Umelá inteligencia a jej potenciál
Umelá inteligencia (UI) v súčasnosti predstavuje aplikáciu, ktorá simuluje inteligentné myslenie. Avšak, čo presne znamená „inteligentné myslenie“? Definujeme ho ako schopnosť správnej logickej analýzy problémov a následnú syntézu logických záverov. Súčasné formy UI ešte nedosahujú úroveň ľudského myslenia v oblastiach tvorivosti a predstavivosti.
Ľudský mozog s približne 85 miliardami prepojených neurónov tvorí komplexnú „inteligentnú sieť“. Táto sieť dokáže rozlišovať medzi rôznymi objektmi, ako sú autá a mačky, holuby a lietadlá, domy a jaskyne, a zároveň je schopná vytvárať myšlienky prostredníctvom jazyka. Ľudia tak môžu komunikovať pomocou jazyka, obrazov alebo gest. Naprogramovanie týchto schopností predstavuje značnú výzvu, najmä kvôli rozsahu a komplexnosti takéhoto programu. Avšak, tento problém sa efektívne rieši pomocou strojového učenia.
Očakáva sa, že vývoj kvantových počítačov, ktoré ponúkajú neporovnateľne vyšší výpočtový výkon, umožní prekonanie týchto prekážok. Hoci 85 miliárd neurónov v ľudskom mozgu sa zdá byť obrovským číslom, vývoj UI s napríklad 10^100 uzlami by mohol viesť k oveľa presnejšej analýze problémov a syntéze požadovaných výstupov.
Z tohto dôvodu sa domnievam, že ľudský mozog je limitovaný v schopnosti spracovávať informácie, ktoré by sme radi získali. Vývoj dostatočne výkonných počítačov je len otázkou času.
Osobne verím, že UI bude v budúcnosti schopná oveľa efektívnejšie analyzovať a riešiť komplexné problémy, čím prekoná súčasné ľudské schopnosti.
Tá má tiež limity... ...
Zaležitosť času. ...
Neprekoná. ...
Neviem o čo sa presne jedná a využívať to... ...
Celá debata | RSS tejto debaty