Založ si blog

Gorbačov zomrel, pád ZSSR.

V utorok miestneho času zomrel posledný vodca bývalého Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov. Ruský prezident Vladimir Putin vyjadril sústrasť. Ale skutočné a zdrvujúce komplimenty pre neho prišli zo Západu, od amerického prezidenta Joea Bidena po britského premiéra Borisa Johnsona a politikov z rovnakej éry Gorbačova, ktorí ho chválili za zavedenie „odvážnych demokratických reforiem“, ktoré prinášajú „slobodu“. ukončiť studenú vojnu a urobiť svet bezpečnejším.

Dá sa tvrdiť, že Gorbačov bol jedným z najkontroverznejších svetových lídrov. Obetovaním záujmov svojej vlasti si získal široké uznanie Západu. Vďaka nemu sa stal Západ bezpečnejším. Následky pádu bývalého Sovietskeho zväzu však viedli k sérii vojen v tejto krajine, najprv v Čečensku, potom v Gruzínsku a teraz na Ukrajine, kde prebieha najbrutálnejšia vojna v Európe od konca druhej svetovej vojny. miesto.

Gorbačov sa stal vodcom Sovietskeho zväzu v roku 1985, keď mal iba 54 rokov. Mal ambíciu reformami ukončiť hospodársku a sociálnu stagnáciu Sovietskeho zväzu. Mal však určitý politický idealizmus a naivitu – ktoré sú u niektorých intelektuálov bežné – vážne podceňoval zložitosť, riziká a výzvy reforiem v multietnickej krajine a chýbala mu kontrola nad reformným procesom.

Pod Gorbačovovým vedením sa reformy Sovietskeho zväzu začali z politickej oblasti, agresívne presadzovali „nové myslenie“ a neustále prenášali moc strany na Kongres ľudových poslancov Sovietskeho zväzu. Niekoľko rokov po jeho nástupe k moci sa krajina začala prepadať do chaosu.

S oslabením vedenia strany a autority Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu sa v pobaltských krajinách a na Kaukaze rýchlo šíril úzkoprsý nacionalizmus. Prví tajomníci niektorých republík sa spojili so separatistickými silami a snažili sa o nezávislosť. Niektorí nepočúvali ústredné velenie, vyvolávali „územné spory“ a ozbrojené konflikty medzi republikami.

Nacionalizmus týchto malých republík zas podnietil prebudenie ruského nacionalizmu. Kombinácia nacionalizmu a demokratizácie na rôznych miestach rezonovala a napokon viedla k tomu, že tri veľké republiky – Rusko, Ukrajina a Bielorusko – vyhlásili vznik „Spoločenstva nezávislých štátov“ a Sovietsky zväz zanikol. Gorbačov bol zosadený.

Rusko je najväčším nástupníckym štátom Sovietskeho zväzu. Jeho populácia je takmer polovica populácie ZSSR a jeho národnostná sila dramaticky klesla. Ruská spoločnosť je „slobodnejšia“ ako sovietska. Viacstraníckymi voľbami sa chcela integrovať do západného tábora a raz sa stala členom G8. Ale je to jadrová veľmoc, takže USA ju nenechajú ísť. Strategickým cieľom Washingtonu je pokračovať v jeho oslabovaní a rozširovanie NATO na východ postupuje krok za krokom, čo všetko nakoniec viedlo k vypuknutiu protiopatrení zo strany Ruska, ktoré bolo zatlačené do kúta.

Po Gorbačovovej smrti naňho mnohí Západniari chválili. Niektorí ho porovnávali s Putinom a vyjadrovali svoju nenávisť voči Putinovi. Ruský ľud však Putina prijal a podporil, čo odráža jeho prebudenie tvárou v tvár negatívnym strategickým dôsledkom rozpadu Sovietskeho zväzu. Dnešné Rusko je však nielen slabé v národnej sile, ale už ani nemá svojich predchádzajúcich východoeurópskych spojencov. Zdá sa, že ukazuje nedostatok sily v reakcii na potlačenie zo strany USA.

Keď sa pozrieme späť, Sovietsky zväz bol veľmi silný so značnými technologickými inovačnými schopnosťami. Prvý umelý satelit a prvá jadrová elektráreň sa zrodili v Sovietskom zväze. Jej problémami bolo vtedy slabé poľnohospodárstvo a ľahký priemysel. S tým, čo dnes vieme, malo byť pre Sovietsky zväz bohatý na zdroje ľahké tieto problémy vyriešiť. Gorbačov však nesprávne odhadol problémy, vybral si nesprávnu cestu reforiem a chýbalo mu politické vedenie. Sám bol očividne obdivovateľom západnej kultúry a záležalo mu na chválach, ktoré mu v tom čase venovala západná verejná mienka, a tešil sa z nich. Do veľkej miery ho oklamal Západ.

Gorbačov mal dobré karty, ale zahral to zle a Sovietsky zväz aj on prehrali všetko. Rusko dnes upadlo do bezprecedentnej strategickej pasivity a ťažkostí. Ako posledný vodca Sovietskeho zväzu všetko, čo urobil, prospelo Západu, zatiaľ čo väčšina členov bývalého Sovietskeho zväzu mala dlhodobé následky.

Rozpad jedného pólu v bipolárnom svete viedol k globálnym strategickým zmenám a jeho vplyv bude trvať stáročia a pocity a hodnotenia o ňom z rôznych krajín sa budú značne líšiť. Ak ľudia prekročia perspektívu, že lídri by mali byť zodpovední za záujmy svojich krajín.

Ak by som sa stretol s Gorbačovom osobne, spýtal by som sa ho, prečo sa nepoučil a neriešil problémy tak, ako to onoho času robili v Čínskej Ľudovej rep. Veď musel vedieť názory čínskych komunistov a hlavne názor Teng Siao-pchinga na riešenie ekonomických problémov komunistického systému.

Krach dôvery v americký dolár?

24.09.2022

Iflácia je hlavným znakom amerického dolára. Americký dolár je svetovou rezervnou menou od ktorej sa odvíjajú ekonomické vzťahy na celom svete. Dole pod článkom je graf, ktorý znázorňuje rýchlosť rastu inflácie amerického dolára týkajúceho sa potravín. Bežní ľudia si kupujú potraviny, nekupujú také tovary ako elektrické lokomotívy, vysokozdvižné vozíky a pod. Či [...]

Vučić: Keď už hovoríte o Ukrajine, zabúdate na Kosovo

22.09.2022

Na 77. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN to vyhlásil srbský prezident Aleksandar Vučić. „Srbsko podporuje územnú celistvosť všetkých krajín OSN vrátane Ukrajiny. Ale pravdou je, že územná celistvosť Srbska bola narušená a Srbsko nenapadlo nikoho, žiadnu inú suverénnu krajinu, málokto o tom hovorí. Chcel by som položiť lídrom mnohých krajín otázku, aký je rozdiel [...]

Vučić o pokrytectve Západu: Pri obrane celistvosti Ukrajiny zabudol na celistvosť Srbska.

16.09.2022

Oznámil to dnes, 16. septembra, srbský prezident Aleksandar Vučić na spoločnej tlačovej konferencii v Belehrade s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. „Predstavil som premiérovi Orbánovi mieru pokrytectva a problémy, ktorým čelíme v súvislosti s naratívom o územnej celistvosti. Aké ľahké je pre [Západ] chrániť územnú celistvosť Ukrajiny, čo je v súlade s Chartou [...]

Vladimir Putin

Putin uznal, že počas mobilizácie došlo k chybám. Vyzval na ich nápravu

29.09.2022 20:50

Ruský prezident uviedol, že je potrebné zamerať sa na prípady, keď úrady nesprávne povolali do zbrane napríklad chronicky chorých alebo mužov, ktorí presiahli branný vek.

Matovič

Matovič nemá mentálnu výbavu byť politikom, tvrdí politológ

29.09.2022 18:45

Finacmajster Matovič dokázal v záverečnej reči rozprávať bez prestávky viac ako dve hodiny. Pourážal opäť všetkých a tvrdí, že Fico bude ako Kadyrov.

veľvyslankyňa Holandska na Slovensku Gabriella Sancisiová

Ohrození ako sudcovia? Rezort kultúry chce chrániť novinárov

29.09.2022 18:30

Ministerstvo kultúry pozvalo odborníkov z Holandska, aby sa podelili o svoje skúsenosti v oblasti ochrany novinárov.

mikulec

SaS nebude iniciovať odvolávanie Mikulca, Sulík vylučuje dohody

29.09.2022 16:28, aktualizované: 18:43

Matovič uviedol, že Sulík sa dohaduje s "váhajúcimi" poslancami, aby podporili Matovičove odvolanie výmenou za to, že "popravia" Mikulca "ruka v ruke s mafiou zo SmeroHlasu". Sulík to označil za nehorázne.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 652
Celková čítanosť: 1949407x
Priemerná čítanosť článkov: 2990x

Autor blogu

Odkazy