Založ si blog

1/4 nových lesných plôch na svete pochádza z Číny.

Prečo štvrtina nových lesných plôch na svete pochádza z Číny?
Čína je na prvom mieste v celosvetovom meradle v oblasti vysadených lesov a rastu lesného porastu, pričom za posledné desaťročie prispela štvrtinou nových lesných plôch na svete.

Tajomstvo rýchleho rastu čínskej zelenej krajiny spočíva v jej rozsiahlej ekologizačnej kampani vrátane zachovania existujúcich zelených ekosystémov, pridávania nových lesov, pastvín a mokradí, ako aj v boji proti dezertifikácii.

Podľa National Forestry and Grassland Administration dosiahla akumulačná zalesnená plocha za posledných 10 rokov 960 miliónov mu (64 miliónov hektárov), pričom sa zlepšilo 165 miliónov mu trávnych porastov a pridalo sa alebo obnovilo viac ako 12 miliónov mu mokradí.

„ZELENÝ VEĽKÝ MÚR“

Čína sa snaží vybudovať solídny „zelený Veľký múr“ na ochranu ekologického prostredia.Od programov výsadby stromov až po najväčšiu umelú plantáž na svete, mechanizovanú lesnú farmu Saihanba.

Čína určila 12. marec za národný deň výsadby stromov v roku 1979 a čínski občania dobrovoľne vysadili približne 78,1 miliardy stromov v rokoch 1982 až 2021 v celej obrovskej krajine, ukazujú oficiálne údaje.

Epidémia COVID-19 nezabránila obciam v celej krajine sadiť stromy. Niektoré mestá nariaďujú dobrovoľníkom, aby dodržiavali „bezpečnú vzdialenosť“ pri sadení stromov, zatiaľ čo iné zhromaždili malé skupiny dobrovoľníkov, aby sadili stromy v mene stoviek verejne zmýšľajúcich obyvateľov.

Okrem činností spojených s výsadbou offline, internetová kampaň na ekologizáciu krajiny „Mravec les“ umožňuje obyvateľom adoptovať si stromy zaplatením príslušných príspevkov online alebo získať dostatok kreditov vykonávaním nízkouhlíkových činností, ako je jazda verejnou dopravou výmenou za skutočný strom, o ktorý sa treba starať v ich menách.

Do konca mája sa viac ako 550 miliónov ľudí zúčastnilo na projekte výsadby viac ako 200 miliónov stromov.

Čína v posledných rokoch vybudovala systém chránených území s národnými parkami ako nosným, podporovaný prírodnými rezerváciami a doplnený o prírodné parky.

Saihanba v severnej Číne bola kedysi kráľovským poľovným revírom a degradovala sa na oblasť pustej divočiny. Vďaka dôslednému úsiliu troch generácií lesníkov Saihanba sa teraz stala národným lesoparkom a prírodnou rezerváciou s celkovou lesnou krajinou 1,15 milióna mu.

Mechanizovaná lesná farma Saihanba získala ocenenie Krajina pre život za rok 2021 v národnej kategórii na slávnostnom ceremoniáli, ktorý sa konal počas Medzinárodného púštneho fóra Kubuqi.

Ako „modrý zachytávač uhlíka“ je mangrovník dôležitou súčasťou sekvestrácie uhlíka vegetáciou. Obnova mangrovových mokradí v pobrežnej oblasti Shenzhen zaisťuje, že celková plocha mangrovových porastov sa bude postupne rozširovať, čím sa zvráti trend degradácie ekologickej funkcie systému mangrovových mokradí.

Vlani v júni bol projekt obnovy vybraný ako typický praktický prípad, ktorý spoločne vydali ministerstvo prírodných zdrojov a Medzinárodná únia na ochranu prírody.

ZELENÁ AŽ ZLATÁ

Úsilie Číny o rozšírenie oblasti lesov a zlepšenie kvality lesov zvýšilo zachytávanie uhlíka v ekosystéme, čo prispelo k dosiahnutiu cieľa krajiny dosiahnuť vrchol emisií CO2 do roku 2030 a dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2060.

Štúdia publikovaná v medzinárodne uznávanom akademickom časopise Nature zistila, že od roku 2010 do roku 2016 čínske suchozemské ekosystémy absorbovali približne 1,11 miliardy ton uhlíka ročne, čím počas rovnakého obdobia absorbovali 45 percent ľudských uhlíkových emisií.

Úsilie Číny o opätovné zalesňovanie tiež zlepšilo biodiverzitu. V prírodnej rezervácii mangrovových porastov na pobreží Šen-čenu si sťahovavé vtáky, vrátane volavky obyčajnej, čajky a husi, užívajú voľný čas na slnku na pláži.

Husté lesy sa tiež stali významným zdrojom príjmov miestnych obyvateľov. Lesná farma Saihanba v priebehu rokov rozvíjala svoju ekonomiku spoliehajúc sa na cestovný ruch, výsadbu stromov a výrobu veternej energie. Sektory ekologizácie prinášajú podľa údajov ročne príjmy vo výške viac ako 600 miliónov juanov.

Lesoparky sú obľúbenou turistickou atrakciou a stali sa tretím pilierom lesníckeho priemyslu. Počas obdobia 13. päťročného plánu (2016 – 2020) prilákali čínske lesy 7,5 miliardy návštevníkov, čím sa vytvorila komplexná spoločenská výstupná hodnota vo výške 6,8 bilióna juanov.

Pri pohľade do budúcnosti bude Čína pokračovať v budovaní ekologickej cesty pre svetový zelený rozvoj s cieľom zvýšiť lesnatosť na 26 percent do roku 2035 a stať sa vedúcou krajinou v lesníctve do roku 2050.

Ako Amerika rozdúchava vojenské konflikty.

14.06.2024

Spojené štáty sa pokúšajú znova použiť „taiwanskú kartu“ – osvedčený, ale neúspešný vzorec. Americkí jastrabi vo Washingtone pravidelne, ako súčasť svojej „stratégie kontrolného čínskeho vzostupu“ a jej myslenia s nulovým súčtom, poháňanej vojensko-priemyselným komplexom USA, veria, že prišli s novou taktikou v snahe dosiahnuť svoj cieľ. V posledných [...]

Bude vojna medzi Taiwanom a Čínskou Ľudovou republikou?

07.06.2024

Skupiny podporujúce znovuzjednotenie na ostrove Taiwan sa postavili proti tajnej dohode medzi separatistickými silami na ostrove a USA, pričom tvrdili, že predaj zbraní a návšteva amerických obchodníkov so zbraňami na ostrove má za cieľ eskalovať napätie cez úžinu a nákup amerických zbraní bude len viesť k vážnejším problémom a zatiahnutiu Taiwanu do vojny. Keďže [...]

Ako západné média klamú o Taiwane a o Číne.

06.06.2024

V zahraničných mediach sa poukazuje na veľký rozdiel v životnej úrovni medzi komunistickou Čínskou Ľudovou republikou a Taiwanom. Dokonca sa Taiwan v tomto smere prezentuje ako raj na zemi. Ale skutočnosť je celkom iná. Medzi Taiwanom a Čínskou Ľudovou rep. neexistuje žiadny múr a žiadna hranica, hoci územie Taiwanu je vzdialené od Číny nie viac ako 1 km (Kinmen County). [...]

Valko

V kauze vraždy advokáta Valka ešte nie je vytýčený hlavný termín pojednávania

16.06.2024 10:36

V kauze vraždy advokáta Ernesta Valka stále nie je na Mestskom súde Bratislava I známy termín hlavného pojednávania.

vojna na Ukrajine, Rusko

BBC: Ruská armáda má kavalériu 21. storočia. Z motoriek

16.06.2024 08:55

Ruská armáda na ukrajinskom bojisku čoraz častejšie používa ľahkú techniku - motocykle a terénne vozidlá rôznej konštrukcie.

Izrael, Palestína, Pásmo Gazy

Izrael pozastaví každý deň boje na 11 hodín. Majú to byť 'taktické' prestávky na uľahčenie humanitárnej pomoci

16.06.2024 08:11

Izraelská armáda v časti južného Pásma Gazy každý deň na 11 hodín pozastaví vojenské operácie, aby uľahčila dodávky humanitárnej pomoci.

Čína, Si Ťin-pching v Elyzejskom paláci

USA sa nás snažia vyprovokovať k útoku na Taiwan, povedal podľa FT čínsky prezident von der Leyenovej

16.06.2024 07:35

Washington sa snaží Čínu vyprovokovať dodávkami zbraní na Taiwan aj inými krokmi, sú presvedčení viacerí v Číne.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 844
Celková čítanosť: 2763256x
Priemerná čítanosť článkov: 3274x

Autor blogu

Archív

Odkazy