Založ si blog

1/4 nových lesných plôch na svete pochádza z Číny.

Prečo štvrtina nových lesných plôch na svete pochádza z Číny?
Čína je na prvom mieste v celosvetovom meradle v oblasti vysadených lesov a rastu lesného porastu, pričom za posledné desaťročie prispela štvrtinou nových lesných plôch na svete.

Tajomstvo rýchleho rastu čínskej zelenej krajiny spočíva v jej rozsiahlej ekologizačnej kampani vrátane zachovania existujúcich zelených ekosystémov, pridávania nových lesov, pastvín a mokradí, ako aj v boji proti dezertifikácii.

Podľa National Forestry and Grassland Administration dosiahla akumulačná zalesnená plocha za posledných 10 rokov 960 miliónov mu (64 miliónov hektárov), pričom sa zlepšilo 165 miliónov mu trávnych porastov a pridalo sa alebo obnovilo viac ako 12 miliónov mu mokradí.

„ZELENÝ VEĽKÝ MÚR“

Čína sa snaží vybudovať solídny „zelený Veľký múr“ na ochranu ekologického prostredia.Od programov výsadby stromov až po najväčšiu umelú plantáž na svete, mechanizovanú lesnú farmu Saihanba.

Čína určila 12. marec za národný deň výsadby stromov v roku 1979 a čínski občania dobrovoľne vysadili približne 78,1 miliardy stromov v rokoch 1982 až 2021 v celej obrovskej krajine, ukazujú oficiálne údaje.

Epidémia COVID-19 nezabránila obciam v celej krajine sadiť stromy. Niektoré mestá nariaďujú dobrovoľníkom, aby dodržiavali „bezpečnú vzdialenosť“ pri sadení stromov, zatiaľ čo iné zhromaždili malé skupiny dobrovoľníkov, aby sadili stromy v mene stoviek verejne zmýšľajúcich obyvateľov.

Okrem činností spojených s výsadbou offline, internetová kampaň na ekologizáciu krajiny „Mravec les“ umožňuje obyvateľom adoptovať si stromy zaplatením príslušných príspevkov online alebo získať dostatok kreditov vykonávaním nízkouhlíkových činností, ako je jazda verejnou dopravou výmenou za skutočný strom, o ktorý sa treba starať v ich menách.

Do konca mája sa viac ako 550 miliónov ľudí zúčastnilo na projekte výsadby viac ako 200 miliónov stromov.

Čína v posledných rokoch vybudovala systém chránených území s národnými parkami ako nosným, podporovaný prírodnými rezerváciami a doplnený o prírodné parky.

Saihanba v severnej Číne bola kedysi kráľovským poľovným revírom a degradovala sa na oblasť pustej divočiny. Vďaka dôslednému úsiliu troch generácií lesníkov Saihanba sa teraz stala národným lesoparkom a prírodnou rezerváciou s celkovou lesnou krajinou 1,15 milióna mu.

Mechanizovaná lesná farma Saihanba získala ocenenie Krajina pre život za rok 2021 v národnej kategórii na slávnostnom ceremoniáli, ktorý sa konal počas Medzinárodného púštneho fóra Kubuqi.

Ako „modrý zachytávač uhlíka“ je mangrovník dôležitou súčasťou sekvestrácie uhlíka vegetáciou. Obnova mangrovových mokradí v pobrežnej oblasti Shenzhen zaisťuje, že celková plocha mangrovových porastov sa bude postupne rozširovať, čím sa zvráti trend degradácie ekologickej funkcie systému mangrovových mokradí.

Vlani v júni bol projekt obnovy vybraný ako typický praktický prípad, ktorý spoločne vydali ministerstvo prírodných zdrojov a Medzinárodná únia na ochranu prírody.

ZELENÁ AŽ ZLATÁ

Úsilie Číny o rozšírenie oblasti lesov a zlepšenie kvality lesov zvýšilo zachytávanie uhlíka v ekosystéme, čo prispelo k dosiahnutiu cieľa krajiny dosiahnuť vrchol emisií CO2 do roku 2030 a dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2060.

Štúdia publikovaná v medzinárodne uznávanom akademickom časopise Nature zistila, že od roku 2010 do roku 2016 čínske suchozemské ekosystémy absorbovali približne 1,11 miliardy ton uhlíka ročne, čím počas rovnakého obdobia absorbovali 45 percent ľudských uhlíkových emisií.

Úsilie Číny o opätovné zalesňovanie tiež zlepšilo biodiverzitu. V prírodnej rezervácii mangrovových porastov na pobreží Šen-čenu si sťahovavé vtáky, vrátane volavky obyčajnej, čajky a husi, užívajú voľný čas na slnku na pláži.

Husté lesy sa tiež stali významným zdrojom príjmov miestnych obyvateľov. Lesná farma Saihanba v priebehu rokov rozvíjala svoju ekonomiku spoliehajúc sa na cestovný ruch, výsadbu stromov a výrobu veternej energie. Sektory ekologizácie prinášajú podľa údajov ročne príjmy vo výške viac ako 600 miliónov juanov.

Lesoparky sú obľúbenou turistickou atrakciou a stali sa tretím pilierom lesníckeho priemyslu. Počas obdobia 13. päťročného plánu (2016 – 2020) prilákali čínske lesy 7,5 miliardy návštevníkov, čím sa vytvorila komplexná spoločenská výstupná hodnota vo výške 6,8 bilióna juanov.

Pri pohľade do budúcnosti bude Čína pokračovať v budovaní ekologickej cesty pre svetový zelený rozvoj s cieľom zvýšiť lesnatosť na 26 percent do roku 2035 a stať sa vedúcou krajinou v lesníctve do roku 2050.

Prečo rodení Kanaďania chcú žiť a pracovať v Číne.

27.11.2022

Jeden zaújmavý vlogger KING KWESSI, vytvára videá o živote v Čínskej Ľudovej rep. Tento vlogger naštívil jednu kanadskú rodinku, ktorá žije v ČĽR a natočil s nimi veľmi zaújmavý rozhovor v ktorom kanaďania opisujú svoj život a prečo sa rozhodli žiť v tejto komunistickej krajine. Odporúčam dopozerať do konca.

V Indonézií spustili skúšobnú prevádzku vysokorýchlostných vlakov z Číny.

20.11.2022

Čína postavila vysokorýchlostnú železnicu medzi veľkomestami Jakarta – Bandung. Tento týždeň spustili skúšobnú prevádzku čínskych rýchlovlakov, ktoré budú premávať na tejto trati. Maximálna rýchlosť vlakov bude 350km/h a tak túto 142km trasu vlak prekoná za 40min. Do plnej prevádzky sa táto vysokorýchlostná železnica spustí v roku 2023.

Západ sa pomaly začína ekonomicky podobať 3. svetu.

17.11.2022

Takzvaný vyspelý svet, západný svet sa zmieta v krízy. Ide o krízu finančnú, kde peniaze vyspelých krajín strácajú hodnotu. Inflácia rozkladá celý západný ekonomický systém. Ak sa pozriete na tabuľku z dnešných trading economics, tak je jasné, že tie takzv. vyspelé štáty majú niekoľkonásobne vyššiu infláciu ako je základná úroková miera z centrálnych bánk. [...]

poisťovňa Dôvera

Daniari potvrdili pokutu 3 milióny eur pre Dôveru. Penta hovorí o šikane štátu

29.11.2022 15:34

Penta plánuje podať voči rozhodnutiu súdnu žalobu.

Zuzana Čaputová

Správa prezidentky Čaputovej o stave republiky

29.11.2022 14:30

Prečítajte si celé znenie prejavu prezidentky Zuzany Čaputovej o stave republiky, ktorý predniesla v pléne NR SR pred poslancami parlamentu.

Náboženstvo / Kresťanstvo / Cirkev / Kríž / Modlitba / Viera /

Prvýkrát menej ako polovica. Ateisti v Anglicku a Walese dobiehajú kresťanov

29.11.2022 14:26

Kresťania v Anglicku a Walese prvýkrát v histórii tvoria menej ako polovicu populácie.

fico-kalinak-bodor-gaspar

Žilinka § 363 zastavil stíhanie Fica, Kaliňáka a spol. Zrušil aj celé vyšetrovanie

29.11.2022 14:26, aktualizované: 14:47

O návrhoch obvinených rozhodoval prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera v mene generálneho prokurátora.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 667
Celková čítanosť: 2024085x
Priemerná čítanosť článkov: 3035x

Autor blogu

Odkazy