Nový pohľad na vývoj života na zemi.

Medzinárodný tím vedený čínskymi paleontológmi urobil významný pokrok v chápaní evolúcie raného života tým, že po prvý raz zmapoval krivku biodiverzity s vysokým rozlíšením, ktorá trvala 2 až 0,5 miliardy rokov.

Tento prelomový výskum vrhol svetlo na evolučnú cestu raných foriem života na našej planéte, ktoré prešli viacerými cyklami rozkvetu a zániku, ktoré vyvrcholili vznikom komplexného ekosystému charakterizovaného ikonickou kambrijskou explóziou, keď na našu planétu vtrhlo množstvo rôznych živočíchov.

Fosílie môžu poskytnúť kľúčové poznatky o vývoji života. Pred 500 miliónmi rokov vznik eukaryotického života a jeho prvé fosílne stopy sú a zostávajú neisté. Eukaryoty sú organizmy s bunkami, z ktorých každý má odlišné jadro, v ktorom je obsiahnutý genetický materiál, vrátane húb, rastlín a zvierat.

Aj to, ako sa raný život ako predkov dnešných organizmov vyvinul do rôznych ekosystémov na Zemi, je stále záhadou. Táto cesta od jednoduchých k zložitým formám života je kľúčová pre pochopenie biologického pôvodu a budúcnosti.

Štúdia publikovaná v piatok v časopise Science objasnila pôvod a skorý vývoj eukaryotických organizmov a ponúkla niekoľko pohľadov na potenciálny mimozemský život a obývateľné planéty.

Tím vedcov investoval šesť rokov do vývoja najväčšej paleobiologickej databázy na svete vrátane viac ako 13 000 fosílnych udalostí z celého sveta a integroval superpočítače a technológiu AI na vytvorenie prvej krivky biodiverzity s vysokým rozlíšením.

Zistili, že globálne udalosti zaľadnenia zohrali prvú úlohu v makroevolúcii raného života. Evolučná dráha eukaryot bola podľa štúdie narušená dvoma globálnymi udalosťami zaľadnenia medzi 720 a 635 miliónmi rokov.

Potom biodiverzita prudko vzrástla a kolísala, s významnou radiačnou udalosťou, ktorá vyvrcholila pred 580 miliónmi rokov, po ktorej nasledovalo prvé veľké vyhynutie v histórii eukaryotov.

Následne sa objavili zložité makroskopické organizmy vrátane zvierat, ale podľa štúdie čelili dvom veľkým poklesom diverzity medzi 551 a 539 miliónmi rokov, čo znamenalo dve najskoršie masové vyhynutia v evolučnej histórii zvierat.

Výskum odhalil, že vývoj života od jednoduchého k zložitému za približne 1,5 miliardy rokov nie je lineárny proces, ale vzor striedania dlhodobej stagnácie a relatívne rýchleho rastu.

Výsledky tiež zdôraznili hlboké účinky náhlych zmien prostredia, ako je teplota a hladina kyslíka, na skorý komplexný život, čo ponúka kľúčové dôsledky pre štúdium mimozemského života v drsných podmienkach a hodnotenie budúcej obývateľnosti Zeme, povedal Tang Qing z univerzity v Nanjing, prvý autor a jeden z korešpondujúcich autorov príspevku.

Odborný recenzent pochválil prácu ako „dlho oneskorený dokument na preskúmanie fosílnych záznamov proterozoika“, čo bude znamenať „množstvo dokumentov po jeho publikovaní“.

Amerika s Čínou hrá poker.

27.04.2025

V dialógu s bývalým gréckym ministrom financií Yanisom Varoufakisom sa Jeffrey Sachs venuje mylnej americkej predstave o víťazstve v obchodnej vojne s Čínskou ľudovou republikou a zároveň analyzuje otázku, či by sa Taiwan mohol stať „druhou Ukrajinou“. Obe tieto kľúčové témy rozoberá priložené video. Nech sa páči:

Čína získala 70 % svetového trhu v predaji robotov, tvrdí predstaviteľ MIIT

27.04.2025

Čína od roku 2024 vyrobila takmer 100 robotických produktov s umelou inteligenciou (AI), čím si zabezpečila 70 percent svetového trhu, a budúce vyhliadky čínskeho priemyslu robotov s umelou inteligenciou (AI) sú široké, uviedol v sobotu Du Guangda, úradník Ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT). Čína je jedinou krajinou na svete s kompletným priemyselným [...]

Čína vlastní asi 60 percent patentov na umelú inteligenciu.

24.04.2025

Čína sa v súčasnosti stala najväčším svetovým držiteľom patentov na umelú inteligenciu (UI) a vlastní asi 60 percent globálnych patentov týkajúcich sa umelej inteligencie. Umelá inteligencia je kľúčovou hnacou silou v novej vlne technologickej revolúcie a priemyselnej transformácie a čínsky sektor UI vykazuje silné tempo rozvoja, povedal Shen Changyu, šéf Čínskej [...]

fico, putin, hrob, moskva

Za hanbu pre Slovensko a pľuvanec spojencom označila opozícia Ficovu cestu do Moskvy

09.05.2025 12:00

Opozícia zváži, či na Fica v tejto súvislosti nepodá trestné oznámenie pre podozrenie z vlastizrady.

katedrál, Španielsko, Santander, mReportér

Magické zvony oslávili príchod nového pápeža. V španielskom meste to znelo veľkolepo

09.05.2025 11:42

Zábery zachytila mReportérka Marcela Seidenglanzová.

fico, putin, vence, moskva

VIDEO: Fico, Putin a ďalší zahraniční lídri položili kvety k Hrobu neznámeho vojaka v Moskve

09.05.2025 11:39

Podľa videozáznamu TASS zo spoločného fotografovania stál Fico v druhom rade hneď za Putinom.

pavel

Pavel: Rusko sa dnes v niečom správa podobne ako nacistické Nemecko

09.05.2025 11:32

Podľa českého prezidenta sa autoritárom a agresorom nesmie ustupovať.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 954
Celková čítanosť: 3167901x
Priemerná čítanosť článkov: 3321x

Autor blogu

Archív

Odkazy