Prečo bolo Západné Nemecko vyspelejšie ako to východné?

Po druhej svetovej vojne sa svet rozdelil na dva ideologické bloky: západný, vedený Spojenými štátmi americkými, a východný, pod vplyvom Sovietskeho zväzu. Toto rozdelenie sa prejavilo aj v Nemecku, ktoré bolo rozdelené na západnú Spolkovú republiku Nemecko (SRN) a východnú Nemeckú demokratickú republiku (NDR).

USA zohrali kľúčovú úlohu v obnove západného Nemecka. V rámci Marshallovho plánu, zameraného na hospodársku obnovu Európy, prúdili do SRN masívne finančné prostriedky a materiály. Išlo o stavebné materiály, poľnohospodárske stroje a moderné priemyselné technológie. Nemeckí inžinieri mali možnosť školiť sa v Spojených štátoch a osvojiť si najnovšie americké know-how.

Cieľom americkej pomoci bolo nielen obnoviť nemeckú ekonomiku, ale aj zabrániť šíreniu komunizmu v západnej Európe. Vďaka tejto podpore zažilo západné Nemecko po vojne prudký hospodársky rast, známy ako „hospodársky zázrak“ (Wirtschaftswunder).

Už v 50. a 60. rokoch 20. storočia dodávali USA do SRN moderné NC obrábacie stroje, ktoré umožnili rozvoj presnej hromadnej výroby. To malo zásadný vplyv na nemecký automobilový priemysel, ktorý sa stal konkurencieschopným na svetových trhoch.

Dnes je nemecký automobilový priemysel stále silný, pričom využíva moderné technológie vrátane umelej inteligencie, často v spolupráci s americkými firmami.

Hospodárske rozdiely medzi bývalým západným a východným Nemeckom pretrvávajú dodnes, čo je čiastočne dôsledkom rozdielneho prístupu k obnove po druhej svetovej vojne.

Čína vlastní asi 60 percent patentov na umelú inteligenciu.

24.04.2025

Čína sa v súčasnosti stala najväčším svetovým držiteľom patentov na umelú inteligenciu (UI) a vlastní asi 60 percent globálnych patentov týkajúcich sa umelej inteligencie. Umelá inteligencia je kľúčovou hnacou silou v novej vlne technologickej revolúcie a priemyselnej transformácie a čínsky sektor UI vykazuje silné tempo rozvoja, povedal Shen Changyu, šéf Čínskej [...]

Prečo je súčasné Nemecko kaput?

18.04.2025

Wolfgang Münchau, autor knihy Kaput: Koniec nemeckého ekonomického zázraku, bol hosťom YouTube kanála UnHerd. V rozhovore rozoberá súčasné ekonomické problémy Nemecka – ako vznikli a aká bola jeho ekonomická politika po zjednotení. Je dnešný nemecký ekonomický model ešte životaschopný? Európska únia síce prijala legislatívu o umelej inteligencii, no v EÚ [...]

Mali by byť mimovládne organizácie kontrolované štátom?

16.04.2025

V jednom svojom blogu som sa venoval kontroverznému rozhodnutiu pani prezidentky Čaputovej o pridelení štátnych peňazí mimovládnej organizácii, konkrétne ak sa nemýlim Open Society Foundation, v objeme viac ako 20 miliónov eur. Tieto značné finančné prostriedky daňových poplatníkov putovali do súkromnej organizácie pôsobiacej na Slovensku. Bez ohľadu na ich deklarovanú [...]

Vatikán pápež úmrtie telo vystavenie obrady bazilika

Pápežský sakristián zo Slovenska roky strážil vatikánsky poklad. Zažil troch pápežov, dvom z nich slúžil

24.04.2025 21:10

Rehoľník poskytol Pravde rozhovor o svojom pôsobení vo Vatikáne.

Elon Musk, voľby prezidenta

Si Sorosov agent. Musk sa dostal do ostrej hádky s ministrom financií Bessentom

24.04.2025 20:05

Konflikt eskaloval po tom, čo Bessent obvinil Muska z nerealistických sľubov týkajúcich sa rozpočtových škrtov. Ich spor má však dlhšie korene.

Ropná škvrna, pobrežie

V Srbsku unikli do okolia povodia Dunaja desaťtisíce litrov ropy

24.04.2025 19:20

K úniku došlo počas prečerpávania paliva z rafinérie do ropného tankera asi 20 kilometrov od srbského hlavného mesta Belehrad

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 952
Celková čítanosť: 3158402x
Priemerná čítanosť článkov: 3318x

Autor blogu

Archív

Odkazy