Prvý attosekundový laserový projekt v Ázií.

Čínski vedci „uvidia“ ultrarýchle častice v mikroskopickom svete a uľahčia špičkový výskum vďaka vybudovaniu takejto kľúčovej vedeckej infraštruktúry.

Čínska akadémia vied spustila výstavbu pokročilej infraštruktúry attosekundového lasera (atto = 10⁻¹⁸), ktorá zahŕňa zariadenia v Dongguan v provincii Guangdong a Xi’an v provincii Shaanxi. Stavba v Kuang-tungu sa začala v piatok.

Infraštruktúra, ktorá sa nachádza v meste Songshan Lake Science City v Dongguan, je prvým v Ázii a druhým pokročilým attosekundovým projektom na svete, podľa Lyu Chengxi, starostu mesta Dongguan.

Attosekunda je v súčasnosti najkratšia časová škála (1 attosekunda = 1/10¹⁸ sekundy) , ktorú ľudia dokážu ešte zaznamenať. Attosekundový laser je ako „super uzávierka“ na pozorovanie mikroskopického sveta, používa sa na zachytávanie „dynamických obrazov“ extrémne rýchlo sa pohybujúcich elektrónov pri ultravysokých rýchlostiach, zaznamenáva ich pohyb a kvantové vlastnosti, magnetické zmeny, chemické reakcie a fázu materiálu. prechody, ktoré určujú.

AALI bude ďalším významným úspechom zdrojov rozvoja inovácií pre provinciu Dongguan a Guangdong, povedali na slávnostnom otvorení stavby.

Poskytne tiež významnú podporu pri presadzovaní výstavby medzinárodného centra pre vedu a technológiu pre oblasť väčšieho zálivu Guangdong-Hong Kong-Macao a komplexného národného vedeckého centra GBA, čím krajine pomôže dosiahnuť vysokú úroveň technologickej sebestačnosti a sebazdokonaľovania.

Infraštruktúra je plánovaná na vytvorenie 10 lúčov pokrývajúcich vlnové dĺžky v extrémnom ultrafialovom, mäkkom röntgenovom a terahertzovom žiarení spolu s 22 výskumnými terminálmi, ktoré tvoria komplexné attosekundové vedecké zariadenie.

Šesť lúčov, ktoré sa začali stavať v Dongguan v piatok, stavia Fyzikálny ústav CAS, zatiaľ čo zvyšné štyri postaví Xi’anský inštitút optiky a presnej mechaniky s akadémiou.

Projekt je naplánovaný na pomoc pri vybudovaní komplexného ultrarýchleho výskumného zariadenia elektrónovej dynamiky s rozlíšením attosekundy a vysokou časopriestorovou koherenciou počas obdobia piatich rokov na sledovanie, meranie a manipuláciu s pohybom elektrónov a do hĺbky skúmať evolučné zákony materiálnych stavov.

Očakáva sa, že Číne poskytne kľúčovú technickú podporu na dosiahnutie zásadných prelomov v špičkovej oblasti základného výskumu materiálovej vedy.

Attosekundový laser poskytuje nové technologické prostriedky na štúdium hlavných vedeckých problémov v disciplínach, ako je fyzika, chémia, materiály, informácie a biomedicína.

Očakáva sa, že prinesie nové objavy v oblasti základného výskumu a priemyselných technológií, a preto má dôležitý vedecký a strategický význam.

Za jednu sekundu môže svetlo obísť zemský rovník sedem a pol krát. Avšak za jednu attosekundu je vzdialenosť, ktorú svetlo prejde, iba v mierke atómu, vysvetlili fyzici.

Prečo je súčasné Nemecko kaput?

18.04.2025

Wolfgang Münchau, autor knihy Kaput: Koniec nemeckého ekonomického zázraku, bol hosťom YouTube kanála UnHerd. V rozhovore rozoberá súčasné ekonomické problémy Nemecka – ako vznikli a aká bola jeho ekonomická politika po zjednotení. Je dnešný nemecký ekonomický model ešte životaschopný? Európska únia síce prijala legislatívu o umelej inteligencii, no v EÚ [...]

Mali by byť mimovládne organizácie kontrolované štátom?

16.04.2025

V jednom svojom blogu som sa venoval kontroverznému rozhodnutiu pani prezidentky Čaputovej o pridelení štátnych peňazí mimovládnej organizácii, konkrétne ak sa nemýlim Open Society Foundation, v objeme viac ako 20 miliónov eur. Tieto značné finančné prostriedky daňových poplatníkov putovali do súkromnej organizácie pôsobiacej na Slovensku. Bez ohľadu na ich deklarovanú [...]

Boli vakcíny mRNA ktoré sa používali v kovidových časoch bezpečné?

13.04.2025

Na takúto otázku je potrebné poskytnúť hodnovernú a jednoznačnú odpoveď. Má Dr. Kotlár pravdu? Tvrdí, že vakcíny, ktoré sa používali voči vírusom COVID19, neboli bezpečné a mohli spôsobiť modifikáciu ľudských buniek, ovplyvniť DNA, poprípade následne RNA. Predpokladám však, že výrobcovia takýchto vakcín dôsledne skúmajú ich bezpečnosť, najmä v tomto smere. [...]

ukrajinský vojak, vojna, protitanková zbraň, raketa, strela

ONLINE: Bloomberg: USA zvažujú uznať Krym za ruský, ak to povedie k mieru

19.04.2025 06:20

Súčasťou širšej mierovej dohody môže byť uznanie Krymu ako súčasť Ruska zo strany USA, tvrdia zdroje agentúry Bloomebrg. Konečné reozhodnutie ale ešte nepadlo.

fico-simecka-matovic

Aprílový prieskum SANEP: Smer tesne pred PS, Matovič sa derie hore

19.04.2025 06:00

Do poslaneckých lavíc by v prvej polovici apríla podľa prieskumu SANEP-u zasadli členovia siedmich politických strán.

moslimovia, škola, migranti v škole

Na viedenských školách je už viac moslimov ako kresťanov. Pribúdajú konflikty

19.04.2025 06:00

Podiel žiakov, ktorí vyznávajú islam, dosiahol v tomto školskom roku vyše 41 percent, čo je po prvý raz viac ako podiel kresťanských detí.

Mark Carney

Premiér Carney sa Trumpa nebojí. Kanadu si neprivlastníte, budeme sa brániť, odkázal mu

18.04.2025 21:59

Podľa premiéra Kanaďania teraz v dôsledku Trumpovej politiky stoja pred najväčšou krízou, akú doteraz zažili.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 951
Celková čítanosť: 3153398x
Priemerná čítanosť článkov: 3316x

Autor blogu

Archív

Odkazy