V USA chcú zakázať študovať na školách číňanom.

Skupina republikánov z amerického Snemovne reprezentantov predložila legislatívu, ktorá sa snaží zabrániť čínskym študentom študovať na amerických školách, pričom sa odvolávala na takzvané obavy o národnú bezpečnosť, uvádza AP News. Tento krok potom vyvolal kritiku zo strany niektorých medzinárodných vzdelávacích organizácií a demokratov, pričom čínsky expert poznamenal, že motiváciou legislatívy je zrejme politické pózovanie, pokus slúžiť vlastnej politickej agende.

Americký kongresman Riley Moore predstavil legislatívu na zastavenie vydávania študentských víz čínskym štátnym príslušníkom a päť zákonodarcov Snemovne reprezentantov sa pripojilo k Moorovi, aby podporili túto legislatívu, podľa tlačovej správy zverejnenej v piatok.

Moore vo vyhlásení tvrdil, že USA „pozvali“ Čínu, aby špehovala americkú armádu, kradla duševné vlastníctvo a ohrozovala národnú bezpečnosť krajiny. Dodal: „Je načase, aby sme vypli kohútik a okamžite zakázali všetky študentské víza pre čínskych štátnych príslušníkov.“

Hoci opatrenie pravdepodobne neprejde, poznamenala AP, navrhovaná legislatíva vyvolala odpor zo strany vzdelávacích organizácií. V reakcii na návrh zákona Asian American Scholar Forum (AASF) v príspevku na X uviedlo, že takýto krok by poškodil zásobovanie talentov ázijsko-amerických vedcov, vedcov a výskumníkov, čo by podkopalo vedúce postavenie USA vo vede a inováciách.

„Žiadna politika by sa nemala zameriavať na jednotlivcov výlučne na základe ich národného pôvodu,“ povedal Fanta Aw, výkonný riaditeľ a generálny riaditeľ NAFSA, asociácie medzinárodných pedagógov, podľa vyhlásenia citovaného agentúrou AP.

Aw dodal, že robiť zo zahraničných študentov – najpreverenejších a najsledovanejších neprisťahovalcov v USA – obetného baránka za xenofóbne a protičínske nálady, je podľa AP zavádzajúce a v rozpore s národným záujmom USA.

Na rozdiel od väčšiny predchádzajúcich obmedzení pre čínskych študentov sa Moorov návrh vzťahuje na všetkých čínskych študentov bez ohľadu na ich odbor alebo úroveň štúdia, informoval South China Morning Post (SCMP). Zameriava sa na tri hlavné typy amerických študijných víz – víza F, J a M – ktoré sa používajú na štúdium na amerických univerzitách a inštitútoch anglického jazyka; výmeny na stredoškolskej a univerzitnej úrovni; a neakademickú a odbornú prípravu alebo štúdium.

Podľa SCMP návrh zákona spochybnili aj niektorí demokrati. Demokratická zástupkyňa Grace Meng z New Yorku, ktorá predsedá Kongresu ázijsko-pacifický americký výbor, uviedla, že „kultúrna výmena prostredníctvom univerzitného programu urobila našu ekonomiku silnejšou a konkurencieschopnejšou na globálnej scéne“.

Doktorantka z Číny na University of Oklahoma, Chen Li (alias), v nedeľu pre Global Times povedala, že mnohí čínski študenti, ktorých pozná, sa obávajú, že takáto legislatíva by mohla viesť k prísnejšej vízovej politike, čo by nepriaznivo ovplyvnilo ich akademické aktivity a každodenný život.

Chen tiež zdôraznil obavy, že návrh by mohol prehĺbiť zaujatosť voči čínskym študentom, čo by mohlo brániť akademickým výmenám medzi Čínou a USA. Dodala, že niektorí študenti môžu zvážiť alternatívne študijné destinácie alebo prehodnotiť svoje kariérne plány, ak legislatíva prejde.

Liu Wei (alias), uchádzač o postgraduálne programy v USA so sídlom v Pekingu, ktorý v súčasnosti čaká na prijímacie ponuky, vyjadril obavy z možných zmien v politike USA, ktoré by mohli ovplyvniť vstup čínskych študentov a vízový stav. Poznamenala však, že sa domnieva, že zákon pravdepodobne neprejde. Dodala, že ako alternatívy zvažuje aj ponuky z iných krajín.

Zdá sa, že primárnou motiváciou legislatívy je politické pózovanie, alebo skôr pokus slúžiť vlastnej politickej agende, povedal pre Global Times Yang Xiyu, vedúci výskumník z Čínskeho inštitútu medzinárodných štúdií.

Samotná záležitosť odzrkadľuje, že napriek ťažkostiam s uzákonením legislatívy, akt využitia legislatívneho procesu na presadzovanie politických záujmov USA v podstate prilieva olej do ohňa a ďalej politizuje legislatívny proces, aby slúžil ako spôsob, ako pošpiniť Čínu, dodal Yang.

S odvolaním sa na sériu amerických vízových obmedzení Yang poukázal na to, že čoraz uzavretejší postoj USA voči Číne odráža ich rastúci nedostatok dôvery.

Čína získala 70 % svetového trhu v predaji robotov, tvrdí predstaviteľ MIIT

27.04.2025

Čína od roku 2024 vyrobila takmer 100 robotických produktov s umelou inteligenciou (AI), čím si zabezpečila 70 percent svetového trhu, a budúce vyhliadky čínskeho priemyslu robotov s umelou inteligenciou (AI) sú široké, uviedol v sobotu Du Guangda, úradník Ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT). Čína je jedinou krajinou na svete s kompletným priemyselným [...]

Čína vlastní asi 60 percent patentov na umelú inteligenciu.

24.04.2025

Čína sa v súčasnosti stala najväčším svetovým držiteľom patentov na umelú inteligenciu (UI) a vlastní asi 60 percent globálnych patentov týkajúcich sa umelej inteligencie. Umelá inteligencia je kľúčovou hnacou silou v novej vlne technologickej revolúcie a priemyselnej transformácie a čínsky sektor UI vykazuje silné tempo rozvoja, povedal Shen Changyu, šéf Čínskej [...]

Prečo je súčasné Nemecko kaput?

18.04.2025

Wolfgang Münchau, autor knihy Kaput: Koniec nemeckého ekonomického zázraku, bol hosťom YouTube kanála UnHerd. V rozhovore rozoberá súčasné ekonomické problémy Nemecka – ako vznikli a aká bola jeho ekonomická politika po zjednotení. Je dnešný nemecký ekonomický model ešte životaschopný? Európska únia síce prijala legislatívu o umelej inteligencii, no v EÚ [...]

medveď hnedý

V obci Košariská v nedeľu ráno zachytili pohyb medveďa smerom na Brezovú pod Bradlom

27.04.2025 16:00

Podľa obyvateľov okolitých obcí sa medveď pohyboval v uplynulých dňoch aj v okolí obce Hradište pod Vrátnom.

Donald Trump, Volodymyr Zelenskyj

VIDEO: Trump zoči-voči Zelenskému. Pôvodne tam boli tri stoličky - poslal americký prezident Macrona preč?

27.04.2025 15:37

Stretnutie medzi štyrmi očami medzi Trumpom a Zelenským počas pápežovho pohrebu bolo prekvapením.

danko

Danko chce prelomiť veto prezidenta pri tzv. covidových amnestiách

27.04.2025 14:34

Gröhling považuje tieto amnestie za pľuvanec rodinám obetí koronavírusu, zdravotníkom, lekárom a dobrovoľníkom.

Šalitroš  migaľ

Migaľ: Najprv chceme ukázať výsledky a potom ich zhmotniť do politickej strany

27.04.2025 13:58

Migaľ nechcel priamo odpoveď na otázku, či sa politicky vidí viac napravo, alebo naľavo.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 953
Celková čítanosť: 3160255x
Priemerná čítanosť článkov: 3316x

Autor blogu

Archív

Odkazy