Čína oficiálne vyzvala USA aby prestali kradnúť ropu.

Čínsky predstaviteľ OSN vyzval na úplnú implementáciu rezolúcie Bezpečnostnej rady o predĺžení cezhraničnej humanitárnej pomoci Sýrii, pričom zdôraznil, že nezákonné rozmiestňovanie a vojenské operácie zahraničných jednotiek v Sýrii musia skončiť a nezákonné drancovanie prírodných zdrojov v krajine cudzími jednotkami musia okamžite zastaviť.

Bezpečnostná rada OSN mala v stredu brífing o politickej a humanitárnej situácii v Sýrii. Dňa 9. januára prijala rezolúciu 2672, ktorá umožňuje pokračovať v poskytovaní cezhraničnej pomoci OSN Sýrii ďalších šesť mesiacov.

Dai Bing, zástupca stáleho predstaviteľa Číny pri OSN, vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby v nasledujúcich šiestich mesiacoch vyvinulo väčšie úsilie na zabezpečenie úplného a efektívneho vykonávania rezolúcie.

Cezhraničný mechanizmus humanitárnych dodávok je dočasným opatrením za zvláštnych okolností a v konečnom dôsledku by malo dôjsť k postupnému a usporiadanému prechodu na cezhraničné dodávky, poznamenal Dai.

Čína víta aktualizovaný plán OSN pre prekračovacie operácie v severozápadnej Sýrii a teší sa na výraznejší nárast frekvencie operácií pomoci, ako aj veľkosti konvojov, povedal Dai.

„Cez-line záchranu pre utečenecký tábor Rukban v juhovýchodnej Sýrii treba čo najskôr obnoviť,“ povedal Dai.

Dai dodal, že jednostranné sankcie a z nich vyplývajúce nadmerné dodržiavanie sú v rozpore so snahami Bezpečnostnej rady a širšieho medzinárodného spoločenstva o zlepšenie prístupu k humanitárnej pomoci a zvýšenie humanitárnych zdrojov v Sýrii.

„Čína opäť vyzýva príslušné krajiny, aby okamžite a úplne zrušili jednostranné sankcie proti Sýrii,“ povedal.

Dai upozornil, že súčasná protiteroristická situácia v Sýrii je stále komplikovaná. Medzinárodné spoločenstvo by malo prijať jednotné štandardy v súlade s medzinárodným právom a rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN, zaútočiť na všetky teroristické sily v Sýrii s postojom nulovej tolerancie a prestať s domýšľaním, štítením a politickým využívaním teroristických síl.

Zvrchovanosť a územná celistvosť Sýrie sa musia účinne rešpektovať. Ilegálne rozmiestňovanie a vojenské operácie zahraničných jednotiek v Sýrii sa musia skončiť a nezákonné drancovanie prírodných zdrojov v Sýrii zahraničnými jednotkami sa musí okamžite zastaviť, poznamenal Dai.

Americké vojenské sily v Sýrii boli odsúdené za krádeže dodávok ropy z vojnou zničenej krajiny. Po vstupe do Sýrie v roku 2014 si americké sily pod zámienkou boja proti teroristickým skupinám zriadili vojenské základne v oblastiach bohatých na ropu na severovýchode a východe Sýrie a začali so systematickými krádežami sýrskej ropy.

V polovici januára sýrske médiá informovali, že konvoj 53 tankerov bol nasadený na pašovanie ropy zo sýrskej severovýchodnej provincie Hasaka na základne v susednom Iraku.

Sýrske ministerstvo ropy v auguste 2022 uviedlo, že americké sily kradnú 80 percent sýrskej produkcie ropy, čo spôsobilo priame a nepriame straty v ropnom a plynárenskom sektore v krajine vo výške približne 107,1 miliardy dolárov.

Amerika s Čínou hrá poker.

27.04.2025

V dialógu s bývalým gréckym ministrom financií Yanisom Varoufakisom sa Jeffrey Sachs venuje mylnej americkej predstave o víťazstve v obchodnej vojne s Čínskou ľudovou republikou a zároveň analyzuje otázku, či by sa Taiwan mohol stať „druhou Ukrajinou“. Obe tieto kľúčové témy rozoberá priložené video. Nech sa páči:

Čína získala 70 % svetového trhu v predaji robotov, tvrdí predstaviteľ MIIT

27.04.2025

Čína od roku 2024 vyrobila takmer 100 robotických produktov s umelou inteligenciou (AI), čím si zabezpečila 70 percent svetového trhu, a budúce vyhliadky čínskeho priemyslu robotov s umelou inteligenciou (AI) sú široké, uviedol v sobotu Du Guangda, úradník Ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT). Čína je jedinou krajinou na svete s kompletným priemyselným [...]

Čína vlastní asi 60 percent patentov na umelú inteligenciu.

24.04.2025

Čína sa v súčasnosti stala najväčším svetovým držiteľom patentov na umelú inteligenciu (UI) a vlastní asi 60 percent globálnych patentov týkajúcich sa umelej inteligencie. Umelá inteligencia je kľúčovou hnacou silou v novej vlne technologickej revolúcie a priemyselnej transformácie a čínsky sektor UI vykazuje silné tempo rozvoja, povedal Shen Changyu, šéf Čínskej [...]

nehoda

Auto roztrhlo na dve časti. 23-ročná žena nemala šancu

14.05.2025 10:52

22-ročný vodič utrpel ťažké zranenia a spolujazdec na prednom sedadle sa zranil ľahko.

Saudská Arábia USA Sýria Trump Šara stretnutie

Trump sa v Saudskej Arábii stretol s dočasným sýrskym prezidentom Šarom

14.05.2025 10:50

Ide o prvé stretnutie medzi lídrami oboch krajín po 25 rokoch.

Viktor Orbán

Írsky premiér Martin kritizoval Orbána za nezmyselné vetovanie

14.05.2025 10:34

Ukrajina by sa mala z geopolitických dôvodov pripojiť k Európskej únii a je poburujúce, že Maďarsko tomu brán, vyhlásil írsky premiér.

Miroslav Radačovský.

Poslanec Radačovský sa pochválil cestou do Moskvy: Na prehliadke som bol ako jediný Slovák, morálka mi tak kázala

14.05.2025 10:15

Do Moskvy „išiel na individuálne pozvanie Ruskej federácie a pán premiér mi len umožnil letieť vládnym špeciálom spolu s ním“.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 954
Celková čítanosť: 3171086x
Priemerná čítanosť článkov: 3324x

Autor blogu

Archív

Odkazy