Indonézia spustila do prevádzky čínsku vysokorýchlostnú železnicu.

Jakarta – Bandung sa prepojili vysokorýchlostnou železnicou, ktorá skráti cestovný čas z 3,5 hodín na 40 min. Železnica je stavaná na rýchlosť 420km/h ale vlaky sú obmedzené na rýchlosť 350km/h. Železnicu postavili čínske firmy.

Japonci mali postaviť prvú vysokorýchlostnú železnicu v Indii, ale po piatich rokoch výstavby dokázali postaviť 10km úsek. Táto stavba sa zmenila na indickú moru a podobá sa slovenskej dialnici z Bratislavy do Košíc. Katastrofálne dopadla aj stavba vysokorýchlostnej železnice v Kalifornii, ktorá mala prepojiť Los Angeles – San Francisco.

Prečo by ekonomika mala slúžiť ľuďom a nie ľudia ekonomike.

16.05.2025

Na internete som našiel zaújmavé video od profesora ekonómie Richarda Wolffa. Vo videu vysvetľuje, prečo majú číňania vysokorýchlostné železnice a prečo takéto niečo nie je v USA. Kde je dôvod? Pozrite si nasledujúce video: https://www.youtube.com/shorts/kNxN-T_0-GA

Amerika s Čínou hrá poker.

27.04.2025

V dialógu s bývalým gréckym ministrom financií Yanisom Varoufakisom sa Jeffrey Sachs venuje mylnej americkej predstave o víťazstve v obchodnej vojne s Čínskou ľudovou republikou a zároveň analyzuje otázku, či by sa Taiwan mohol stať „druhou Ukrajinou“. Obe tieto kľúčové témy rozoberá priložené video. Nech sa páči:

Čína získala 70 % svetového trhu v predaji robotov, tvrdí predstaviteľ MIIT

27.04.2025

Čína od roku 2024 vyrobila takmer 100 robotických produktov s umelou inteligenciou (AI), čím si zabezpečila 70 percent svetového trhu, a budúce vyhliadky čínskeho priemyslu robotov s umelou inteligenciou (AI) sú široké, uviedol v sobotu Du Guangda, úradník Ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT). Čína je jedinou krajinou na svete s kompletným priemyselným [...]

koronavírus očkovanie  vakcína

Schválili Pandemickú dohodu. Slovensko sa zdržalo, nebolo jediné. Aj Poľsko, Irán či Izrael

19.05.2025 21:57, aktualizované: 22:43

Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom WHO, v pondelok podporilo znenie globálnej Pandemickej dohody.

Izrael, Palestína, Pásmo Gazy

Lídri Británie, Francúzska a Kanady pohrozili Izraelu 'konkrétnymi krokmi' za Gazu

19.05.2025 19:40

Británia, Francúzsko a Kanada tvrdia, že nebudú nečinne prihliadať "nehoráznym akciám" Netanjahuovej vlády a prijmú "konkrétne kroky".

Peter Kotlár / Robert Fico /

Slovensko proti celému svetu: Pandemickú zmluvu chcú vedci a lekári, Fico ju odmieta. Presvedčiť sa ho snažil aj šéf WHO

19.05.2025 19:30

Peter Pellegrini má právo v prípade pandemickej zmluvy rozhodnúť sám, bez vlády.

Donald Trump a Vladimir Putin

Putin: Rusko je pripravené pracovať na memorande o budúcich mierových rozhovoroch. Trump: Rusko a Ukrajina začnú okamžite rokovania o mieri

19.05.2025 18:44, aktualizované: 21:22

Kyjev a jeho partneri v snahe ukončiť vojnu Kyjeva s Moskvou zvažujú podľa Zelenského usporiadanie stretnutia lídrov Ukrajiny, Ruska, USA, EÚ a Británie.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 955
Celková čítanosť: 3175785x
Priemerná čítanosť článkov: 3325x

Autor blogu

Archív

Odkazy