EÚ nakupuje slnečné panely v Číne.

Čínsky fotovoltaický (PV) priemysel získal v Európe historickú oporu ako najspoľahlivejší a najodolnejší dodávateľ solárnych panelov, keďže sa región vyrovnáva s prehlbujúcou sa energetickou krízou a jej ekologickou transformáciou.

Dopyt po fotovoltaických produktoch dosiahol nové maximum, čo je spôsobené prudkým nárastom cien zemného plynu počas rusko-ukrajinského konfliktu a poškodených plynovodov Nord Stream. V poslednej dobe si čínske solárne panely získavajú čoraz väčšiu obľubu medzi európskymi spotrebiteľmi popri elektrických prikrývkach a ohrievačoch rúk.

Čínski zasvätení uviedli, že EÚ tento rok pravdepodobne prevezme až 50 percent celkového čínskeho vývozu fotovoltických zariadení.

Xu Aihua, zástupca vedúceho Združenia priemyslu neželezných kovov v Číne, povedal v nedeľu pre Global Times, že stúpajúci dopyt po solárnych paneloch odráža geopolitické zmeny v Európe a zelený tlak v regióne.

Vývoz fotovoltaických modulov prudko vzrástol. Od januára do augusta dosiahol čínsky export hodnotu 35,77 miliardy dolárov.

Čísla sa premietajú do výkonnosti domácich FV spoločností. Napríklad Tongwei Group v piatok uviedla, že jej tržby za prvé tri štvrťroky dosiahli 102,084 miliardy juanov (14,09 miliardy USD), čo predstavuje medziročný nárast o 118,6 percenta.

Ku koncu tretieho štvrťroka prekročil globálny trhový podiel Tongwei 25 percent, čím sa podľa správ z médií stal najväčším svetovým výrobcom polysilikónu.

Ďalší priemyselný konglomerát, LONGi Green Energy Technology, zverejnil, že za prvých deväť mesiacov jeho čistý zisk predstavoval 10,6 až 11,2 miliardy juanov, čo by predstavovalo medziročný nárast o 40-48 percent.

Výbušný dopyt natiahol dodávky a zvýšil ceny kremíka, suroviny pre fotovoltaické produkty, až na 308 juanov za kilogram, čo je najviac za desaťročie.

Podnikateľský účastník v nedeľu pre Global Times pod podmienkou anonymity povedal, že z dôvodu nárastu objednávok z EÚ potrebujú niektorí čínski výrobcovia fotovoltických zariadení viac pracovníkov, pretože ich produkty sa hromadia v skladoch a nie je možné ich dodať.

Výrobcovia v rámci priemyselného reťazca tiež pridávajú kapacitu. Očakáva sa, že výrobná kapacita kremíka na konci tohto roka presiahne 1,2 milióna ton a v budúcom roku sa zdvojnásobí na 2,4 milióna ton, uviedol vo štvrtok pre denník Securities Daily Lü Jinbiao, generálny tajomník výboru SEMI China Photovoltaic Standards Committee.

Keď sa kapacita vo štvrtom štvrťroku rozšíri, ponuka a dopyt budú vyvážené a očakáva sa, že ceny sa vrátia do normálu, povedal Xu.

Program fotovoltaických energetických systémov Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA PVPS) odhaduje, že v roku 2021 bolo nainštalovaných 173,5 gigawattov novej solárnej kapacity, zatiaľ čo Gaetan Masson, spolupredseda Európskeho solárneho panelu, pre magazín PV povedal, že „bez prerušení obchodu, ako sme doteraz z posledných dvoch rokov sa stavím, že trh dosiahne 260 GW.“

Čínsky fotovoltaický priemysel je už dlho cieľom Západu pre svoje konkurenčné ceny, ale jeho produkty s pomerom ceny a kvality poskytli EÚ ďalšiu možnosť na zmiernenie nedostatku energie a zároveň uskutočniť zelenú transformáciu, uviedli odborníci.

Lin Boqiang, riaditeľ Čínskeho centra pre výskum energetickej ekonomiky na univerzite v Xiamen, v nedeľu pre Global Times povedal, že EÚ sa pokúša oddeliť od čínskeho dodávateľského reťazca fotovoltiky, „ale EÚ by teraz mala začať chápať, že neexistuje spôsob, ako má uľahčiť zelený rozvoj bez dovozu lacných fotovoltaických produktov.

„Iba správnym využívaním globálnych zdrojov môže Európa získať oporu pre trvalo udržateľný ekologický rozvoj, zatiaľ čo Čína má všetky najkompletnejšie technológie, dodávateľské reťazce a výrobné kapacity v odvetví fotovoltaiky.“

Prečo je súčasné Nemecko kaput?

18.04.2025

Wolfgang Münchau, autor knihy Kaput: Koniec nemeckého ekonomického zázraku, bol hosťom YouTube kanála UnHerd. V rozhovore rozoberá súčasné ekonomické problémy Nemecka – ako vznikli a aká bola jeho ekonomická politika po zjednotení. Je dnešný nemecký ekonomický model ešte životaschopný? Európska únia síce prijala legislatívu o umelej inteligencii, no v EÚ [...]

Mali by byť mimovládne organizácie kontrolované štátom?

16.04.2025

V jednom svojom blogu som sa venoval kontroverznému rozhodnutiu pani prezidentky Čaputovej o pridelení štátnych peňazí mimovládnej organizácii, konkrétne ak sa nemýlim Open Society Foundation, v objeme viac ako 20 miliónov eur. Tieto značné finančné prostriedky daňových poplatníkov putovali do súkromnej organizácie pôsobiacej na Slovensku. Bez ohľadu na ich deklarovanú [...]

Boli vakcíny mRNA ktoré sa používali v kovidových časoch bezpečné?

13.04.2025

Na takúto otázku je potrebné poskytnúť hodnovernú a jednoznačnú odpoveď. Má Dr. Kotlár pravdu? Tvrdí, že vakcíny, ktoré sa používali voči vírusom COVID19, neboli bezpečné a mohli spôsobiť modifikáciu ľudských buniek, ovplyvniť DNA, poprípade následne RNA. Predpokladám však, že výrobcovia takýchto vakcín dôsledne skúmajú ich bezpečnosť, najmä v tomto smere. [...]

ukrajinský vojak, vojna, protitanková zbraň, raketa, strela

ONLINE: Bloomberg: USA zvažujú uznať Krym za ruský, ak to povedie k mieru

19.04.2025 06:20

Súčasťou širšej mierovej dohody môže byť uznanie Krymu ako súčasť Ruska zo strany USA, tvrdia zdroje agentúry Bloomebrg. Konečné reozhodnutie ale ešte nepadlo.

fico-simecka-matovic

Aprílový prieskum SANEP: Smer tesne pred PS, Matovič sa derie hore

19.04.2025 06:00

Do poslaneckých lavíc by v prvej polovici apríla podľa prieskumu SANEP-u zasadli členovia siedmich politických strán.

moslimovia, škola, migranti v škole

Na viedenských školách je už viac moslimov ako kresťanov. Pribúdajú konflikty

19.04.2025 06:00

Podiel žiakov, ktorí vyznávajú islam, dosiahol v tomto školskom roku vyše 41 percent, čo je po prvý raz viac ako podiel kresťanských detí.

Mark Carney

Premiér Carney sa Trumpa nebojí. Kanadu si neprivlastníte, budeme sa brániť, odkázal mu

18.04.2025 21:59

Podľa premiéra Kanaďania teraz v dôsledku Trumpovej politiky stoja pred najväčšou krízou, akú doteraz zažili.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 951
Celková čítanosť: 3153370x
Priemerná čítanosť článkov: 3316x

Autor blogu

Archív

Odkazy