V USA chcú zakázať študovať na školách číňanom.

Skupina republikánov z amerického Snemovne reprezentantov predložila legislatívu, ktorá sa snaží zabrániť čínskym študentom študovať na amerických školách, pričom sa odvolávala na takzvané obavy o národnú bezpečnosť, uvádza AP News. Tento krok potom vyvolal kritiku zo strany niektorých medzinárodných vzdelávacích organizácií a demokratov, pričom čínsky expert poznamenal, že motiváciou legislatívy je zrejme politické pózovanie, pokus slúžiť vlastnej politickej agende.

Americký kongresman Riley Moore predstavil legislatívu na zastavenie vydávania študentských víz čínskym štátnym príslušníkom a päť zákonodarcov Snemovne reprezentantov sa pripojilo k Moorovi, aby podporili túto legislatívu, podľa tlačovej správy zverejnenej v piatok.

Moore vo vyhlásení tvrdil, že USA „pozvali“ Čínu, aby špehovala americkú armádu, kradla duševné vlastníctvo a ohrozovala národnú bezpečnosť krajiny. Dodal: „Je načase, aby sme vypli kohútik a okamžite zakázali všetky študentské víza pre čínskych štátnych príslušníkov.“

Hoci opatrenie pravdepodobne neprejde, poznamenala AP, navrhovaná legislatíva vyvolala odpor zo strany vzdelávacích organizácií. V reakcii na návrh zákona Asian American Scholar Forum (AASF) v príspevku na X uviedlo, že takýto krok by poškodil zásobovanie talentov ázijsko-amerických vedcov, vedcov a výskumníkov, čo by podkopalo vedúce postavenie USA vo vede a inováciách.

„Žiadna politika by sa nemala zameriavať na jednotlivcov výlučne na základe ich národného pôvodu,“ povedal Fanta Aw, výkonný riaditeľ a generálny riaditeľ NAFSA, asociácie medzinárodných pedagógov, podľa vyhlásenia citovaného agentúrou AP.

Aw dodal, že robiť zo zahraničných študentov – najpreverenejších a najsledovanejších neprisťahovalcov v USA – obetného baránka za xenofóbne a protičínske nálady, je podľa AP zavádzajúce a v rozpore s národným záujmom USA.

Na rozdiel od väčšiny predchádzajúcich obmedzení pre čínskych študentov sa Moorov návrh vzťahuje na všetkých čínskych študentov bez ohľadu na ich odbor alebo úroveň štúdia, informoval South China Morning Post (SCMP). Zameriava sa na tri hlavné typy amerických študijných víz – víza F, J a M – ktoré sa používajú na štúdium na amerických univerzitách a inštitútoch anglického jazyka; výmeny na stredoškolskej a univerzitnej úrovni; a neakademickú a odbornú prípravu alebo štúdium.

Podľa SCMP návrh zákona spochybnili aj niektorí demokrati. Demokratická zástupkyňa Grace Meng z New Yorku, ktorá predsedá Kongresu ázijsko-pacifický americký výbor, uviedla, že „kultúrna výmena prostredníctvom univerzitného programu urobila našu ekonomiku silnejšou a konkurencieschopnejšou na globálnej scéne“.

Doktorantka z Číny na University of Oklahoma, Chen Li (alias), v nedeľu pre Global Times povedala, že mnohí čínski študenti, ktorých pozná, sa obávajú, že takáto legislatíva by mohla viesť k prísnejšej vízovej politike, čo by nepriaznivo ovplyvnilo ich akademické aktivity a každodenný život.

Chen tiež zdôraznil obavy, že návrh by mohol prehĺbiť zaujatosť voči čínskym študentom, čo by mohlo brániť akademickým výmenám medzi Čínou a USA. Dodala, že niektorí študenti môžu zvážiť alternatívne študijné destinácie alebo prehodnotiť svoje kariérne plány, ak legislatíva prejde.

Liu Wei (alias), uchádzač o postgraduálne programy v USA so sídlom v Pekingu, ktorý v súčasnosti čaká na prijímacie ponuky, vyjadril obavy z možných zmien v politike USA, ktoré by mohli ovplyvniť vstup čínskych študentov a vízový stav. Poznamenala však, že sa domnieva, že zákon pravdepodobne neprejde. Dodala, že ako alternatívy zvažuje aj ponuky z iných krajín.

Zdá sa, že primárnou motiváciou legislatívy je politické pózovanie, alebo skôr pokus slúžiť vlastnej politickej agende, povedal pre Global Times Yang Xiyu, vedúci výskumník z Čínskeho inštitútu medzinárodných štúdií.

Samotná záležitosť odzrkadľuje, že napriek ťažkostiam s uzákonením legislatívy, akt využitia legislatívneho procesu na presadzovanie politických záujmov USA v podstate prilieva olej do ohňa a ďalej politizuje legislatívny proces, aby slúžil ako spôsob, ako pošpiniť Čínu, dodal Yang.

S odvolaním sa na sériu amerických vízových obmedzení Yang poukázal na to, že čoraz uzavretejší postoj USA voči Číne odráža ich rastúci nedostatok dôvery.

Mali by byť mimovládne organizácie kontrolované štátom?

16.04.2025

V jednom svojom blogu som sa venoval kontroverznému rozhodnutiu pani prezidentky Čaputovej o pridelení štátnych peňazí mimovládnej organizácii, konkrétne ak sa nemýlim Open Society Foundation, v objeme viac ako 20 miliónov eur. Tieto značné finančné prostriedky daňových poplatníkov putovali do súkromnej organizácie pôsobiacej na Slovensku. Bez ohľadu na ich deklarovanú [...]

Boli vakcíny mRNA ktoré sa používali v kovidových časoch bezpečné?

13.04.2025

Na takúto otázku je potrebné poskytnúť hodnovernú a jednoznačnú odpoveď. Má Dr. Kotlár pravdu? Tvrdí, že vakcíny, ktoré sa používali voči vírusom COVID19, neboli bezpečné a mohli spôsobiť modifikáciu ľudských buniek, ovplyvniť DNA, poprípade následne RNA. Predpokladám však, že výrobcovia takýchto vakcín dôsledne skúmajú ich bezpečnosť, najmä v tomto smere. [...]

USA nikdy nevyhrajú ekonomickú vojnu s Čínou.

12.04.2025

Zavedením 125-percentných ciel na čínske výrobky sa Donald Trump pokúsil oslabiť ekonomiku Čínskej ľudovej republiky. Napriek tomu, že export do USA tvorí menej ako 15 percent celkového čínskeho vývozu, ide o značný objem, ktorého dopady nemožno ignorovať. Ironicky, táto ekonomická vojna by sa napokon mohla obrátiť v prospech Číny. Potenciálne obmedzenia na [...]

korea

Južná Kórea a USA spustili spoločné letecké cvičenie Freedom Flag

17.04.2025 06:46

Do cvičenia sa zapojí približne 1100 osôb a 90 lietadiel z oboch krajín vrátane ďalekonosných bombardérov B-1B.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Rusi zaútočili na Dnipro. Končí sa prímerie útokov na infraštruktúru, obe strany sa obviňujú, kto ho porušoval

17.04.2025 06:10, aktualizované: 07:32

Prímerie, ktoré malo zabrániť útokon na energetiku, dohodnuté s Moskvu aj Kyjevom Trumpovou administratívou, sa chýli ku koncu.

Huliak, fico

Vyjde Huliakovi rebélia aj druhýkrát? Politológ: Je to klasický homo politicus. Rýchlo sa poučil od politických matadorov

17.04.2025 06:00

Po Dankovi sa pustil do svojej vlastnej vlády opäť aj Huliak. Rebélii niet konca, podľa odborníka je minister športu politický exot.

Trump, Si

Vojna či dohoda? Čína verí, že vydrží viac ako Amerika

17.04.2025 06:00

Peking neočakáva skoré vyriešenie obchodnej vojny. Považuje ju za symptóm širšej stratégie USA na potlačenie vzostupu Číny.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 950
Celková čítanosť: 3148996x
Priemerná čítanosť článkov: 3315x

Autor blogu

Archív

Odkazy