Umelá inteligencia – prekoná schopnosť ľudí premýšľať a tvoriť.

Umelá inteligencia a jej potenciál

Umelá inteligencia (UI) v súčasnosti predstavuje aplikáciu, ktorá simuluje inteligentné myslenie. Avšak, čo presne znamená „inteligentné myslenie“? Definujeme ho ako schopnosť správnej logickej analýzy problémov a následnú syntézu logických záverov. Súčasné formy UI ešte nedosahujú úroveň ľudského myslenia v oblastiach tvorivosti a predstavivosti.

Ľudský mozog s približne 85 miliardami prepojených neurónov tvorí komplexnú „inteligentnú sieť“. Táto sieť dokáže rozlišovať medzi rôznymi objektmi, ako sú autá a mačky, holuby a lietadlá, domy a jaskyne, a zároveň je schopná vytvárať myšlienky prostredníctvom jazyka. Ľudia tak môžu komunikovať pomocou jazyka, obrazov alebo gest. Naprogramovanie týchto schopností predstavuje značnú výzvu, najmä kvôli rozsahu a komplexnosti takéhoto programu. Avšak, tento problém sa efektívne rieši pomocou strojového učenia.

Očakáva sa, že vývoj kvantových počítačov, ktoré ponúkajú neporovnateľne vyšší výpočtový výkon, umožní prekonanie týchto prekážok. Hoci 85 miliárd neurónov v ľudskom mozgu sa zdá byť obrovským číslom, vývoj UI s napríklad 10^100 uzlami by mohol viesť k oveľa presnejšej analýze problémov a syntéze požadovaných výstupov.

Z tohto dôvodu sa domnievam, že ľudský mozog je limitovaný v schopnosti spracovávať informácie, ktoré by sme radi získali. Vývoj dostatočne výkonných počítačov je len otázkou času.

Osobne verím, že UI bude v budúcnosti schopná oveľa efektívnejšie analyzovať a riešiť komplexné problémy, čím prekoná súčasné ľudské schopnosti.

Ako vyrábajú elektriku v Číne.

25.03.2025

V súčasnosti v Čínskej ľudovej republike sa vyrába elektrina z týchto zdrojov: vietor – 11,9 percenta voda – 9,79 percenta atómová – 5,0 percent slnečná – 4,85 percenta obnoviteľné zdroje spolu 26,54 percent + 5 percent atómové elektrárne, tepelné zdroje – 68,45 percent. Tieto údaje sú z januára a februára tohto roku. Za prvé dva mesiace sa [...]

Kde sa podel žilinský Lenin?

23.03.2025

Spomienky na Žilinu a kontroverzné odstránenie busty V. I. Lenina Ako chlapec som vyrastal v Žiline a s nostalgiou si spomínam na zmeny, ktorými mesto prešlo od sedemdesiatych rokov 20.storočia. Pri prezeraní aktuálnych fotografií cez Street View som si uvedomil, ako sa mesto zmenilo. Jednou z najvýraznejších zmien bolo odstránenie monumentálnej busty V. I. Lenina, ktorá [...]

Číňania začali vyrábať svoj vlastný CPU 3B6600.

22.03.2025

CPU Loongson 3B6600 je najnovším CPU od čínskeho výrobcu IO Loongson Technology. Loongson sa dlhodobo snaží, aby ich CPU dosiahli úroveň výkonu porovnateľnú s procesormi Intel Core i5 a i7 12. a 13. generácie. V porovnaní s predchádzajúcimi modelmi ide o výrazný krok dopredu.Architektúra 3B6600:CPU využíva internú architektúru inštrukčnej sady LoongArch (ISA) spoločnosti [...]

medveď hnedý

Medvedica napadla turistu v poľských horách, prežil so zranením

02.04.2025 22:41

Skorá jar je obdobím, keď sú medvede hladné, podráždené a mimoriadne nebezpečné.

Benjamin Netanjahu

Izrael vykonal vzdušný úder v damašskej štvrti Barzá, píšu agentúry

02.04.2025 20:44, aktualizované: 21:19

Izraelská armáda doteraz vec nekomentovala.

Ruské jadrové manévre / Bombardér / Tu-22M3 /

V Irkutskej oblasti na Sibíri sa zrútil ruský bombardér, zahynul jeden pilot

02.04.2025 20:33

Stroj podľa neho havaroval pravdepodobne v dôsledku technickej poruchy.

prílet F16 Kuchyňa

Vzdušný priestor by sme si mohli strážiť sami už v lete, prišli ďalšie F-16. Do Kuchyne leteli na etapy

02.04.2025 20:05

Obe lietadlá boli dodané letecky v dvoch etapách, letom cez Atlantik na leteckú základňu Morón v Španielsku a následným preletom na letisko v Kuchyni.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 944
Celková čítanosť: 3131197x
Priemerná čítanosť článkov: 3317x

Autor blogu

Archív

Odkazy