Tento mesiac uplynulo 20 rokov od zjednotenia Hong Kongu s ČĽR.
2. júla 2017 17:51,
Prečítané 2 191x,
stan021,
Čínska Ľudová Republika
V roku 1997, 1 júla sa vrátilo územie Hong Kongu pod správu ČĽR. Po 150 rokoch toto územie je opäť pod správou Pekingu. Po prehratej ópiovej vojne s Veľkou Britániou musela vtedajšia Čína podpísať zmluvu o prenájme tohto územia s víťazom – VB. Hong Kong je stále jednou z najvyspelejších ekonomík sveta. V čase prechodu tejto provincie pod Peking v r. 1997 bol Hong Kong pre ČĽR veľmi významným ekonomickým partnerom, keďže ekonomický výkon Hong-Kongu sa rovnal takmer 20% ekonomického výkonu ČĽR. Po prijatí ČĽR do WTA sa čínska ekonomika takmer zdesaťnásobila. Dnes je Hong Kong len nepatrným zlomkom cca 2-3% ekonomického výkonu ČĽR. Budúcnosť Hong Kongu treba vidieť v prosperite modernej ČĽR.
10.12.2025
Ameriku zachvátila vlna chudoby. Čo bolo niekedy nemysliteľné, je dnes skutočnosťou. Bežní američania majú problémy vôbec vyžiť zo svojích príjmov. Ako je to možné, že najvyspelejšia a ekonomicky najsilnejšia krajina sveta má také problémy ako krajiny rozvojového sveta? Video o tomto probléme:
09.12.2025
Niektoré média tvrdia, že stačí ešte počkať nejaký čas a RF sa ekonomicky zrúti a nedokáže bojovať ďalej s Ukrajinou. Ja by som tomu akože rozumel, ale nerozumiem tomu, prečo potom ruský rubeľ má hodnotu 77,5/1 americkému doláru na svetovom trhu. Ako je to možné, že po viac ako 3 rokoch vojny ruský rubeľ nekľakol a má hodnotu ako pred špeciálnou vojenskou [...]
08.12.2025
Čínska AI spoločnosť DeepSeek nedávno uviedla do prevádzky nové modely, ktoré majú konkurovať GPT-5 a Gemini. Čínsky hráč v oblasti umelej inteligencie, spoločnosť DeepSeek, predstavila dva nové jazykové modely. Ide o základnú verziu DeepSeek-V3.2 a jej vysokovýkonný variant „Special“. Podľa tvrdení spoločnosti majú modely dosahovať alebo dokonca prekonávať [...]
dristy...dristy...moze byt neviemaka ekonomicka ...
Celá debata | RSS tejto debaty