Čínski vedci „uvidia“ ultrarýchle častice v mikroskopickom svete a uľahčia špičkový výskum vďaka vybudovaniu takejto kľúčovej vedeckej infraštruktúry.
Čínska akadémia vied spustila výstavbu pokročilej infraštruktúry attosekundového lasera (atto = 10⁻¹⁸), ktorá zahŕňa zariadenia v Dongguan v provincii Guangdong a Xi’an v provincii Shaanxi. Stavba v Kuang-tungu sa začala v piatok.
Infraštruktúra, ktorá sa nachádza v meste Songshan Lake Science City v Dongguan, je prvým v Ázii a druhým pokročilým attosekundovým projektom na svete, podľa Lyu Chengxi, starostu mesta Dongguan.
Attosekunda je v súčasnosti najkratšia časová škála (1 attosekunda = 1/10¹⁸ sekundy) , ktorú ľudia dokážu ešte zaznamenať. Attosekundový laser je ako „super uzávierka“ na pozorovanie mikroskopického sveta, používa sa na zachytávanie „dynamických obrazov“ extrémne rýchlo sa pohybujúcich elektrónov pri ultravysokých rýchlostiach, zaznamenáva ich pohyb a kvantové vlastnosti, magnetické zmeny, chemické reakcie a fázu materiálu. prechody, ktoré určujú.
AALI bude ďalším významným úspechom zdrojov rozvoja inovácií pre provinciu Dongguan a Guangdong, povedali na slávnostnom otvorení stavby.
Poskytne tiež významnú podporu pri presadzovaní výstavby medzinárodného centra pre vedu a technológiu pre oblasť väčšieho zálivu Guangdong-Hong Kong-Macao a komplexného národného vedeckého centra GBA, čím krajine pomôže dosiahnuť vysokú úroveň technologickej sebestačnosti a sebazdokonaľovania.
Infraštruktúra je plánovaná na vytvorenie 10 lúčov pokrývajúcich vlnové dĺžky v extrémnom ultrafialovom, mäkkom röntgenovom a terahertzovom žiarení spolu s 22 výskumnými terminálmi, ktoré tvoria komplexné attosekundové vedecké zariadenie.
Šesť lúčov, ktoré sa začali stavať v Dongguan v piatok, stavia Fyzikálny ústav CAS, zatiaľ čo zvyšné štyri postaví Xi’anský inštitút optiky a presnej mechaniky s akadémiou.
Projekt je naplánovaný na pomoc pri vybudovaní komplexného ultrarýchleho výskumného zariadenia elektrónovej dynamiky s rozlíšením attosekundy a vysokou časopriestorovou koherenciou počas obdobia piatich rokov na sledovanie, meranie a manipuláciu s pohybom elektrónov a do hĺbky skúmať evolučné zákony materiálnych stavov.
Očakáva sa, že Číne poskytne kľúčovú technickú podporu na dosiahnutie zásadných prelomov v špičkovej oblasti základného výskumu materiálovej vedy.
Attosekundový laser poskytuje nové technologické prostriedky na štúdium hlavných vedeckých problémov v disciplínach, ako je fyzika, chémia, materiály, informácie a biomedicína.
Očakáva sa, že prinesie nové objavy v oblasti základného výskumu a priemyselných technológií, a preto má dôležitý vedecký a strategický význam.
Za jednu sekundu môže svetlo obísť zemský rovník sedem a pol krát. Avšak za jednu attosekundu je vzdialenosť, ktorú svetlo prejde, iba v mierke atómu, vysvetlili fyzici.
....už sa teším na časy,ked´zistia,akým... ...
Celá debata | RSS tejto debaty