Čína od roku 2024 vyrobila takmer 100 robotických produktov s umelou inteligenciou (AI), čím si zabezpečila 70 percent svetového trhu, a budúce vyhliadky čínskeho priemyslu robotov s umelou inteligenciou (AI) sú široké, uviedol v sobotu Du Guangda, úradník Ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT).
Čína je jedinou krajinou na svete s kompletným priemyselným reťazcom na výrobu humanoidných robotov, ktorý zahŕňa výrobu, dodávky a systém predaja a služieb, povedal Du na priemyselnom fóre, ktoré sa konalo vo Wuxi vo východnej čínskej provincii Jiangsu.
Prieskum humanoidných robotov v Číne sa začal koncom 80. rokov 20. storočia. Väčšina čínskych spoločností prijala prístup „integrovaného celého stroja a vlastného výskumu kľúčových komponentov“ na urýchlenie iterácie produktov, uviedol expert na humanoidné roboty Xiong Rong so sídlom v provincii Zhejiang.
Xiong v sobotu pre Global Times povedal, že domáce humanoidné roboty majú teraz stabilné funkcie chôdze, behu a státia, porovnateľné s ich medzinárodnými náprotivkami. „Tieto schopnosti sú spôsobené najmä pokrokom v algoritmoch riadenia pohybu, ktoré výrazne zlepšili rovnováhu a stabilitu robotov,“ povedal Xiong.
Podľa Xionga čínske spoločnosti využívajú svoje osvedčené výrobné silné stránky na rozvoj diferencovaných výhod v dvoch kľúčových oblastiach: domáca výroba základných komponentov a zhromažďovanie tréningových údajov pre roboty.
Od začiatku tohto roka čínska technológia humanoidných robotov zrýchlila svoju iteráciu – roboty poháňané umelou inteligenciou tancovali s ľuďmi počas Jarného galavečera a tiež absolvovali polmaratón v Pekingu.
Sú schopné pevne stáť, stabilne chodiť a rýchlo bežať, povedal Du.
Prvých hier robotov s umelou inteligenciou v krajine, ktoré sa konali vo Wuxi od štvrtka do soboty, sa zúčastnilo viac ako 100 podnikov a tímov technologických inovácií súvisiacich s robotmi v 10 kategóriách vrátane atletických výziev, ako sú šprinty, terénne preteky, futbal, basketbal a tanec, ako aj súťaží zameraných na aplikácie, ako je manipulácia s materiálom, inteligentné uchopenie a scenáre záchrany v interiéri.
Podujatie nasledovalo po úspešnom prvom humanoidnom polmaratóne na svete, ktorý sa konal v Pekingu a ktorý spojil technológiu a šport v historickom podujatí. Zhong Xiangyun, pozorovateľ odvetvia humanoidných robotov, v sobotu pre Global Times povedal, že nedávne športové podujatia vo Wuxi a Pekingu ďalej zdôraznili schopnosti robotov s umelou inteligenciou, čo naznačuje, že sa uberajú cestou prechodu od laboratórnych experimentov k rozsiahlej výrobe a komerčným aplikáciám.
Žiarlivým príkladom je humanoidný robot Atom, ktorý vyvinula spoločnosť Dobot Robotics so sídlom v Šen-čene. Ako prvý humanoidný robot na svete v plnej veľkosti s „agilnou prevádzkou a schopnosťou chôdze s vystretými kolenami“ je Atom vybavený vlastnoručne vyvinutým vysoko presným operačným systémom a dokáže vykonávať úlohy, ako je skladanie čokoládových krabíc, nanášanie mlieka, podávanie rúk a doručovanie kvetov pomocou hlasových povelov, povedal v sobotu pre Global Times zástupca spoločnosti Dobot Robotics Li Jiaxian.
Li povedal, že Atom sa používa hlavne v priemyselných scenároch, ako je príprava automobilov pri montáži, príprava nápojov v kaviarni a nočné zmeny v lekárňach. Do roku 2024 spoločnosť dodala viac ako 80 000 kolaboratívnych robotov na zámorské trhy vo viac ako 80 krajinách a regiónoch.
Na fóre Chen Ying, viceprezident a generálny tajomník Čínskeho inštitútu elektroniky, uviedol, že športové stretnutie slúži ako míľnik v prehľade technického pokroku v oblasti umelej inteligencie a zároveň ako odrazový mostík pre budovanie komplexného priemyselného ekosystému. Keďže sa modely umelej inteligencie neustále vyvíjajú rýchlym tempom a technologické spoločnosti zintenzívňujú svoje úsilie v oblasti výskumu a vývoja, trhový potenciál umelej inteligencie je pripravený na výrazný nárast, dodal Chen.
Podľa správy výskumného inštitútu Head Leopard Shanghai dosiahla veľkosť čínskeho trhu s umelou inteligenciou v roku 2023 418,6 miliardy juanov (58 miliárd dolárov) a očakáva sa, že do roku 2027 dosiahne 632,8 miliardy juanov, a to vďaka prelomovým objavom v technológii umelej inteligencie, informoval denník Securities Daily.
Celá debata | RSS tejto debaty