Malo by Slovensko vystúpiť z NATO?

Slovenská republika vstúpila do NATO v marci 2004. Tento krok mal za cieľ posilniť bezpečnosť krajiny a zabezpečiť jej ochranu pred možnými hrozbami, najmä z Ruskej federácie. Avšak je na mieste položiť si otázku, či členstvo v NATO naozaj prináša Slovensku očakávané benefity.

Rakúska republika, náš západný sused, nie je členom NATO a nemá záujem o vstup do tejto aliancie. Zaujímavé je, že napriek tomu Rusko Rakúsko nenapadlo a neexistujú náznaky, že by tak plánovalo urobiť. To otvára priestor na diskusiu, či by Slovensko mohlo podobne fungovať ako neutrálny štát.

Vojny, ktoré NATO vedie alebo bude viesť v budúcnosti, nie sú naše vojny. Ja osobne považujem NATO za vojenskú organizáciu, ktorá často slúži záujmom veľmocí, predovšetkým USA. Za posledných 50 rokov sme boli svedkami mnohých konfliktov a krviprelievaní, ktoré táto aliancia podporila alebo priamo rozpútala.

Preto si myslím, že Slovensko by malo prehodnotiť svoje členstvo v NATO. Bolo by správne iniciovať referendum s jasnou otázkou: „Ste za vystúpenie Slovenskej republiky z NATO a za vyhlásenie neutrality?“

Prečo by Slovensko nemohlo byť neutrálnym štátom, podobne ako náš sused Rakúsko? Neutralita by nám umožnila sústrediť sa na vlastné záujmy a znížiť riziko, že budeme zatiahnutí do konfliktov, ktoré nám neprospievajú.

Čína vlastní asi 60 percent patentov na umelú inteligenciu.

24.04.2025

Čína sa v súčasnosti stala najväčším svetovým držiteľom patentov na umelú inteligenciu (UI) a vlastní asi 60 percent globálnych patentov týkajúcich sa umelej inteligencie. Umelá inteligencia je kľúčovou hnacou silou v novej vlne technologickej revolúcie a priemyselnej transformácie a čínsky sektor UI vykazuje silné tempo rozvoja, povedal Shen Changyu, šéf Čínskej [...]

Prečo je súčasné Nemecko kaput?

18.04.2025

Wolfgang Münchau, autor knihy Kaput: Koniec nemeckého ekonomického zázraku, bol hosťom YouTube kanála UnHerd. V rozhovore rozoberá súčasné ekonomické problémy Nemecka – ako vznikli a aká bola jeho ekonomická politika po zjednotení. Je dnešný nemecký ekonomický model ešte životaschopný? Európska únia síce prijala legislatívu o umelej inteligencii, no v EÚ [...]

Mali by byť mimovládne organizácie kontrolované štátom?

16.04.2025

V jednom svojom blogu som sa venoval kontroverznému rozhodnutiu pani prezidentky Čaputovej o pridelení štátnych peňazí mimovládnej organizácii, konkrétne ak sa nemýlim Open Society Foundation, v objeme viac ako 20 miliónov eur. Tieto značné finančné prostriedky daňových poplatníkov putovali do súkromnej organizácie pôsobiacej na Slovensku. Bez ohľadu na ich deklarovanú [...]

migranti mexiko venezuela deti chudoba ulica

Nerovnosť, hospodárska neistota a nedôvera v inštitúcie môžu spôsobiť globálnu krízu, varuje OSN

24.04.2025 23:46

Sociálna súdržnosť sa rozpadá. Rýchle šírenie dezinformácií a chybných informácií tieto znepokojujúce trendy ešte zhoršujú, uvádza sa v správe OSN.

Vatikán pápež úmrtie telo vystavenie obrady bazilika

Pápežský sakristián zo Slovenska roky strážil vatikánsky poklad. Zažil troch pápežov, dvom z nich slúžil

24.04.2025 21:10

Rehoľník poskytol Pravde rozhovor o svojom pôsobení vo Vatikáne.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 952
Celková čítanosť: 3158472x
Priemerná čítanosť článkov: 3318x

Autor blogu

Archív

Odkazy