Veľká Októbrová Socialistická Revolúcia, 100 výročie.

Zanedlho si svet pripomenie 100. výročie Veľkej Socialistickej Revolúcie ktorá zmenila celý svet. V roku 1917 bol celý svet vo vojne, vojna ktorá mala rozhodnúť o rozdelení sveta medzi svetové veľmoci ako Nemecko, Rakúsko-Uhorsko, Veľkú Britániu, Francúzsko a USA. Bola to prvá skutočne moderná vojna vedená veľkou brutalitou z oboch strán. Po prvý raz boli použité moderné zbrane, lietadlá-bombardéry, výkonné delostrelectvo, guľomety, chemické zbrane ktoré doniesli do zákopov plných vojakov hrôzu a strach. Rusko ako spojenec Veľkej Británie, Francúzska a USA bojoval proti nemeckému imperializmu, nemeckému hegemonizmu v Európe. Pre Rusko sa vojna vyvíjala katastrofálne. Na fronte s nemeckou armádou hrozil úplný vojenský debakel Ruskej ríše. Rusko ako jediná krajina veľmi zaostávala vo výzbroji a výstroji svojej armády. Rusko ako impérium bolo v tom čase prehnitá spoločnosť, ktorá zaostávala za vyspelou Európou 100 rokov. Len vďaka VOSR sa Rusko vymanilo z prvej svetovej vojny podpísaním mierovej dohody s Nemeckom. Je jasné, že ak by Rusko nepodpísalo mierovú dohodu s Nemeckom tak Nemecká armáda by poľahky dobila Moskvu a Rusko by sa vojensky a politicky zrútilo. Na túto vec dejiny akosi pozabudli.

V tých časoch sa v Rusku žilo veľmi zle, životná úroveň bola veľmi nízka a celková životnosť priemerného rusa bola 30 -35 rokov. Táto zbedačená krajina sa v roku 1917 priklonila k boľševizmu, ktorý predstavoval Uljanov a jeho učenie, alebo známejší vodca, ktorý si zmenil meno na Lenin. VOSR doniesla do Ruska totálnu zmenu života všetkých občanov Ruska. Začal sa budovať socialistický  štát. Rusko sa snaželo priblížiť sa najvyspelejším krajinám sveta, hlavne Nemecku. Ekonomika Ruska bola v zúfalom stave, neexistoval prakticky žiadny priemysel, industrializácia v Rusku v 18 – 19 storočí neprebehla a tak Rusko bolo len surovinovou základňou pre oveľa vyspelejšie západné krajiny. Treba uznať, že Rusku a neskôr Sovietskému Zväzu sa spočiatku darilo. Stalin prehlásil, že ak do 10 rokov nedobehneme najvyspelejšie krajiny tak Rusko zahynie. V tomto prípade mal Stalin absolútnu pravdu. O niečo viac ako 20 rokov do Ruska vtrhol s 3 mil. veľmi dobre vycvičenou a veľmi dobre vystrojenou a vyzbrojenou armádou Adolf Hitler.

Len vďaka nesmiernym ľudským a materiálnym obetiam ZSSR dokázal poraziť vtedajšiu najvyspelejšiu armádu sveta, nemecký Wermacht. Cena za toto výťazstvo bola strašná. Všetky mestá po rieku Volgu, teda celé západné Rusko a ZSSR boli zničené. Wermacht sa riadil stratégiou spálenej zeme a tak po vojne ZSSR bola opať len obyčajná slaborozvinutá krajina. Bohužiaľ ZSSR už nedokázal nahradiť tieto materiálne a ľudské straty ekonomickým vývojom a začal postupne viac a viac zaostávať za najvyspelejším svetom. No i tak sa dá povedať, že ZSSR bola stredne rozvinutá socialistická krajina, ktorá sa pomaly zotavovala z vojny. Samozrejme, že životná úroveň bežného rusa nedosahovala životnú úroveň nemca, alebo američana. No i cez to všetko sa podarilo vybudovať veľmi dobré školstvo, byty, nové mestá a dosť dobrú infraštruktúru. ZSSR mal veľmi dobrých vedcov, lekárov, inžinierov ktorí dokázali v mnohých oboroch držať krok s vyspelým svetom.

Vďaka VOSR v roku 1949 vznikla ČĽR. Pre Čínu bola VOSR veľkým vzorom a inšpiráciou. Vďaka tejto inšpirácií veľký čínsky kormideľník Mao Ze Dong zjednotil poľnohospodársku Čínu a vytvoril silný štát a to Čínsku Ľudovú Republiku, ale to je už odbočovanie od témy VOSR.

Ospravedlňujem sa za takýto rozsiahly článok, lebo o tejto téme sa nedá napísať 10 viet, téma si zasluhuje väčší priestor.

V USA plánujú zakázať predaj čínskych a ruských áut, automobilových technológií.

15.01.2025

Americká vláda chce zakázať predaj čínskych a ruských automobilov a technológií používaných v automobilovom priemysle na svojom trhu. Tieto kroky sa ospravedlňujú ochranou národnej bezpečnosti. Tento krok zabráni vstupu čínskych a ruských automobilov do USA. Čo k tomu dodať? Predstavte si, že nejaký úradníci vám začnú prikazovať čo si za svoje peniaze môžete a [...]

V Číne minulý rok predali 12,87 mil. elektrických áut.

13.01.2025

Čínska produkcia a predaj nových energetických vozidiel (NEV) v roku 2024 prekročili 12 miliónov, čím sú na vrchole svetového rebríčka už desiaty rok po sebe, podľa údajov, ktoré v pondelok zverejnilo Čínske združenie výrobcov automobilov (CAAM). V roku 2024 výroba a predaj NEV dosiahli 12,89 milióna a 12,87 milióna kusov, čo je medziročný nárast o 34,4 percenta a 35,5 [...]

Prvý attosekundový laserový projekt v Ázií.

11.01.2025

Čínski vedci „uvidia“ ultrarýchle častice v mikroskopickom svete a uľahčia špičkový výskum vďaka vybudovaniu takejto kľúčovej vedeckej infraštruktúry. Čínska akadémia vied spustila výstavbu pokročilej infraštruktúry attosekundového lasera (atto = 10⁻¹⁸), ktorá zahŕňa zariadenia v Dongguan v provincii Guangdong a Xi’an v provincii Shaanxi. Stavba v [...]

Steadfast Dart 2025, NATO

ONLINE: Supercvičenie NATO, britské konvoje prejdú aj cez Slovensko. Litva chystá masívne zbrojenie

18.01.2025 05:55

NATO spustilo mohutné cvičenie, ktoré má preveriť spojenecké sily rýchleho nasadenia. Litva ohlásila výdavky na obranu, ktoré nemajú v NATO obdobu.

protest, Banská Bystrica, mReportér

Exkluzívne zábery: Neutíchajúce protesty proti Ficovej vláde pokračujú

18.01.2025 05:15

Zábery z protestu zachytil mReportér Jaro Karak.

koláž, fotky, mReportér

Tento zaujímavý prírodný úkaz nájdete na Slovensku. Tečie tam potok naozaj hore kopcom?

18.01.2025 05:00

Toto sú najlepšie videá týždňa, ktoré zachytili naši mReportéri.

tibor gašpar

Gašpar pripustil možnosť vystúpenia Slovenska z EÚ a NATO. Hlas to odmieta, reagoval aj Pellegrini

17.01.2025 23:58, aktualizované: 18.01.2025 00:25

Opozičné KDH považuje výrok poslanca Smeru za dôkaz rozpadu vládnej koalície.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 905
Celková čítanosť: 2992843x
Priemerná čítanosť článkov: 3307x

Autor blogu

Archív

Odkazy