Založ si blog

EÚ nakupuje slnečné panely v Číne.

Čínsky fotovoltaický (PV) priemysel získal v Európe historickú oporu ako najspoľahlivejší a najodolnejší dodávateľ solárnych panelov, keďže sa región vyrovnáva s prehlbujúcou sa energetickou krízou a jej ekologickou transformáciou.

Dopyt po fotovoltaických produktoch dosiahol nové maximum, čo je spôsobené prudkým nárastom cien zemného plynu počas rusko-ukrajinského konfliktu a poškodených plynovodov Nord Stream. V poslednej dobe si čínske solárne panely získavajú čoraz väčšiu obľubu medzi európskymi spotrebiteľmi popri elektrických prikrývkach a ohrievačoch rúk.

Čínski zasvätení uviedli, že EÚ tento rok pravdepodobne prevezme až 50 percent celkového čínskeho vývozu fotovoltických zariadení.

Xu Aihua, zástupca vedúceho Združenia priemyslu neželezných kovov v Číne, povedal v nedeľu pre Global Times, že stúpajúci dopyt po solárnych paneloch odráža geopolitické zmeny v Európe a zelený tlak v regióne.

Vývoz fotovoltaických modulov prudko vzrástol. Od januára do augusta dosiahol čínsky export hodnotu 35,77 miliardy dolárov.

Čísla sa premietajú do výkonnosti domácich FV spoločností. Napríklad Tongwei Group v piatok uviedla, že jej tržby za prvé tri štvrťroky dosiahli 102,084 miliardy juanov (14,09 miliardy USD), čo predstavuje medziročný nárast o 118,6 percenta.

Ku koncu tretieho štvrťroka prekročil globálny trhový podiel Tongwei 25 percent, čím sa podľa správ z médií stal najväčším svetovým výrobcom polysilikónu.

Ďalší priemyselný konglomerát, LONGi Green Energy Technology, zverejnil, že za prvých deväť mesiacov jeho čistý zisk predstavoval 10,6 až 11,2 miliardy juanov, čo by predstavovalo medziročný nárast o 40-48 percent.

Výbušný dopyt natiahol dodávky a zvýšil ceny kremíka, suroviny pre fotovoltaické produkty, až na 308 juanov za kilogram, čo je najviac za desaťročie.

Podnikateľský účastník v nedeľu pre Global Times pod podmienkou anonymity povedal, že z dôvodu nárastu objednávok z EÚ potrebujú niektorí čínski výrobcovia fotovoltických zariadení viac pracovníkov, pretože ich produkty sa hromadia v skladoch a nie je možné ich dodať.

Výrobcovia v rámci priemyselného reťazca tiež pridávajú kapacitu. Očakáva sa, že výrobná kapacita kremíka na konci tohto roka presiahne 1,2 milióna ton a v budúcom roku sa zdvojnásobí na 2,4 milióna ton, uviedol vo štvrtok pre denník Securities Daily Lü Jinbiao, generálny tajomník výboru SEMI China Photovoltaic Standards Committee.

Keď sa kapacita vo štvrtom štvrťroku rozšíri, ponuka a dopyt budú vyvážené a očakáva sa, že ceny sa vrátia do normálu, povedal Xu.

Program fotovoltaických energetických systémov Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA PVPS) odhaduje, že v roku 2021 bolo nainštalovaných 173,5 gigawattov novej solárnej kapacity, zatiaľ čo Gaetan Masson, spolupredseda Európskeho solárneho panelu, pre magazín PV povedal, že „bez prerušení obchodu, ako sme doteraz z posledných dvoch rokov sa stavím, že trh dosiahne 260 GW.“

Čínsky fotovoltaický priemysel je už dlho cieľom Západu pre svoje konkurenčné ceny, ale jeho produkty s pomerom ceny a kvality poskytli EÚ ďalšiu možnosť na zmiernenie nedostatku energie a zároveň uskutočniť zelenú transformáciu, uviedli odborníci.

Lin Boqiang, riaditeľ Čínskeho centra pre výskum energetickej ekonomiky na univerzite v Xiamen, v nedeľu pre Global Times povedal, že EÚ sa pokúša oddeliť od čínskeho dodávateľského reťazca fotovoltiky, „ale EÚ by teraz mala začať chápať, že neexistuje spôsob, ako má uľahčiť zelený rozvoj bez dovozu lacných fotovoltaických produktov.

„Iba správnym využívaním globálnych zdrojov môže Európa získať oporu pre trvalo udržateľný ekologický rozvoj, zatiaľ čo Čína má všetky najkompletnejšie technológie, dodávateľské reťazce a výrobné kapacity v odvetví fotovoltaiky.“

Najnebezpečnejšia teroristická organizácia na svete.

01.05.2024

Kto to vlastne je? Pozrite si video v ktorom sa hovorí, kto to je a prečo je to najnebezpečnejšia teroristická organizácia na svete. Toto urobila táto teroristická organizácia 27. septembra 2008, doobeda 11:25. Celé vysvetlenie je uvedené v tomto videu. Čo na to hovorí takzv. západný svet? https://www.youtube.com/shorts/w2QZUKLjpcg

Čína doteraz nainštalovala 0,66 a 0,46 miliardy kWh slnečných a veterných zdrojov na výrobu čistej elektrickej energie. Falošná „teória nadmernej kapacity“

22.04.2024

Inštalovaná kapacita Číny na výrobu elektriny zo zdrojov čistej energie v prvom štvrťroku prudko vzrástla, čo analytici pripisujú rastúcemu domácemu dopytu po elektrine, keďže Čína sa usiluje o vysokokvalitný a ekologický rozvoj. Analytici vyvrátili tvrdenia o „nadmernej kapacite“, ktoré v poslednej dobe presadzovali niektoré západné krajiny, a poznamenali, že takýto [...]

Kapitalizmus ako sme ho poznali v minulosti je mŕtvy.

17.04.2024

Pozrite si video pod týmto článočkom. Video je vlastne nedávny rozhovor Yanisa Varoufakisa s moderátorom portálu PoliticsJOE o súčasnej sociálno-ekonomickej situácií, dôvody súčasných problémov v západnej spoločnosti.

SR Bratislava PS protivládny protest BAX

Na proteste proti zásahom do RTVS a 2. dôchodkového piliera sa zišli tisíce ľudí

02.05.2024 20:17

Protest zorganizovalo opozičné hnutie Progresívne Slovensko.

minister jozef bires, Jozef Bíreš

Bíreša na poste šéfa veterinárnej a potravinovej správy nahradil Martin Chudý

02.05.2024 18:47

Po návrate z Bruselu bol od roku 2017 nepretržite vedúcim odboru zdravia a ochrany zvierat.

Mária Kolíková

Kolíková návrh na svoje odvolanie vníma ako výkrik koalície: Kto sa nám postaví, pôjde dole

02.05.2024 17:57

Koaliční poslanci Kolíkovej vyčítajú aj to, že podpísala podnet na generálnu prokuratúru týkajúci sa zmeny štatútu SIS.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 832
Celková čítanosť: 2725031x
Priemerná čítanosť článkov: 3275x

Autor blogu

Archív

Odkazy