Nový pohľad na vývoj života na zemi.

Medzinárodný tím vedený čínskymi paleontológmi urobil významný pokrok v chápaní evolúcie raného života tým, že po prvý raz zmapoval krivku biodiverzity s vysokým rozlíšením, ktorá trvala 2 až 0,5 miliardy rokov.

Tento prelomový výskum vrhol svetlo na evolučnú cestu raných foriem života na našej planéte, ktoré prešli viacerými cyklami rozkvetu a zániku, ktoré vyvrcholili vznikom komplexného ekosystému charakterizovaného ikonickou kambrijskou explóziou, keď na našu planétu vtrhlo množstvo rôznych živočíchov.

Fosílie môžu poskytnúť kľúčové poznatky o vývoji života. Pred 500 miliónmi rokov vznik eukaryotického života a jeho prvé fosílne stopy sú a zostávajú neisté. Eukaryoty sú organizmy s bunkami, z ktorých každý má odlišné jadro, v ktorom je obsiahnutý genetický materiál, vrátane húb, rastlín a zvierat.

Aj to, ako sa raný život ako predkov dnešných organizmov vyvinul do rôznych ekosystémov na Zemi, je stále záhadou. Táto cesta od jednoduchých k zložitým formám života je kľúčová pre pochopenie biologického pôvodu a budúcnosti.

Štúdia publikovaná v piatok v časopise Science objasnila pôvod a skorý vývoj eukaryotických organizmov a ponúkla niekoľko pohľadov na potenciálny mimozemský život a obývateľné planéty.

Tím vedcov investoval šesť rokov do vývoja najväčšej paleobiologickej databázy na svete vrátane viac ako 13 000 fosílnych udalostí z celého sveta a integroval superpočítače a technológiu AI na vytvorenie prvej krivky biodiverzity s vysokým rozlíšením.

Zistili, že globálne udalosti zaľadnenia zohrali prvú úlohu v makroevolúcii raného života. Evolučná dráha eukaryot bola podľa štúdie narušená dvoma globálnymi udalosťami zaľadnenia medzi 720 a 635 miliónmi rokov.

Potom biodiverzita prudko vzrástla a kolísala, s významnou radiačnou udalosťou, ktorá vyvrcholila pred 580 miliónmi rokov, po ktorej nasledovalo prvé veľké vyhynutie v histórii eukaryotov.

Následne sa objavili zložité makroskopické organizmy vrátane zvierat, ale podľa štúdie čelili dvom veľkým poklesom diverzity medzi 551 a 539 miliónmi rokov, čo znamenalo dve najskoršie masové vyhynutia v evolučnej histórii zvierat.

Výskum odhalil, že vývoj života od jednoduchého k zložitému za približne 1,5 miliardy rokov nie je lineárny proces, ale vzor striedania dlhodobej stagnácie a relatívne rýchleho rastu.

Výsledky tiež zdôraznili hlboké účinky náhlych zmien prostredia, ako je teplota a hladina kyslíka, na skorý komplexný život, čo ponúka kľúčové dôsledky pre štúdium mimozemského života v drsných podmienkach a hodnotenie budúcej obývateľnosti Zeme, povedal Tang Qing z univerzity v Nanjing, prvý autor a jeden z korešpondujúcich autorov príspevku.

Odborný recenzent pochválil prácu ako „dlho oneskorený dokument na preskúmanie fosílnych záznamov proterozoika“, čo bude znamenať „množstvo dokumentov po jeho publikovaní“.

Mali by byť mimovládne organizácie kontrolované štátom?

16.04.2025

V jednom svojom blogu som sa venoval kontroverznému rozhodnutiu pani prezidentky Čaputovej o pridelení štátnych peňazí mimovládnej organizácii, konkrétne ak sa nemýlim Open Society Foundation, v objeme viac ako 20 miliónov eur. Tieto značné finančné prostriedky daňových poplatníkov putovali do súkromnej organizácie pôsobiacej na Slovensku. Bez ohľadu na ich deklarovanú [...]

Boli vakcíny mRNA ktoré sa používali v kovidových časoch bezpečné?

13.04.2025

Na takúto otázku je potrebné poskytnúť hodnovernú a jednoznačnú odpoveď. Má Dr. Kotlár pravdu? Tvrdí, že vakcíny, ktoré sa používali voči vírusom COVID19, neboli bezpečné a mohli spôsobiť modifikáciu ľudských buniek, ovplyvniť DNA, poprípade následne RNA. Predpokladám však, že výrobcovia takýchto vakcín dôsledne skúmajú ich bezpečnosť, najmä v tomto smere. [...]

USA nikdy nevyhrajú ekonomickú vojnu s Čínou.

12.04.2025

Zavedením 125-percentných ciel na čínske výrobky sa Donald Trump pokúsil oslabiť ekonomiku Čínskej ľudovej republiky. Napriek tomu, že export do USA tvorí menej ako 15 percent celkového čínskeho vývozu, ide o značný objem, ktorého dopady nemožno ignorovať. Ironicky, táto ekonomická vojna by sa napokon mohla obrátiť v prospech Číny. Potenciálne obmedzenia na [...]

ZSSK

Vlaky budúcnosti konečne aj na Slovensku: Tešte sa na nové súpravy a vyšší komfort

17.04.2025 00:00

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) spúšťa najväčšiu modernizáciu vlakov za posledné desaťročia.

musk

Putin prirovnal Muska k tvorcovi sovietskych rakiet. Čím je podľa neho posadnutý?

16.04.2025 20:53

Musk pred časom verejne vyhlásil, že sa s Putinom rozprával iba raz, a to pred ruskou inváziou na Ukrajinu a o vesmírnych technológiách.

rieka Kongo, potopená loď

Obrovská tragédia na rieke Kongo: Požiar a potopenie lode si vyžiadalo najmenej 50 mŕtvych, vyše 100 je nezvestných

16.04.2025 20:00, aktualizované: 20:22

Desiatky ľudí sa podarilo zachrániť, ale mnohí majú rozsiahle popáleniny.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 950
Celková čítanosť: 3147661x
Priemerná čítanosť článkov: 3313x

Autor blogu

Archív

Odkazy