Prečo bolo Západné Nemecko vyspelejšie ako to východné?

Po druhej svetovej vojne sa svet rozdelil na dva ideologické bloky: západný, vedený Spojenými štátmi americkými, a východný, pod vplyvom Sovietskeho zväzu. Toto rozdelenie sa prejavilo aj v Nemecku, ktoré bolo rozdelené na západnú Spolkovú republiku Nemecko (SRN) a východnú Nemeckú demokratickú republiku (NDR).

USA zohrali kľúčovú úlohu v obnove západného Nemecka. V rámci Marshallovho plánu, zameraného na hospodársku obnovu Európy, prúdili do SRN masívne finančné prostriedky a materiály. Išlo o stavebné materiály, poľnohospodárske stroje a moderné priemyselné technológie. Nemeckí inžinieri mali možnosť školiť sa v Spojených štátoch a osvojiť si najnovšie americké know-how.

Cieľom americkej pomoci bolo nielen obnoviť nemeckú ekonomiku, ale aj zabrániť šíreniu komunizmu v západnej Európe. Vďaka tejto podpore zažilo západné Nemecko po vojne prudký hospodársky rast, známy ako „hospodársky zázrak“ (Wirtschaftswunder).

Už v 50. a 60. rokoch 20. storočia dodávali USA do SRN moderné NC obrábacie stroje, ktoré umožnili rozvoj presnej hromadnej výroby. To malo zásadný vplyv na nemecký automobilový priemysel, ktorý sa stal konkurencieschopným na svetových trhoch.

Dnes je nemecký automobilový priemysel stále silný, pričom využíva moderné technológie vrátane umelej inteligencie, často v spolupráci s americkými firmami.

Hospodárske rozdiely medzi bývalým západným a východným Nemeckom pretrvávajú dodnes, čo je čiastočne dôsledkom rozdielneho prístupu k obnove po druhej svetovej vojne.

Umelá inteligencia – prekoná schopnosť ľudí premýšľať a tvoriť.

01.04.2025

Umelá inteligencia a jej potenciál Umelá inteligencia (UI) v súčasnosti predstavuje aplikáciu, ktorá simuluje inteligentné myslenie. Avšak, čo presne znamená „inteligentné myslenie“? Definujeme ho ako schopnosť správnej logickej analýzy problémov a následnú syntézu logických záverov. Súčasné formy UI ešte nedosahujú úroveň ľudského myslenia v oblastiach [...]

Ako vyrábajú elektriku v Číne.

25.03.2025

V súčasnosti v Čínskej ľudovej republike sa vyrába elektrina z týchto zdrojov: vietor – 11,9 percenta voda – 9,79 percenta atómová – 5,0 percent slnečná – 4,85 percenta obnoviteľné zdroje spolu 26,54 percent + 5 percent atómové elektrárne, tepelné zdroje – 68,45 percent. Tieto údaje sú z januára a februára tohto roku. Za prvé dva mesiace sa [...]

Kde sa podel žilinský Lenin?

23.03.2025

Spomienky na Žilinu a kontroverzné odstránenie busty V. I. Lenina Ako chlapec som vyrastal v Žiline a s nostalgiou si spomínam na zmeny, ktorými mesto prešlo od sedemdesiatych rokov 20.storočia. Pri prezeraní aktuálnych fotografií cez Street View som si uvedomil, ako sa mesto zmenilo. Jednou z najvýraznejších zmien bolo odstránenie monumentálnej busty V. I. Lenina, ktorá [...]

pellegrini

Pellegrini vo Vatikáne vyzval na jednotu v záujme spoločných hodnôt

03.04.2025 21:38

Delegácia prezidenta SR pricestovala na návštevu Svätej stolice pri príležitosti národnej púte.

Juraj Blanár

Blanár požiadal Španielsko o poskytnutie systému protivzdušnej obrany na území SR

03.04.2025 21:15

Blanár svojho rezortného kolegu o systém PVO požiadal v súvislosti s prítomnosťou španielskych vojakov na Slovensku.

Výbor pre hospodárske záležitosti Denisa Saková

Saková: O záchrane fabrík pred Trumpovými clami budeme rokovať s Bruselom. Poslanec Smeru obhajoval postup USA

03.04.2025 19:30

Ministerka hospodárstva Denisa Saková prehlásila, že štát pripravuje pomoc pre automobilky a aj malých či stredných podnikateľov.

musk, vance

Musk podľa Vancea bude Trumpovým poradcom aj po svojom odchode z funkcie

03.04.2025 19:18

Časť Trumpovho okolia a jeho spojencov podľa Politico frustruje Muskova nepredvídateľnosť.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 944
Celková čítanosť: 3131689x
Priemerná čítanosť článkov: 3317x

Autor blogu

Archív

Odkazy