Export inflácie z USA.

U.S. exportuje infláciu, spomaľuje globálne oživenie

Federálny rezervný systém nedávno zvýšil svoju referenčnú úrokovú sadzbu o ďalších 75 bázických bodov, čo bolo pre USA piatykrát. Tieto spätné nárasty sú najväčšie od začiatku 80. rokov.

Radikálne zvýšenie úrokových sadzieb vyvolalo rozsiahle obavy medzinárodnej spoločnosti. Keďže svet stále trápi oživenie COVID-19 a pomalé oživenie ekonomiky, USA tým, že prenesú tlak a riziká inflácie na zvyšok sveta, len zaťažia globálne oživenie.

Na nejaký čas, U.S. zaznamenala silnejúcu infláciu, ktorá dokonca dosiahla nové 40-ročné maximum. Odzrkadľuje štrukturálny problém krajiny v ekonomike a zlyhávajúcich politikách.

V posledných rokoch U.S. nasledovala obchodný protekcionizmus a svojvoľne zvyšovala clá, čo viedlo k rastu cien dovážaných komodít a služieb. Náklady však znášajú americké podniky a spotrebitelia.

Aby sa USA vyrovnali s dopadmi COVID-19, vláda spustila veľké množstvo fiškálnych politík a ultraľahkých monetárnych politík, čo viedlo k prehriatiu ekonomiky a nerovnováhe medzi ponukou a dopytom. V dôsledku toho oživenie výroby zaostávalo za spotrebou.

Ako v 70. rokoch minulého storočia, pretrvávajúce a opakované negatívne ponukové šoky sa spoja s uvoľnenými monetárnymi, fiškálnymi a úverovými politikami, čo spôsobí stagfláciu, povedal Nouriel Roubini, emeritný profesor ekonómie z New York University.

Okrem toho, od ukrajinskej krízy, jednostranné sankcie zavedené U.S. proti Rusku spôsobili obrovské dopady na globálny energetický, finančný a potravinársky sektor, čo ešte viac narušilo dodávateľské a priemyselné reťazce a zvýšilo infláciu.

Spojené štáty. potrebujú prijať na riešenie problému inflácie stratégie orientované na problém. Federálny rezervný systém si však želá zmierniť prehriatu ekonomiku a infláciu zvýšením úrokových sadzieb. Čo U.S. len vrhá tieň na jej hospodársky rast.

Vzájomné zvyšovanie úrokových sadzieb zvýšilo náklady na pôžičky, čím obmedzilo investičnú expanziu a spotrebu podnikov, čo ovplyvnilo trh práce a prinieslo obrovský tlak na pokles hospodárstva v USA.

Španielske noviny Rebelion v článku uviedli, že Federálny rezervný systém obmedzuje infláciu na úkor celej ekonomiky, čo zníži ekonomický rast, urýchli recesiu a spustí dlhovú krízu. Navyše, U.S. prax nemôže zastaviť rastúce ceny spôsobené ovplyvneným dodávateľským reťazcom.

Krajiny sveta sú v ére ekonomickej globalizácie vzájomne závislé. Avšak, U.S. sa pri tvorbe menovej a fiškálnej politiky stará len o svoje krátkodobé záujmy, ktoré môžu svet priviesť do ešte väčšej krízy.

CNN nazvala zvýšenie úrokových sadzieb „dolárovým úsmevom“, no z tohto úsmevu mrazí svet. U.S. doláre sa často zhodnocujú, keď U.S. ekonomika je veľmi silná alebo veľmi slabá a zhodnocovanie spôsobuje tok kapitálu späť do USA, čo spôsobuje hyperinfláciu a únik kapitálu do iných krajín. Rozvíjajúce sa trhy a rozvojové krajiny boli najväčšou obeťou zakaždým, keď USA zvýšenie úrokovej sadzby od latinskoamerickej dlhovej krízy.

Nové zvýšenie úrokových sadzieb nepochybne prinesie kapitál späť do USA a rozvojové krajiny budú čeliť množstvu výziev, akými sú kolísanie akciového trhu, znehodnotenie domácej meny, nárast úrokov z ich dlhov v USA dolároch, ako aj stúpajúce náklady na dovoz surovín.

James Morrison, docent na London School of Economics and Political Science, poznamenal, že zvýšenie úrokových sadzieb bude mať určite negatívny dopad na svet a zhorší finančnú tieseň rozvojových krajín, keďže USA dolár je centrom medzinárodného finančného systému.

Zvýšenie úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému zaťažilo aj Európu, Japonsko a ďalšie rozvinuté ekonomiky. Francúzske noviny Les Echos na svojej webovej stránke uviedli, že zvýšená referenčná úroková sadzba prinúti ostatné centrálne banky, aby ju nasledovali, čo znehodnotí euro a prehĺbi infláciu. V dôsledku toho bude európska ekonomika, už zasiahnutá ukrajinskou krízou, niesť väčší tlak.

Tvárou v tvár ekonomickej hegemónii USA, rozvíjajúce sa trhy a rozvojové krajiny by mali prijať dlhodobú perspektívu, zlepšiť systém a pravidlá medzinárodného hospodárskeho riadenia a urobiť globálne riadenie spravodlivejším.

Prečo je súčasné Nemecko kaput?

18.04.2025

Wolfgang Münchau, autor knihy Kaput: Koniec nemeckého ekonomického zázraku, bol hosťom YouTube kanála UnHerd. V rozhovore rozoberá súčasné ekonomické problémy Nemecka – ako vznikli a aká bola jeho ekonomická politika po zjednotení. Je dnešný nemecký ekonomický model ešte životaschopný? Európska únia síce prijala legislatívu o umelej inteligencii, no v EÚ [...]

Mali by byť mimovládne organizácie kontrolované štátom?

16.04.2025

V jednom svojom blogu som sa venoval kontroverznému rozhodnutiu pani prezidentky Čaputovej o pridelení štátnych peňazí mimovládnej organizácii, konkrétne ak sa nemýlim Open Society Foundation, v objeme viac ako 20 miliónov eur. Tieto značné finančné prostriedky daňových poplatníkov putovali do súkromnej organizácie pôsobiacej na Slovensku. Bez ohľadu na ich deklarovanú [...]

Boli vakcíny mRNA ktoré sa používali v kovidových časoch bezpečné?

13.04.2025

Na takúto otázku je potrebné poskytnúť hodnovernú a jednoznačnú odpoveď. Má Dr. Kotlár pravdu? Tvrdí, že vakcíny, ktoré sa používali voči vírusom COVID19, neboli bezpečné a mohli spôsobiť modifikáciu ľudských buniek, ovplyvniť DNA, poprípade následne RNA. Predpokladám však, že výrobcovia takýchto vakcín dôsledne skúmajú ich bezpečnosť, najmä v tomto smere. [...]

fico-simecka-matovic

Aprílový prieskum SANEP: Smer tesne pred PS, Matovič sa derie hore

19.04.2025 06:00

Do poslaneckých lavíc by v prvej polovici apríla podľa prieskumu SANEP-u zasadli členovia siedmich politických strán.

moslimovia, škola, migranti v škole

Na viedenských školách je už viac moslimov ako kresťanov. Pribúdajú konflikty

19.04.2025 06:00

Podiel žiakov, ktorí vyznávajú islam, dosiahol v tomto školskom roku vyše 41 percent, čo je po prvý raz viac ako podiel kresťanských detí.

Mark Carney

Premiér Carney sa Trumpa nebojí. Kanadu si neprivlastníte, budeme sa brániť, odkázal mu

18.04.2025 21:59

Podľa premiéra Kanaďania teraz v dôsledku Trumpovej politiky stoja pred najväčšou krízou, akú doteraz zažili.

Brown Bear / Medveď /

Muža pri lyžiarskom stredisku Králiky napadol medveď. S otvorenou ranou stehna ho previezli do nemocnice

18.04.2025 21:21

Informovalo o tom Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 951
Celková čítanosť: 3153206x
Priemerná čítanosť článkov: 3316x

Autor blogu

Archív

Odkazy