V piatok sa stretli Wang Yi a Sergej Šojgu.

28. Februára popredný čínsky diplomat Wang Yi viedol v piatok v Pekingu strategický dialóg so Sergejom Šojgu, tajomníkom Bezpečnostnej rady Ruskej federácie.

Wang poznamenal, že pod strategickým vedením oboch hláv štátov zostanú čínsko-ruské vzťahy naďalej pevné a neotrasiteľné.

Nedávno po videostretnutí začiatkom roka mali lídri oboch strán telefonický rozhovor a viedli komunikáciu o prehĺbení strategickej koordinácie a podpore stability medzinárodnej situácie. To plne odrážalo vysokú úroveň a osobitosť vzťahov medzi Čínou a Ruskom a zdôraznilo zodpovednú úlohu, ktorú zohrávajú hlavy štátov dvoch hlavných mocností, povedal Wang.

Vyzval obe strany, aby sa držali implementácie konsenzu dosiahnutého oboma hlavami štátov, udržiavali úzku koordináciu a pokračovali v prehlbovaní vzájomnej dôvery a spolupráce v oblasti strategickej bezpečnosti.

História a realita znova a znova dokazujú, že vzťahy medzi Čínou a Ruskom majú silnú vnútornú hnaciu silu, pevnú verejnú podporu a jedinečnú strategickú hodnotu a nie sú zamerané na tretie strany a nemali by byť nimi ovplyvňované, povedal Wang.

Poznamenal, že čínsko-ruské vzťahy v novej ére čoraz viac preukazujú odolnosť a pokoj nového modelu vzťahov medzi veľkými krajinami.

Wang uviedol, že tento rok si pripomíname 80. výročie víťazstva vo svetovej protifašistickej vojne, ako aj 80. výročie založenia OSN, čo má zásadný význam v dejinách čínsko-ruských väzieb a širších medzinárodných vzťahov.

Ako dvaja hlavní víťazi 2. svetovej vojny a stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN majú Čína a Rusko povinnosť spojiť ruky, aby bránili výsledky 2. svetovej vojny a udržali globálny mier a rozvoj.

Šojgu uviedol, že obe hlavy štátov načrtli smer rozvoja bilaterálnych vzťahov a strategickej koordinácie. Obe krajiny majú vysoký stupeň politickej a strategickej vzájomnej dôvery a nie sú ovplyvnené vonkajšími faktormi.

Vytvorenie komplexného strategického koordinačného partnerstva medzi Ruskom a Čínou je pevnou voľbou, ktorú urobili obe strany a ktorá slúži základným záujmom oboch krajín a dvoch národov, povedal.

Rusko a Čína zastávajú vysoko konzistentné pozície v medzinárodných záležitostiach a úzko sa koordinujú v rámci mechanizmov ako OSN, G20 a APEC, povedal Šojgu a dodal, že Rusko plne podporí čínske predsedníctvo Šanghajskej organizácie pre spoluprácu a jej organizovanie summitov a zároveň vyjadrí vďačnosť za čínsku podporu ruskému predsedníctvu BRICS v minulom roku.

Obe strany si vymenili hĺbkové názory na ukrajinskú krízu. Šojgu načrtol najnovšiu situáciu medzi Ruskom a USA. kontakt, ako aj úvahy o postoji Ruska s tým, že Rusko je odhodlané odstrániť základné príčiny ukrajinskej krízy a hľadať trvalý, spravodlivý a udržateľný mierový plán.

Wang povedal, že Čína bude naďalej zohrávať konštruktívnu úlohu pri presadzovaní mierových rozhovorov a presadzovaní politického urovnania ukrajinskej krízy.

Obe strany sa dohodli, že vo vhodnom čase usporiadajú nové kolo strategických konzultácií o bezpečnosti Číny a Ruska. Vymenili si tiež názory na ázijsko-tichomorský región, Blízky východ a Afganistan a ďalšie medzinárodné alebo regionálne otázky spoločného záujmu.

Prečo je súčasné Nemecko kaput?

18.04.2025

Wolfgang Münchau, autor knihy Kaput: Koniec nemeckého ekonomického zázraku, bol hosťom YouTube kanála UnHerd. V rozhovore rozoberá súčasné ekonomické problémy Nemecka – ako vznikli a aká bola jeho ekonomická politika po zjednotení. Je dnešný nemecký ekonomický model ešte životaschopný? Európska únia síce prijala legislatívu o umelej inteligencii, no v EÚ [...]

Mali by byť mimovládne organizácie kontrolované štátom?

16.04.2025

V jednom svojom blogu som sa venoval kontroverznému rozhodnutiu pani prezidentky Čaputovej o pridelení štátnych peňazí mimovládnej organizácii, konkrétne ak sa nemýlim Open Society Foundation, v objeme viac ako 20 miliónov eur. Tieto značné finančné prostriedky daňových poplatníkov putovali do súkromnej organizácie pôsobiacej na Slovensku. Bez ohľadu na ich deklarovanú [...]

Boli vakcíny mRNA ktoré sa používali v kovidových časoch bezpečné?

13.04.2025

Na takúto otázku je potrebné poskytnúť hodnovernú a jednoznačnú odpoveď. Má Dr. Kotlár pravdu? Tvrdí, že vakcíny, ktoré sa používali voči vírusom COVID19, neboli bezpečné a mohli spôsobiť modifikáciu ľudských buniek, ovplyvniť DNA, poprípade následne RNA. Predpokladám však, že výrobcovia takýchto vakcín dôsledne skúmajú ich bezpečnosť, najmä v tomto smere. [...]

Ukrajina, vojna na Ukrajine, útok na Kyjev

Sme pripravení rokovať aj s teroristami, odkázal Zelenskyj Putinovi. Trump chce mier dohodnúť už do konca apríla

24.04.2025 19:00

Zatiaľ čo Trump trvá na svojom mierovom návrhu, ktorý predkladá ako ultimátum, Rusi stále útočia na civilné ciele na Ukrajine.

protivládny protest bratislava

Vo viacerých mestách pokračujú protesty. Prezidenta vyzývajú, aby nepodpísal zákon o mimovládkach

24.04.2025 18:37

Novela podľa organizátorov a verejnosti ohrozuje nezávislé organizácie a občiansku spoločnosť na Slovensku.

generálna prokuratúra

Útoky sa stupňujú, prichádzajú aj od politikov. Rada prokurátorov vyzýva kompetentných, aby to riešili

24.04.2025 18:12

Rada prokurátorov Slovenskej republiky dlhodobo vníma ako vážny problém útoky na integritu prokurátorov pri výkone prokurátorských činností.

Harvard University

Harvard je podľa Trumpa antisemitský a hrozbou pre demokraciu

24.04.2025 18:05

Prezident univerzity Alan Garber, ktorý je sám žid, pripustil, že univerzita zaznamenala niektoré prejavy antisemitizmu.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 951
Celková čítanosť: 3157156x
Priemerná čítanosť článkov: 3320x

Autor blogu

Archív

Odkazy