Malo by Slovensko vystúpiť z NATO?

Slovenská republika vstúpila do NATO v marci 2004. Tento krok mal za cieľ posilniť bezpečnosť krajiny a zabezpečiť jej ochranu pred možnými hrozbami, najmä z Ruskej federácie. Avšak je na mieste položiť si otázku, či členstvo v NATO naozaj prináša Slovensku očakávané benefity.

Rakúska republika, náš západný sused, nie je členom NATO a nemá záujem o vstup do tejto aliancie. Zaujímavé je, že napriek tomu Rusko Rakúsko nenapadlo a neexistujú náznaky, že by tak plánovalo urobiť. To otvára priestor na diskusiu, či by Slovensko mohlo podobne fungovať ako neutrálny štát.

Vojny, ktoré NATO vedie alebo bude viesť v budúcnosti, nie sú naše vojny. Ja osobne považujem NATO za vojenskú organizáciu, ktorá často slúži záujmom veľmocí, predovšetkým USA. Za posledných 50 rokov sme boli svedkami mnohých konfliktov a krviprelievaní, ktoré táto aliancia podporila alebo priamo rozpútala.

Preto si myslím, že Slovensko by malo prehodnotiť svoje členstvo v NATO. Bolo by správne iniciovať referendum s jasnou otázkou: „Ste za vystúpenie Slovenskej republiky z NATO a za vyhlásenie neutrality?“

Prečo by Slovensko nemohlo byť neutrálnym štátom, podobne ako náš sused Rakúsko? Neutralita by nám umožnila sústrediť sa na vlastné záujmy a znížiť riziko, že budeme zatiahnutí do konfliktov, ktoré nám neprospievajú.

Ukrajina nechce prevziať padlých vojakov.

18.01.2026

Ukrajina nechce prevziať mŕtve telá vojakov, ktorý padli v boji. Ide o viac ako 6 000 padlých ukrajinských vojakov. Ukrajinci dokonca nechcú prevziať svojich zranených a chorých vojakov. Video:

Grónčania nechcú zlaté papierové doláre.

17.01.2026

Americký prezident Donald Trump sľúbil občanom Grónska, že keď budú súhlasiť s pripojením k USA, tak každý jeden dostane zlaté papierové doláre a to vo výške 100 000. Ale títo ľudia nechcú zlaté papierové doláre, a dokonca ani občianstvo USA, ktoré by po pripojení automaticky dostali. Veď predsa v USA sa bežní ľudia majú dobre a zarábajú zlaté papierové [...]

Čína spotrebovala 10, 4 bilióna kWh el. energie v 2025 r.

17.01.2026

Celková spotreba elektriny v Číne dosiahla v roku 2025 míľnik, keď prvýkrát prekročila 10 biliónov kilowatthodín, oznámila v sobotu Národná energetická správa (NEA). Celková spotreba energie v Číne dosiahla v minulom roku 10,4 bilióna kilowatthodín, čo predstavuje medziročný nárast o 5 percent, uvádzajú údaje NEA. Tento objem robí z Číny prvú krajinu, ktorá [...]

gronsko

Dánska premiérka Frederiksenová: V NATO je zhoda na potrebe trvalej prítomnosti v Arktíde

22.01.2026 21:14

Zdôraznila tiež, že o svojej suverenite Dánsko so Spojenými štátmi rokovať nebude.

Nové cvičné taktické lietadlá L-39NG Skyfox na letisku v Kecskeméte

Pavel: Stanovisko armády k L-159 som si nevymyslel, je tu už dlhšie

22.01.2026 20:10

O tom, že česká vláda Ukrajine lietadlá L-159 nepredá, informoval premiér Andrej Babiš v pondelok po rokovaní vlády.

Španielsko, zrážka vlakov

Počet obetí vykoľajenia a zrážky vlakov v Andalúzii stúpol na 45

22.01.2026 20:03

Pri nehode bolo zranených viac ako 120 ľudí.

Switzerland Davos Trump

Trump žaluje New York Times za údajný zavádzajúci prieskum verejnej mienky

22.01.2026 19:37

Podľa prieskumu podpora voličov preňho postupne klesá.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,055
Celková čítanosť: 3569830x
Priemerná čítanosť článkov: 3384x

Autor blogu

Archív

Odkazy