Prvý attosekundový laserový projekt v Ázií.

Čínski vedci „uvidia“ ultrarýchle častice v mikroskopickom svete a uľahčia špičkový výskum vďaka vybudovaniu takejto kľúčovej vedeckej infraštruktúry.

Čínska akadémia vied spustila výstavbu pokročilej infraštruktúry attosekundového lasera (atto = 10⁻¹⁸), ktorá zahŕňa zariadenia v Dongguan v provincii Guangdong a Xi’an v provincii Shaanxi. Stavba v Kuang-tungu sa začala v piatok.

Infraštruktúra, ktorá sa nachádza v meste Songshan Lake Science City v Dongguan, je prvým v Ázii a druhým pokročilým attosekundovým projektom na svete, podľa Lyu Chengxi, starostu mesta Dongguan.

Attosekunda je v súčasnosti najkratšia časová škála (1 attosekunda = 1/10¹⁸ sekundy) , ktorú ľudia dokážu ešte zaznamenať. Attosekundový laser je ako „super uzávierka“ na pozorovanie mikroskopického sveta, používa sa na zachytávanie „dynamických obrazov“ extrémne rýchlo sa pohybujúcich elektrónov pri ultravysokých rýchlostiach, zaznamenáva ich pohyb a kvantové vlastnosti, magnetické zmeny, chemické reakcie a fázu materiálu. prechody, ktoré určujú.

AALI bude ďalším významným úspechom zdrojov rozvoja inovácií pre provinciu Dongguan a Guangdong, povedali na slávnostnom otvorení stavby.

Poskytne tiež významnú podporu pri presadzovaní výstavby medzinárodného centra pre vedu a technológiu pre oblasť väčšieho zálivu Guangdong-Hong Kong-Macao a komplexného národného vedeckého centra GBA, čím krajine pomôže dosiahnuť vysokú úroveň technologickej sebestačnosti a sebazdokonaľovania.

Infraštruktúra je plánovaná na vytvorenie 10 lúčov pokrývajúcich vlnové dĺžky v extrémnom ultrafialovom, mäkkom röntgenovom a terahertzovom žiarení spolu s 22 výskumnými terminálmi, ktoré tvoria komplexné attosekundové vedecké zariadenie.

Šesť lúčov, ktoré sa začali stavať v Dongguan v piatok, stavia Fyzikálny ústav CAS, zatiaľ čo zvyšné štyri postaví Xi’anský inštitút optiky a presnej mechaniky s akadémiou.

Projekt je naplánovaný na pomoc pri vybudovaní komplexného ultrarýchleho výskumného zariadenia elektrónovej dynamiky s rozlíšením attosekundy a vysokou časopriestorovou koherenciou počas obdobia piatich rokov na sledovanie, meranie a manipuláciu s pohybom elektrónov a do hĺbky skúmať evolučné zákony materiálnych stavov.

Očakáva sa, že Číne poskytne kľúčovú technickú podporu na dosiahnutie zásadných prelomov v špičkovej oblasti základného výskumu materiálovej vedy.

Attosekundový laser poskytuje nové technologické prostriedky na štúdium hlavných vedeckých problémov v disciplínach, ako je fyzika, chémia, materiály, informácie a biomedicína.

Očakáva sa, že prinesie nové objavy v oblasti základného výskumu a priemyselných technológií, a preto má dôležitý vedecký a strategický význam.

Za jednu sekundu môže svetlo obísť zemský rovník sedem a pol krát. Avšak za jednu attosekundu je vzdialenosť, ktorú svetlo prejde, iba v mierke atómu, vysvetlili fyzici.

Čínsky výrobca Loongson predstavuje novú generáciu serverových procesorových integrovaných obvodov.

29.06.2025

Čínska spoločnosť Loongson Technology uviedla na trh novú generáciu domácich procesorov 3C6000, čím sa priblížila ére AI čipov. Šanghajská spoločnosť Loongson Technology predstavila vo štvrtok novú generáciu univerzálnych procesorov 3C6000, ktoré predstavujú významný krok vpred v čínskej snah o technologickú samostatnosť a rozvoj umelej inteligencie (AI). Tieto [...]

Pravda o ekonomike v kapitalizme. O čom to celé je?

24.06.2025

Naši politici a ekonómovia žijú v ilúzórnom svete odtrhnutom od reality. Prečo im uniká podstata? Video pod článkom odhaľuje koreň problému – rolu médií, ktoré tento fiktívny svet živia. Spoločnosť topiaca sa v neurčitosti následne plodí chybné predpovede: ekonómovia sa mýlia takmer vždy, lebo sa snažia aplikovať exaktné modely na živý, nepredvídateľný [...]

Izraelská elektráreň Eshkol vybuchla po zásahu iránskej rakety.

24.06.2025

Pred niekoľkými hodinami bola zasiahnutá izraelská elektráreň Eshkol na juhu Izraela. Elektráreň mala pred výbuchom kapacitu na výrobu elektriny 1700 MW. Musel to byť veľký výbuch, keď trosky z tejto elektrárne zasiahli auto idúce po diaľnici. Video:

bobor

U chránených bobrov sa našli parazity prenosné na ľudí. Jeden druh sa u nich objavil vôbec po prvýkrát

08.07.2025 11:59

Vedci zaznamenali aj nový subtyp rodu Blastocystis, pričom podľa nich ide o prvý nález tohto druhu parazita u bobrov vôbec.

Milan Lučanský

Európsky súd pre ľudské práva sa zaoberá sťažnosťami týkajúcimi sa Lučanského, uviedol jeho syn Adam

08.07.2025 11:37

Bývalý šéf polície zomrel koncom roka 2020 po tom, ako sa vo väzení v Prešove pokúsil o samovraždu.

Juraj Cintula

Atentátnik Cintula na súde: Fica vraj nemienil zabiť, chcel uzavrieť dohodu, mal však podmienku

08.07.2025 10:08, aktualizované: 11:38

„Rozhodol som sa poškodiť zdravie premiéra Roberta Fica. Rozhodol som sa to urobiť tak, aby nebol schopný vykonávať funkciu premiéra,“ vypovedal Cintula.

dopravní policajti

Polícia pátra po nezvestnej desaťročnej Karolíne, verejnosť prosí o pomoc

08.07.2025 09:22

Dievča naposledy videli na ulici Kopanice v Bratislave.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 967
Celková čítanosť: 3235792x
Priemerná čítanosť článkov: 3346x

Autor blogu

Archív

Odkazy