou udalosťou, ktorá vyvrcholila pred 580 miliónmi rokov, po ktorej nasledovalo prvé veľké vyhynutie v histórii eukaryotov.
Následne sa objavili zložité makroskopické organizmy vrátane zvierat, ale podľa štúdie čelili dvom veľkým poklesom diverzity medzi 551 a 539 miliónmi rokov, čo znamenalo dve najskoršie masové vyhynutia v evolučnej histórii zvierat.
Výskum odhalil, že vývoj života od jednoduchého k zložitému za približne 1,5 miliardy rokov nie je lineárny proces, ale vzor striedania dlhodobej stagnácie a relatívne rýchleho rastu.
Výsledky tiež zdôraznili hlboké účinky náhlych zmien prostredia, ako je teplota a hladina kyslíka, na skorý komplexný život, čo ponúka kľúčové dôsledky pre štúdium mimozemského života v drsných podmienkach a hodnotenie budúcej obývateľnosti Zeme, povedal Tang Qing z univerzity v Nanjing, prvý autor a jeden z korešpondujúcich autorov príspevku.
Odborný recenzent pochválil prácu ako „dlho oneskorený dokument na preskúmanie fosílnych záznamov proterozoika“, čo bude znamenať „množstvo dokumentov po jeho publikovaní“.
v skutočnosti evolúcia je inteligentne riadená... ...
Mne chyba ako sa dom postaví bez staviteľa. ...
Veď to vieme miliardu krát opakovaná náhoda... ...
mimochodom, ekonomika je prę globalistov... ...
perlička: "zrazu sa objavili zložité... ...
Celá debata | RSS tejto debaty