Hrozí ekonomický krach západu?


Niekde som čítal, že Rusko je na tom ekonomicky zle a že je len otázkou času, kedy sa zrúti ekonomika Ruskej federácie. V súčasnosti má Rusko infláciu na úrovni 8,5 % a úrokovú mieru na 21 %. Kurz rubľa voči americkému doláru je približne 100:1.

Táto situácia však nemusí byť nutne katastrofálna. Napríklad v Turecku je inflácia okolo 50 % a turecká líra sa obchoduje v pomere 35:1 voči doláru. Úroková miera v Turecku sa pohybuje okolo 50 %. Napriek tomu je Turecko členom NATO, G20 a patrí medzi najvyspelejšie krajiny sveta. Nechcem túto tému príliš rozvádzať, pretože existujú krajiny, kde je situácia ešte horšia, napríklad Argentína.

Americký dolár sa často považuje za symbol stability, prosperity a šťastnej budúcnosti. Realita je však iná. Za posledných 20 rokov americký dolár devalvoval približne o 700 % voči cene zlata na svetových trhoch. Toto by sa dalo označiť aj ako „megainflácia“. Americký dolár a celý finančný systém, ktorý ho obklopuje, sú obrovská bublina, ktorá sa môže nekontrolovateľne zrútiť. Celý tento systém stojí na inflácii.

Preto si myslím, že Západ nemôže ekonomicky ani vojensky poraziť Rusko. Rusko má všetky potrebné zdroje na vedenie vojny. Jednoducho, Západ túto vojnu nemôže vyhrať, ak teda nedôjde k jadrovej vojne.

Ako fungujú peniaze v súčasnosti.

30.05.2025

Pán Kiyosaki vo videu vysvetľuje ako fungujú peniaze v súčasnosti. Niektorí ľudia to vedia využiť vo svoj prospech, ako to vo videu opísal p. Robert Kiyosaki. Video: https://www.youtube.com/shorts/Z3pFrqf16sk

Ako to vlastne vyzerá v súčasnom Pekingu.

28.05.2025

Môj syn sa len nedávno vrátil z dovolenky z Ázie, kde spoznával Peking, Kuala Lumpur a Singapur. Jeho cesta začala priamym letom z Budapešti do Pekingu, kde strávil štyri dni, predtým ako sa presunul do Malajzie na ďalšie štyri dni. Odtiaľ si odskočil na dvojdňový výlet do Singapuru. Prirodzene, bol som zvedavý na jeho dojmy z týchto miest. Povedal, že Peking bol prekvapivo [...]

USA – Čína – ekonomická vojna.

26.05.2025

Americký prezident Donald Trump vyhlásil Číne ekonomickú vojnu zavedením ciel na tovar z tejto krajiny. Američania si však neuvedomujú, že dnešná Čínska ľudová republika je v úplne inom postavení ako Sovietsky zväz v minulom storočí. Súčasná Čína sa nedá porovnať s ekonomickou silou vtedajšieho Sovietskeho zväzu, ktorý nikdy nebol skutočným ekonomickým súperom [...]

Trinh Xuan Thanh

Prokuratúra: Obvinenie vznesené v kauze únosu Vietnamca bolo nezákonné

01.06.2025 17:26

„Vyšetrovateľ svojím postupom zjavne porušil Trestný poriadok, ustálenú súdnu prax, teóriu trestného práva a právne záväzné akty Európskej únie.“

polícia

Nadrogovaný a so zákazom. Vodiča v Bratislave zastavili až policajné výstrely

01.06.2025 16:45

Policajti chceli skontrolovať osobné auto Škoda Fabia, ktoré sa im zdalo v zlom technickom stave.

Michal Šimečka,

Šimečka: Odškodniť je možné ľudí v covidovej karanténe, ale nie tých, ktorí porušovali pravidlá

01.06.2025 15:17

Podľa Tibora Gašpara by mali byť covidové amnestie po vetovaní prezidentom prijaté v takej podobe, v akej už boli schválené.

rusko

Akcia, aká nemá obdoby: Ukrajinci naraz udreli na štyri letiská a zničili Putinovi strategické bombardéry za miliardy dolárov

01.06.2025 14:39, aktualizované: 17:41

Drony útočili tisíce kilometrov od hraníc, vypustené boli nadiaľku zrejme z kamióna. Ľudia, ktorí sa na akcii podieľali, sú vraj už dávno na Ukrajine.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 959
Celková čítanosť: 3197929x
Priemerná čítanosť článkov: 3335x

Autor blogu

Archív

Odkazy