Stretnutie prezidentov Putina a Trumpa.

Plánované rokovanie prezidentov USA a Ruskej federácie na americkom území, ktoré sa uskutoční tento mesiac, by malo prispieť k vyriešeniu špeciálnej vojenskej operácie, ktorú RF vedie od roku 2022. Je však škoda, že sa na tomto summite nebudú riešiť ďalšie dlhotrvajúce konflikty, ktoré destabilizujú svetový mier.

Medzi ne patrí izraelsko-palestínsky konflikt, trvajúci od vzniku Izraela v roku 1948, ako aj otázka Kosova a okupácia severnej časti Cypru Tureckom, ktorá pretrváva od roku 1974. Prečo zostávajú tieto problémy neriešené?

Kľúčový problém spočíva v nefunkčnosti Bezpečnostnej rady OSN. Tento orgán, ktorý mal pôvodne zabezpečiť mier a bezpečnosť, sa stal v súčasnosti skôr symbolom impotencie medzinárodnej diplomacie. Jeho štruktúra zostáva zastaraná – stálymi členmi sú štáty, ktoré už dávno nemajú taký vplyv, aký mali po druhej svetovej vojne. Veľká Británia a Francúzsko stratili svoje koloniálne impériá, ZSSR zanikol a Čína aj USA, hoci mocné, často konajú v rozpore s princípmi OSN.

Dôsledkom je chaotický svet bez účinnej globálnej kontroly, kde štáty konajú bez obáv z následkov. OSN by preto potrebovala hlbokú reformu, aby opäť plnila svoju úlohu – predchádzala konfliktom a udržiavala mier. Keby fungovala efektívne, neboli by potrebné alternatívne vojenské aliancie ako NATO. Miesto paralelných štruktúr by mal byť vytvorený skutočne fungujúci systém kolektívnej bezpečnosti pod hlavičkou OSN.

Ukrajina nechce prevziať padlých vojakov.

18.01.2026

Ukrajina nechce prevziať mŕtve telá vojakov, ktorý padli v boji. Ide o viac ako 6 000 padlých ukrajinských vojakov. Ukrajinci dokonca nechcú prevziať svojich zranených a chorých vojakov. Video:

Grónčania nechcú zlaté papierové doláre.

17.01.2026

Americký prezident Donald Trump sľúbil občanom Grónska, že keď budú súhlasiť s pripojením k USA, tak každý jeden dostane zlaté papierové doláre a to vo výške 100 000. Ale títo ľudia nechcú zlaté papierové doláre, a dokonca ani občianstvo USA, ktoré by po pripojení automaticky dostali. Veď predsa v USA sa bežní ľudia majú dobre a zarábajú zlaté papierové [...]

Čína spotrebovala 10, 4 bilióna kWh el. energie v 2025 r.

17.01.2026

Celková spotreba elektriny v Číne dosiahla v roku 2025 míľnik, keď prvýkrát prekročila 10 biliónov kilowatthodín, oznámila v sobotu Národná energetická správa (NEA). Celková spotreba energie v Číne dosiahla v minulom roku 10,4 bilióna kilowatthodín, čo predstavuje medziročný nárast o 5 percent, uvádzajú údaje NEA. Tento objem robí z Číny prvú krajinu, ktorá [...]

Switzerland Davos Trump

USA budú s NATO spolupracovať na zaistení bezpečnosti Grónska, uviedol Trump

22.01.2026 23:43

Trump v súvislosti s chystanou dohodou o Grónsku a Arktíde zdôraznil, že USA budú musieť mať schopnosť v oblasti robiť to, čo chcú.

WHO / Svetová zdravotnícka organizácia /

USA podľa Reuters oficiálne odišli zo svetovej zdravotníckej organizácie

22.01.2026 23:36

Trump kvôli postupu organizácie v čase covidu-19, a tiež kvôli podľa neho príliš veľkej náklonnosti WHO k Číne, odchod prvýkrát oznámil už v roku 2020.

Switzerland Davos Trump

Všetci musia urobiť ústupky, povedal Trump k úsiliu o mier na Ukrajine

22.01.2026 23:30

Trump dnes rokoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

sanitka,

Po prokurdskej demonštrácii v Antverpách pobodali nožom šesť ľudí

22.01.2026 22:55

Motív incidentu doposiaľ nebol bezprostredne známy.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,055
Celková čítanosť: 3569895x
Priemerná čítanosť článkov: 3384x

Autor blogu

Archív

Odkazy