Kam doviedli Mikloš a Dzurinda slovenskú ekonomiku?

Mnohí občania Slovenska si pamätajú obdobie, kedy krajine dominovala politika pravicových vlád vedených Mikulášom Dzurindom a Ivanom Miklošom. Ich politika privatizácie, motivovaná presvedčením o efektívnosti súkromného sektora a minimalizácii štátneho vlastníctva, viedla k predaju strategických aktív. Išlo o prirodzené monopoly, ako napríklad energetické spoločnosti (elektrárne a rozvodné siete), plynárenské podniky, a tiež významné priemyselné podniky ako Slovnaft, Východoslovenské železiarne či papierne.

Táto rozsiahla privatizácia mala hlboké dôsledky na slovenské hospodárstvo. Vytvorila sa situácia, v ktorej sa Slovensko stalo atraktívnym pre zahraničných investorov predovšetkým vďaka nízkej cene pracovnej sily. Dôsledkom bol príchod firiem zameraných na montáž, automobilový priemysel a logistiku, ktoré ťažili z nízkych mzdových nákladov. Väčšina týchto spoločností sa sústredila na výrobu a montáž s obmedzeným zastúpením výskumu a vývoja (R&D) a vyššieho manažmentu na Slovensku.

Tento model, založený na lacnej pracovnej sile, viedol k niekoľkým negatívnym javom. Nízke mzdy a z nich plynúce nízke daňové príjmy štátu prispeli k dlhodobej fiškálnej nerovnováhe, kde štátne výdavky prevyšujú príjmy. Hoci vykazované HDP na obyvateľa je relatívne vysoké, je do značnej miery generované zahraničnými spoločnosťami, ktoré často zdaňujú svoje zisky v iných krajinách. Štát tak stratil významný zdroj príjmov, ktorý predtým plynul z vlastníctva strategických podnikov. Dnes sa slovenská ekonomika spolieha na prilákanie ďalších zahraničných investícií, aby udržala aspoň určitý stupeň rastu.

Súčasná situácia poukazuje na absenciu dlhodobej ekonomickej stratégie a vízie zo strany slovenskej vlády. Chýba koncepcia rozvoja, ktorá by sa neobmedzovala len na krátkodobé ciele jedného volebného obdobia. Tento krátkodobý prístup sa prejavuje aj v ďalších kľúčových oblastiach, ako je zdravotníctvo a školstvo.

Kľúčovou otázkou ostáva, aké kroky podnikne vláda na zabezpečenie udržateľného a prospešného ekonomického rozvoja pre všetkých občanov Slovenska.

Prečo je súčasné Nemecko kaput?

18.04.2025

Wolfgang Münchau, autor knihy Kaput: Koniec nemeckého ekonomického zázraku, bol hosťom YouTube kanála UnHerd. V rozhovore rozoberá súčasné ekonomické problémy Nemecka – ako vznikli a aká bola jeho ekonomická politika po zjednotení. Je dnešný nemecký ekonomický model ešte životaschopný? Európska únia síce prijala legislatívu o umelej inteligencii, no v EÚ [...]

Mali by byť mimovládne organizácie kontrolované štátom?

16.04.2025

V jednom svojom blogu som sa venoval kontroverznému rozhodnutiu pani prezidentky Čaputovej o pridelení štátnych peňazí mimovládnej organizácii, konkrétne ak sa nemýlim Open Society Foundation, v objeme viac ako 20 miliónov eur. Tieto značné finančné prostriedky daňových poplatníkov putovali do súkromnej organizácie pôsobiacej na Slovensku. Bez ohľadu na ich deklarovanú [...]

Boli vakcíny mRNA ktoré sa používali v kovidových časoch bezpečné?

13.04.2025

Na takúto otázku je potrebné poskytnúť hodnovernú a jednoznačnú odpoveď. Má Dr. Kotlár pravdu? Tvrdí, že vakcíny, ktoré sa používali voči vírusom COVID19, neboli bezpečné a mohli spôsobiť modifikáciu ľudských buniek, ovplyvniť DNA, poprípade následne RNA. Predpokladám však, že výrobcovia takýchto vakcín dôsledne skúmajú ich bezpečnosť, najmä v tomto smere. [...]

ukrajinský vojak, vojna, protitanková zbraň, raketa, strela

ONLINE: Bloomberg: USA zvažujú uznať Krym za ruský, ak to povedie k mieru

19.04.2025 06:20

Súčasťou širšej mierovej dohody môže byť uznanie Krymu ako súčasť Ruska zo strany USA, tvrdia zdroje agentúry Bloomebrg. Konečné reozhodnutie ale ešte nepadlo.

fico-simecka-matovic

Aprílový prieskum SANEP: Smer tesne pred PS, Matovič sa derie hore

19.04.2025 06:00

Do poslaneckých lavíc by v prvej polovici apríla podľa prieskumu SANEP-u zasadli členovia siedmich politických strán.

moslimovia, škola, migranti v škole

Na viedenských školách je už viac moslimov ako kresťanov. Pribúdajú konflikty

19.04.2025 06:00

Podiel žiakov, ktorí vyznávajú islam, dosiahol v tomto školskom roku vyše 41 percent, čo je po prvý raz viac ako podiel kresťanských detí.

Mark Carney

Premiér Carney sa Trumpa nebojí. Kanadu si neprivlastníte, budeme sa brániť, odkázal mu

18.04.2025 21:59

Podľa premiéra Kanaďania teraz v dôsledku Trumpovej politiky stoja pred najväčšou krízou, akú doteraz zažili.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 951
Celková čítanosť: 3153403x
Priemerná čítanosť článkov: 3316x

Autor blogu

Archív

Odkazy