Čo sa stane, keď ľudia zvládnu technológiu kvantového počítača?

Dnešný svet ovládajú počítače. Vidíme ich všade. Pracujeme s nimi doma, ako s PC, smartfónom, máme ho v aute, v automatickej pračke, umývačke riadu, vlastne vo všetkých inteligentných spotrebičoch. Fabriky vyrábajú výrobky pomocou CNC strojov, robotov, manipulátorov, všetko je to prepojené do siete vecí. Dnešný počítač je stroj, ktorý spracováva a triedi informácie pomocou programov. Predstavme si, že dnešný počítač s 32 bitovou architektúrou dokáže rozoznať v jednom časovom bode len jednu z 232 rôznych hodnôt-možností spracovávaných informácii. To znamená, že súčasný, bežný počítač môže v jednom časovom bode pracovať len s jednou hodnotou z 232 možných stavov. Ak by sme chceli preskúmať všetky možnosti, všetky možné stavy, tak súčasný počítač by musel prejsť jednotlivo všetky tieto možnosti, čiže trvalo by mu to 232 násobok času, času na spracovanie jednej z týchto možností. Predstavme si, že máme taký počítač, ktorému jedna možnosť z 232 možností trvá presne jednu sekundu. Potom by tento počítač spracovával všetky možnosti počas 49,7 dňa.

A čo kvantový počítač? Kvantový počítač, ktorý by mal 32 qbitovú architektúru, tak tomu by to trvalo akože len jednu sekundu. Nemusí to byť pravda, keďže v kvantovej fyzike neplatí, že najrýchlejšie sa pohybuje svetlo. Kvantová informácia sa šíri okamžite. Ale berme to tak zjednodušene a tak takýto počítač by bol 232 rýchlejší ako je dnešný „obyčajný počítač“. Je to tým ,že kvantový počítač pracuje paralelne, čiže dokáže spracovať všetky dostupné možnosti v jednom časovom bode. Ono je to tým, že subatomárna častica dokáže byť v jednom časovom bode súčasne v dvoch stavoch, napr. môže mať spin doprava a súčasne aj doľava. Bohužiaľ, nie som fyzik, aby som to vysvetlil, prečo je tomu tak, ale berme to ako fakt, profesionálni fyzici to takto nejako vysvetľujú. Ale z matematického hľadiska ide o úplne nové možnosti spracovávania a triedenia informácii. Predstavme si, že by sme dokázali postaviť kvantový počítač, ktorý by mal 512 qbitovú  architektúru. Takýto počítač by dokázal za tú akože jednu sekundu spracovať viac možností, než je atómov v celom našom pre nás viditeľnom vesmíre, čiže 2512 možností!  Ja osobne verím tomu, že sa to raz jedného dňa podarí, podarí sa nám zostrojiť kvantový stroj na spracovávanie informácii, ktorý budeme vedieť aj programovať. Pán boh nám dá to vedieť a budeme naozaj na jeho obraz. Čo sa stane?  Budeme schopní spracovávať a riešiť záhady tohto sveta, záhadu života, záhadu smrti a všetky pre nás doteraz absolútne neriešiteľné veci. Čo si o tom myslíte?

Čínsky výrobca Loongson predstavuje novú generáciu serverových procesorových integrovaných obvodov.

29.06.2025

Čínska spoločnosť Loongson Technology uviedla na trh novú generáciu domácich procesorov 3C6000, čím sa priblížila ére AI čipov. Šanghajská spoločnosť Loongson Technology predstavila vo štvrtok novú generáciu univerzálnych procesorov 3C6000, ktoré predstavujú významný krok vpred v čínskej snah o technologickú samostatnosť a rozvoj umelej inteligencie (AI). Tieto [...]

Pravda o ekonomike v kapitalizme. O čom to celé je?

24.06.2025

Naši politici a ekonómovia žijú v ilúzórnom svete odtrhnutom od reality. Prečo im uniká podstata? Video pod článkom odhaľuje koreň problému – rolu médií, ktoré tento fiktívny svet živia. Spoločnosť topiaca sa v neurčitosti následne plodí chybné predpovede: ekonómovia sa mýlia takmer vždy, lebo sa snažia aplikovať exaktné modely na živý, nepredvídateľný [...]

Izraelská elektráreň Eshkol vybuchla po zásahu iránskej rakety.

24.06.2025

Pred niekoľkými hodinami bola zasiahnutá izraelská elektráreň Eshkol na juhu Izraela. Elektráreň mala pred výbuchom kapacitu na výrobu elektriny 1700 MW. Musel to byť veľký výbuch, keď trosky z tejto elektrárne zasiahli auto idúce po diaľnici. Video:

bobor

U chránených bobrov sa našli parazity prenosné na ľudí. Jeden druh sa u nich objavil vôbec po prvýkrát

08.07.2025 11:59

Vedci zaznamenali aj nový subtyp rodu Blastocystis, pričom podľa nich ide o prvý nález tohto druhu parazita u bobrov vôbec.

Milan Lučanský

Európsky súd pre ľudské práva sa zaoberá sťažnosťami týkajúcimi sa Lučanského, uviedol jeho syn Adam

08.07.2025 11:37

Bývalý šéf polície zomrel koncom roka 2020 po tom, ako sa vo väzení v Prešove pokúsil o samovraždu.

Juraj Cintula

Atentátnik Cintula na súde: Fica vraj nemienil zabiť, chcel uzavrieť dohodu, mal však podmienku

08.07.2025 10:08, aktualizované: 11:38

„Rozhodol som sa poškodiť zdravie premiéra Roberta Fica. Rozhodol som sa to urobiť tak, aby nebol schopný vykonávať funkciu premiéra,“ vypovedal Cintula.

dopravní policajti

Polícia pátra po nezvestnej desaťročnej Karolíne, verejnosť prosí o pomoc

08.07.2025 09:22

Dievča naposledy videli na ulici Kopanice v Bratislave.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 967
Celková čítanosť: 3235796x
Priemerná čítanosť článkov: 3346x

Autor blogu

Archív

Odkazy