Umelá inteligencia – prekoná schopnosť ľudí premýšľať a tvoriť.

Umelá inteligencia a jej potenciál

Umelá inteligencia (UI) v súčasnosti predstavuje aplikáciu, ktorá simuluje inteligentné myslenie. Avšak, čo presne znamená „inteligentné myslenie“? Definujeme ho ako schopnosť správnej logickej analýzy problémov a následnú syntézu logických záverov. Súčasné formy UI ešte nedosahujú úroveň ľudského myslenia v oblastiach tvorivosti a predstavivosti.

Ľudský mozog s približne 85 miliardami prepojených neurónov tvorí komplexnú „inteligentnú sieť“. Táto sieť dokáže rozlišovať medzi rôznymi objektmi, ako sú autá a mačky, holuby a lietadlá, domy a jaskyne, a zároveň je schopná vytvárať myšlienky prostredníctvom jazyka. Ľudia tak môžu komunikovať pomocou jazyka, obrazov alebo gest. Naprogramovanie týchto schopností predstavuje značnú výzvu, najmä kvôli rozsahu a komplexnosti takéhoto programu. Avšak, tento problém sa efektívne rieši pomocou strojového učenia.

Očakáva sa, že vývoj kvantových počítačov, ktoré ponúkajú neporovnateľne vyšší výpočtový výkon, umožní prekonanie týchto prekážok. Hoci 85 miliárd neurónov v ľudskom mozgu sa zdá byť obrovským číslom, vývoj UI s napríklad 10^100 uzlami by mohol viesť k oveľa presnejšej analýze problémov a syntéze požadovaných výstupov.

Z tohto dôvodu sa domnievam, že ľudský mozog je limitovaný v schopnosti spracovávať informácie, ktoré by sme radi získali. Vývoj dostatočne výkonných počítačov je len otázkou času.

Osobne verím, že UI bude v budúcnosti schopná oveľa efektívnejšie analyzovať a riešiť komplexné problémy, čím prekoná súčasné ľudské schopnosti.

Prečo by ekonomika mala slúžiť ľuďom a nie ľudia ekonomike.

16.05.2025

Na internete som našiel zaújmavé video od profesora ekonómie Richarda Wolffa. Vo videu vysvetľuje, prečo majú číňania vysokorýchlostné železnice a prečo takéto niečo nie je v USA. Kde je dôvod? Pozrite si nasledujúce video: https://www.youtube.com/shorts/kNxN-T_0-GA

Amerika s Čínou hrá poker.

27.04.2025

V dialógu s bývalým gréckym ministrom financií Yanisom Varoufakisom sa Jeffrey Sachs venuje mylnej americkej predstave o víťazstve v obchodnej vojne s Čínskou ľudovou republikou a zároveň analyzuje otázku, či by sa Taiwan mohol stať „druhou Ukrajinou“. Obe tieto kľúčové témy rozoberá priložené video. Nech sa páči:

Čína získala 70 % svetového trhu v predaji robotov, tvrdí predstaviteľ MIIT

27.04.2025

Čína od roku 2024 vyrobila takmer 100 robotických produktov s umelou inteligenciou (AI), čím si zabezpečila 70 percent svetového trhu, a budúce vyhliadky čínskeho priemyslu robotov s umelou inteligenciou (AI) sú široké, uviedol v sobotu Du Guangda, úradník Ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT). Čína je jedinou krajinou na svete s kompletným priemyselným [...]

Russia Ukraine War

Zelenskyj odmietol ruskú požiadavku na stiahnutie ukrajinských vojsk

19.05.2025 22:56

Ukrajina nestiahne svoje vojská zo svojho územia, ako požaduje Rusko, vyhlásil pred novinármi ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

koronavírus očkovanie  vakcína

Schválili Pandemickú dohodu. Slovensko sa zdržalo, nebolo jediné. Aj Poľsko, Irán či Izrael

19.05.2025 21:57, aktualizované: 22:43

Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom WHO, v pondelok podporilo znenie globálnej Pandemickej dohody.

Izrael, Palestína, Pásmo Gazy

Lídri Británie, Francúzska a Kanady pohrozili Izraelu 'konkrétnymi krokmi' za Gazu

19.05.2025 19:40

Británia, Francúzsko a Kanada tvrdia, že nebudú nečinne prihliadať "nehoráznym akciám" Netanjahuovej vlády a prijmú "konkrétne kroky".

Peter Kotlár / Robert Fico /

Slovensko proti celému svetu: Pandemickú zmluvu chcú vedci a lekári, Fico ju odmieta. Presvedčiť sa ho snažil aj šéf WHO

19.05.2025 19:30

Peter Pellegrini má právo v prípade pandemickej zmluvy rozhodnúť sám, bez vlády.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 955
Celková čítanosť: 3175850x
Priemerná čítanosť článkov: 3325x

Autor blogu

Archív

Odkazy