Založ si blog

Inteligentné hodinky za pár euro. Čína versus Švajčiarsko. #2

27. 04.2019 som uverejnil blog Inteligentné hodinky za pár euro. Čína versus Švajciarsko. Tento blog mal obrovskú čítanosť a tak sa vraciam k tejto téme, aby som čitateľom vysvetlil pokrok vo vývoji hodiniek za posledných cca 200 -300 rokov. V sučasnosti existujú tri druhy náramkových hodiniek.

1 Mechanické náramkové alebo vreckové hodinky. Tieto hodinky sa začali vyrábať už v stredoveku a to približne koncom 18. storočia, začiatok 19. storočia. Princíp mechanických hodiniek je dosť zložitý. Ide vlastne o miniatúrny strojček ktorý je poháňaný potenciálnou energiou hlavnej pružiny. Táto energia sa prenáša cez sústavu ozubených koliesok až k zotrvačníkovému koliesku ktoré kmitá pomocou takzv. vlasovej pružinky. Kmitočet zotrvačníkového kolieska je od 0 až po 10Hz. Cena týchto hodiniek závisí od výrobcu. Takými svetovými výrobcami sú firmy Rolex, Patek Phillipe, Breguet, Longines, Varechon, Omega a mnoho ďaľších výrobcov. Mojími prvými hodinkami boli hodinky zn. Prim a mali 15 alebo 17 kameňov. Pamätám sa, že tie hodinky pekne tikali.  Naozaj kvalitné mechanické hodinky môžu stáť aj viac ako 1 mil. euro. Bohužiaľ, keďže sú to mechanické hodinky, tak nikdy nebudú presné tak ako sú dnes elektrické.

2.Elektrické oscilátorové hodinky. Už v roku 1969 japonská firma Seiko prišla s revolučnými hodinkami – oscilátorovými hodinkami ktoré neboli poháňané mechanickou energiou pružiny, ale elektrickou energiou z batérie. Ide o veľmi presné hodinky, keďže čas sa už nemeria kmitočtom mechanického oscilátora, ale kremíkovým oscilátorom. Tento oscilátor pracuje vo frekvencii  32768 Hz. Pomocou elektronických obvodov sa tento kmitočet delí dvoma teda 32768/2, potom 16384/2, 8192/2, 4096/2 až prídeme k frekvencii 1Hz a vtedy sa táto frekvencia používa na pohyb sekundovej ručičky, ktorou pohybuje krokový motorček. Následne sa tak pohybuje aj hodinová ručička. Výhodou týchto hodiniek je vysoká presnosť merania času a výrazné zlacnenie ich výroby. Môžu byť aj číslicové, teda ukazujú  čas číslicovo. V súčasnosti sa používa hlavne tento typ náramkových hodiniek.

3.Náramkové hodinky – smart hodinky riadené mikroprocesorom. Je to hit 21. storočia. Skladajú sa z integrovaných obvodov a namiesto ciferníka a ručičiek majú obrazovku. Ide o veľmi presné hodinky, keďže tieto hodinky sú spárované cez bluetooth s mobilom a tak ukazujú presný atómový čas. GPS modul je samozrejmosťou a tak merajú aj vzdialenosť pri pohybe po zemi. Program ktorý je uložený v ROM pamäti môže mať viac ako 1MB a RAM pamäť od 130kB výššie.. Výroba takýchto hodiniek je veľmi lacná a ja osobne som si ich kúpil z Číny za menej ako 15 euro aj s dopravou. Výrobcov je tam nespočetne, keďže ide len o miniatúrnu plastovú krabičku, ktorá obsauje len integrované obvody, obrazovku, snímač alebo snímače a akumulátorček ktorý vydrží aj dva – tri týždne. Takéto hodinky určite obsahujú oscilátor, keďže merajú čas nezávisle od mobilu, ale to všetko je zintegrované. Ich váha je len niekoľko gramov a tak si človek ani nevšimne že má niečo na ruke. Inteligentné hodinky už teda nie sú klasickým kovovým výrobkom.

 

Dúfam, že som v kocke vysvetlil históriu náramkových hodiniek a tak sa čitateľ v budúcnosti môže rozhodnúť aký typ hodiniek si kúpi a hádam tie hodinky mu budú dobre slúžiť.

Najnebezpečnejšia teroristická organizácia na svete.

01.05.2024

Kto to vlastne je? Pozrite si video v ktorom sa hovorí, kto to je a prečo je to najnebezpečnejšia teroristická organizácia na svete. Toto urobila táto teroristická organizácia 27. septembra 2008, doobeda 11:25. Celé vysvetlenie je uvedené v tomto videu. Čo na to hovorí takzv. západný svet? https://www.youtube.com/shorts/w2QZUKLjpcg

Čína doteraz nainštalovala 0,66 a 0,46 miliardy kWh slnečných a veterných zdrojov na výrobu čistej elektrickej energie. Falošná „teória nadmernej kapacity“

22.04.2024

Inštalovaná kapacita Číny na výrobu elektriny zo zdrojov čistej energie v prvom štvrťroku prudko vzrástla, čo analytici pripisujú rastúcemu domácemu dopytu po elektrine, keďže Čína sa usiluje o vysokokvalitný a ekologický rozvoj. Analytici vyvrátili tvrdenia o „nadmernej kapacite“, ktoré v poslednej dobe presadzovali niektoré západné krajiny, a poznamenali, že takýto [...]

Kapitalizmus ako sme ho poznali v minulosti je mŕtvy.

17.04.2024

Pozrite si video pod týmto článočkom. Video je vlastne nedávny rozhovor Yanisa Varoufakisa s moderátorom portálu PoliticsJOE o súčasnej sociálno-ekonomickej situácií, dôvody súčasných problémov v západnej spoločnosti.

Sheffield

Britská polícia zadržala tínedžera, ktorý útočil v škole v Sheffielde

01.05.2024 21:49

Polícia uviedla, že chlapec útočil ostrým predmetom - predpokladá sa, že šlo o sklenený črep.

Tank / Gaza /

V Gaze je viac vojnového odpadu než na Ukrajine, tvrdí OSN

01.05.2024 21:31

Pre porovnanie, frontová línia na Ukrajine má dĺžku takmer tisíc kilometrov, Pásmo Gazy 40 kilometrov.

Gruzínsko / Tbilisi /

Gruzínska polícia počas protestov v Tbilisi zadržala desiatky osôb. V putách skončil aj líder opozície

01.05.2024 21:19

Na rozohnanie davu ľudí, ktorí sa zišli na zhromaždení proti prijatiu zákona o transparentnosti zahraničného vplyvu, použila gruzínska polícia slzotvorný plyn, vodné delá a obušky.

Zuzana Čaputová

Prezidentka Čaputová: Hlas Slovenska po vstupe do EÚ zosilnel

01.05.2024 20:46

Hlava štátu to uviedla pri príležitosti stredajšieho 20. výročia vstupu SR do EÚ.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 832
Celková čítanosť: 2723872x
Priemerná čítanosť článkov: 3274x

Autor blogu

Archív

Odkazy