Ako to vlastne vyzerá v súčasnom Pekingu.

Môj syn sa len nedávno vrátil z dovolenky z Ázie, kde spoznával Peking, Kuala Lumpur a Singapur. Jeho cesta začala priamym letom z Budapešti do Pekingu, kde strávil štyri dni, predtým ako sa presunul do Malajzie na ďalšie štyri dni. Odtiaľ si odskočil na dvojdňový výlet do Singapuru.

Prirodzene, bol som zvedavý na jeho dojmy z týchto miest. Povedal, že Peking bol prekvapivo čistý a bez smogu! Je to najmä vďaka tomu, že väčšina áut s pekinskou značkou je na baterky, čo výrazne znižuje aj hlukové znečistenie v porovnaní s inými klasickými veľkomestami mimo Číny.

Peking sa ukázal byť aj dosť lacný. Jedna cesta metrom stála len okolo 0,3 eura a slušný hotel sa dal nájsť už za 100 eur na noc. Strava bola dokonca lacnejšia ako na Slovensku, takže išlo o prekvapivo cenovo dostupnú dovolenku. Kuala Lumpur ponúkalo podobnú cenovú dostupnosť, ale s citeľne väčším znečistením. Singapur bol síce krásny, no výrazne drahší v porovnaní s Pekingom. Vzhľadom na jeho menšiu rozlohu môj syn zistil, že celodenný lístok na verejnú dopravu bol najlepší spôsob, ako Singapur dôkladne preskúmať, a dva dni mu stačili na to, aby videl väčšinu, čo tento mestský štát ponúka.

Môj syn často cestuje lietadlom do exotických krajín. Rád spoznáva rôzne kultúry a spôsoby života a tieto cesty mu skvele pomáhajú vyčistiť si hlavu a zresetovať myšlienky. Ak bude o tento blog dostatočný záujem, rád zverejním fotografie, ktoré môj syn urobil počas tohto dobrodružstva.

Emacs oslavuje 50 rokov od svojho vzniku.

20.02.2026

V roku 2026 žijeme v ére cloudových IDE, predplatených nástrojov, AI asistentov a editorov, ktoré sa aktualizujú každé dva týždne. Softvér prichádza a odchádza v cykloch a napriek tomu tu existuje program, ktorý vznikol pred 50 rokmi a stále má aktívnu komunitu používateľov: GNU Emacs. Ako je to možné? Odpoveď nie je nostalgická. Emacs prežil preto, lebo nebol navrhnutý [...]

Číňania objavili novú technológiu výroby tranzistorov.

18.02.2026

Tím čínskych výskumníkov nedávno vyvinul najmenší feroelektrický tranzistor na svete s ultranízkou spotrebou energie, ktorý ponúka nové poznatky o pokroku v polovodičovom priemysle, uvádza sa v štúdii nedávno publikovanej v časopise Science Advances. V pokročilých procesoch výroby polovodičov sa prevádzkové napätie logických čipov znížilo na 0,7 voltu, aby sa [...]

Ako ekonómovia a média klamú ľudí.

08.02.2026

Do akej absurdity nás doviedla takzvaná západná ekonomika? Západné média neustále tvrdia, že jediný úspešný systém je liberálny kapitalizmus, ktorý nás však zaviedol do sveta pokrivených zrkadiel. Po celé desaťročia sa napríklad HDP prezentoval ako kľúčový ukazovateľ úspechu a prosperity. Realita je však iná – údaje sa skresľujú a manipulujú z politických [...]

robert fico

Fico zvažuje zastavenie núdzových dodávok elektriny na Ukrajinu. Premiér to pripustil počas diskusie so študentmi

20.02.2026 16:23

Predseda vlády sa zúčastnil ďalšej diskusie so študentmi, tentoraz na gymnáziu v Novom Meste nad Váhom.

Donald Trump

Trump tvrdí, že zvažuje obmedzený útok na Irán

20.02.2026 16:22

Americký prezident tak chce vyvinúť tlak, aby Teherán uzavrel dohodu o svojom jadrovom programe.

Slávnostné predstavenie bojového vozidla CV90 Mk IV určeného pre Ozbrojené sily Slovenskej republiky

FOTO+VIDEO: Švédi predstavili prvé bojové vozidlo vyrobené pre slovenskú armádu

20.02.2026 16:09

Slovensko očakáva dodávku 152 vozidiel a prvé kusy by armáda mohla dostať už v tomto roku.

danko

VIDEO: Na hokej do Milána sa tešil aj Andrej Danko. Osud sa mu však postavil chrbtom

20.02.2026 15:40

Napriek nezdaru v podobe osobnej neúčasti v Miláne však Danko verí, že naši hokejisti budú úspešní a „že to dáme."

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,059
Celková čítanosť: 3594896x
Priemerná čítanosť článkov: 3395x

Autor blogu

Archív

Odkazy