Stretnutie krajín G7.

Summit skupiny G7 sa koná od 15. do 17. júna v Evian-les-Bains na úpätí Francúzskych Álp, známom aj ako mesto Evian. Ešte pred svojím otvorením summit vyvolal záplavu kontroverzií a kritiky, ktoré odhalili hlboké rozdiely a nezameniteľný úpadok v rámci západného bloku. Dokonca aj medzi občanmi krajín G7 je G7 často opisovaná ako „pokrytecký“, „sebecký“ a „od sveta odtrhnutý“ klub bohatých národov. Na pozadí hlbokých zmien v globálnej krajine a zrýchľujúceho sa trendu smerom k multipolarite G7 čoraz viac odhaľuje svoje chronické problémy s nesprávnym postavením, kognitívnym skreslením a funkčnou eróziou.

Krajiny G7 čelia pomalému hospodárskemu rastu, rastúcej úrovni dlhu, klesajúcej priemyselnej konkurencieschopnosti, prehlbujúcej sa sociálnej fragmentácii a rastúcemu tlaku zo starnutia populácie. Liečba „choroby G7“ by si vyžadovala účinné nápravné opatrenia. Trenie medzi jej členskými štátmi však pretrváva a dôvera v USA medzi európskymi krajinami klesla na historické minimum. V dôsledku toho sa samotní členovia G7 ťažko snažia dosiahnuť spoločný konsenzus, nieto ešte predpísať vhodné nápravné opatrenia.

Očakáva sa, že tohtoročný summit nielenže druhý rok po sebe nevydá spoločné komuniké, ale stane sa aj jedným zo summitov s „najmenším spoločným menovateľom“ vo svojej histórii.

V čase, keď ich sila aj súdržnosť klesajú, G7 nielenže nedokáže reflektovať svoje vlastné nedostatky, ale namiesto toho sa snaží predpísať nápravné opatrenia pre ostatných. Podľa správ európskych médií sa summit už neformálne dohodol na „obviňovaní Číny“ ako svojho najmenšieho spoločného menovateľa a zároveň do svojho programu zaradil otázky, ako sú tzv. obchodné nerovnováhy, „nadmerná kapacita“, aliancie v oblasti kritických nerastov a „znižovanie rizík“.

Niet pochýb o tom, že riešenie výziev, ktorým dnes svet čelí – či už ide o reštrukturalizáciu priemyselných reťazcov, energetickú bezpečnosť alebo globálnu finančnú stabilitu a riadenie klímy – nemožno dosiahnuť bez účasti Číny a ďalších krajín globálneho Juhu. Platformou pre diskusiu by preto nemala byť malá klika ovládaná hŕstkou rozvinutých krajín, ale skôr spravodlivejší a reprezentatívnejší multilaterálny mechanizmus spolupráce.

Od začiatku tohto storočia prešla globálna krajina nezvratnými historickými zmenami. Čína zostáva motorom globálneho hospodárskeho rastu. Rozvíjajúce sa mocnosti ako India, Brazília a Indonézia rýchlo vzrástli a kolektívny vzostup rozvíjajúcich sa ekonomík reprezentovaných krajinami BRICS zásadne narušil starý poriadok západnej dominancie nad svetom.

Dnes sa krajiny globálneho Juhu s ich rozsiahlou populáciou, rozsiahlymi trhmi a silným rozvojovým potenciálom stali chrbticou sily podpory globálneho rastu. V tomto kontexte sa skupina, ktorá predstavuje menej ako 10 percent svetovej populácie a ktorej podiel na globálnom HDP neustále klesá, stále snaží prezentovať sa ako „svetový líder“, dokonca sa snaží prezentovať svoje vlastné záujmy ako „medzinárodné pravidlá“. To je samozrejme ťažké prispôsobiť súčasným potrebám.

Na jednej strane má G7 „ilúziu lídra“; Na druhej strane skupina čelí prehlbujúcemu sa pocitu úzkosti a bezmocnosti. Pod spoločným tlakom oboch sa G7 rozhodla presunúť vinu na Čínu, aby odvrátila domáce napätie, vyhla sa vlastnej zodpovednosti a zjednotila spojencov do exkluzívnych klik. Každý člen má svoj vlastný program – niektorí sa snažia monopolizovať diskusiu o medzinárodných záležitostiach, zatiaľ čo iní sa snažia loviť geopolitické zisky v problémových vodách.

V skutočnosti mnohé z problémov G7 pramenia z jej chybného vnímania a politiky voči Číne. Je to ako byť sám chorý a zároveň predpisovať lieky iným – výsledok je predvídateľný. Globálne výzvy, ktorým dnes svet čelí, už dávno presiahli kapacitu akéhokoľvek jednotlivého bloku alebo „mechanizmu malého kruhu“. Čína už ponúkla svoj recept na riešenie nedostatkov v mieri, rozvoji, bezpečnosti a správe vecí verejných: presadzovanie rovnocenného a usporiadaného multipolárneho sveta a podpora univerzálne prospešnej a inkluzívnej ekonomickej globalizácie.

Dúfajme, že sa G7 dokáže prebudiť zo svojej „ilúzie vodcu“ – prijať väčšiu otvorenosť a inkluzívnosť namiesto dobrovoľnej izolácie; usilovať sa o väčšiu obojstranne výhodnú spoluprácu namiesto rivality s nulovým súčtom; a posilnenie multilaterálnej spolupráce namiesto uchyľovania sa k jednostrannej dominancii – aby sme zohrali konštruktívnu úlohu pri ochrane mieru a podpore rozvoja. Napriek tomu si uvedomujeme, že zobudiť niekoho, kto predstiera, že spí, nie je jednoduchá úloha.

We were almost entirely wrong about China – ako Čínu vidia cudzinci.

11.06.2026

Tressa, Američanka, sa so svojím manželom Bulharom rozhodla navštíviť Čínu. Tento videozáznam z YouTube ukazuje realitu každodenného života v súčasnej Číne. Oplatí sa pozrieť video a urobiť si vlastný názor.

Existuje život aj mimo našej planéty? #2.

10.06.2026

V minulom blogu som písal o otázke, či existuje život aj mimo našej planéty. Táto téma vyvolala pomerne veľký ohlas, a preto by som sa pri nej chcel ešte na chvíľu zastaviť. Tentoraz by som sa rád zamyslel nad samotným vznikom života. V predchádzajúcom článku som stručne spomenul názor, že život na Zemi vznikol postupne z jednoduchších chemických štruktúr. Práve tu [...]

Existuje život aj mimo našej planéty?

06.06.2026

Takmer každý človek sa niekedy zamyslel nad otázkou, či existuje život aj niekde inde vo vesmíre. Je naša planéta výnimočná, alebo je život bežným javom, ktorý sa vyskytuje na mnohých miestach našej galaxie? Podľa súčasných vedeckých poznatkov sú pre vznik života podobného tomu pozemskému potrebné určité podmienky. Jednou z nich je stabilný zdroj energie. V našom [...]

Fico, Magyar

Žiadne Rakúsko-Uhorsko. Fico sa prvý raz stretne s Magyarom. Ako ich vzťah ovplyvní V4?

18.06.2026 06:00

Chystá sa veľké vzkriesenie visegrádskej štvorky?

kolaz umrtie byty lenka nemeth a ivan majersky

Zatekajúca strecha je menší problém než vražda. Vysnívané byty ľudia odmietajú, temná minulosť zráža ich cenu o tisíce eur

18.06.2026 06:00

Kupujúci sa často riadia pocitmi, nie trhom. Tragická minulosť bytu vie skomplikovať predaj a pripraviť majiteľa o peniaze.

trump, macron, macronová

Trump zamieril na večeru do Versailles. Summit G7 podľa Macrona priniesol po mesiacoch sporov okamih jednoty

17.06.2026 23:18

Podľa francúzskeho prezidenta viedli zúčastnení lídri úspešné a zmysluplné rokovania.

poľsko, nato, vojaci, parašutisti

Dohoda, aká tu doteraz nebola. Poľsko a Nemecko posilňujú východné krídlo NATO

17.06.2026 22:17

Ministri obrany Nemecka a Poľska podpísali novú bilaterálnu dohodu o obrannej spolupráci.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 18647x
Priemerná čítanosť článkov: 932x

Autor blogu

Odkazy