Prečo bolo Západné Nemecko vyspelejšie ako to východné?

Po druhej svetovej vojne sa svet rozdelil na dva ideologické bloky: západný, vedený Spojenými štátmi americkými, a východný, pod vplyvom Sovietskeho zväzu. Toto rozdelenie sa prejavilo aj v Nemecku, ktoré bolo rozdelené na západnú Spolkovú republiku Nemecko (SRN) a východnú Nemeckú demokratickú republiku (NDR).

USA zohrali kľúčovú úlohu v obnove západného Nemecka. V rámci Marshallovho plánu, zameraného na hospodársku obnovu Európy, prúdili do SRN masívne finančné prostriedky a materiály. Išlo o stavebné materiály, poľnohospodárske stroje a moderné priemyselné technológie. Nemeckí inžinieri mali možnosť školiť sa v Spojených štátoch a osvojiť si najnovšie americké know-how.

Cieľom americkej pomoci bolo nielen obnoviť nemeckú ekonomiku, ale aj zabrániť šíreniu komunizmu v západnej Európe. Vďaka tejto podpore zažilo západné Nemecko po vojne prudký hospodársky rast, známy ako „hospodársky zázrak“ (Wirtschaftswunder).

Už v 50. a 60. rokoch 20. storočia dodávali USA do SRN moderné NC obrábacie stroje, ktoré umožnili rozvoj presnej hromadnej výroby. To malo zásadný vplyv na nemecký automobilový priemysel, ktorý sa stal konkurencieschopným na svetových trhoch.

Dnes je nemecký automobilový priemysel stále silný, pričom využíva moderné technológie vrátane umelej inteligencie, často v spolupráci s americkými firmami.

Hospodárske rozdiely medzi bývalým západným a východným Nemeckom pretrvávajú dodnes, čo je čiastočne dôsledkom rozdielneho prístupu k obnove po druhej svetovej vojne.

Prečo by ekonomika mala slúžiť ľuďom a nie ľudia ekonomike.

16.05.2025

Na internete som našiel zaújmavé video od profesora ekonómie Richarda Wolffa. Vo videu vysvetľuje, prečo majú číňania vysokorýchlostné železnice a prečo takéto niečo nie je v USA. Kde je dôvod? Pozrite si nasledujúce video: https://www.youtube.com/shorts/kNxN-T_0-GA

Amerika s Čínou hrá poker.

27.04.2025

V dialógu s bývalým gréckym ministrom financií Yanisom Varoufakisom sa Jeffrey Sachs venuje mylnej americkej predstave o víťazstve v obchodnej vojne s Čínskou ľudovou republikou a zároveň analyzuje otázku, či by sa Taiwan mohol stať „druhou Ukrajinou“. Obe tieto kľúčové témy rozoberá priložené video. Nech sa páči:

Čína získala 70 % svetového trhu v predaji robotov, tvrdí predstaviteľ MIIT

27.04.2025

Čína od roku 2024 vyrobila takmer 100 robotických produktov s umelou inteligenciou (AI), čím si zabezpečila 70 percent svetového trhu, a budúce vyhliadky čínskeho priemyslu robotov s umelou inteligenciou (AI) sú široké, uviedol v sobotu Du Guangda, úradník Ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT). Čína je jedinou krajinou na svete s kompletným priemyselným [...]

Michal Šimečka,

Šimečka: Nikto z opozičných politikov nespochybňuje atentát, ale Smer ho politicky zneužíva

18.05.2025 10:58

Pokiaľ podľa šéfa progresívcov existujú konšpirácie o atentáte, je to dôsledok toho, že ľudia nedôverujú vláde.

pápež lev XIV

Pápež Lev XIV. pred inauguráciou prvýkrát pozdravil veriacich z papamobilu. Na slávnostnú omšu zavítali desaťtisíce ľudí

18.05.2025 09:32, aktualizované: 10:18

Na Námestí svätého Petra je aj 160 zahraničných delegácií. Slovensko reprezentuje prezident Peter Pellegrini.

ukrajina vojna

ONLINE: Rusko masívne zasypalo Ukrajinu dronmi. Išlo o najväčší útok od začiatku invázie

18.05.2025 08:25, aktualizované: 09:55

Rusko od piatkových rokovaní s Ukrajinou v tureckom Istanbule zintenzívnilo svoje útoky.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 955
Celková čítanosť: 3174764x
Priemerná čítanosť článkov: 3324x

Autor blogu

Archív

Odkazy