Založ si blog

Čínsky juan sa stáva najviac obchodovanou cudzou menou na moskovskej burze, prevyšuje americký dolár.

Čínsky juan sa v pondelok po prvý raz stal najobchodovanejšou menou na moskovskej burze, pričom obchodný obrat v páre juan-rubeľ dosiahol 70,3 miliardy rubľov (1,17 miliardy dolárov), čím prekonal 68,2 miliardy rubľov páru dolár-rubeľ. do správy ruskej informačnej agentúry RosBiznesConsulting (RBC) v stredu.

V správe sa uvádza, že pomocou páru juan-rubeľ bolo uskutočnených celkovo 64 900 transakcií, v porovnaní s 29 500 transakciami za pár dolár-rubeľ v ten istý deň. Yuan predbehol aj obchodovanie na páre euro-rubeľ, ktoré zaznamenalo objem obchodov 47,5 miliardy rubľov.

Populárny status čínskeho juanu na moskovskej burze zostal v utorok nezmenený, pričom objem obchodovania páru juan-rubeľ dosiahol 63,9 miliardy rubľov (celkovo 46 000 transakcií) a páru dolár-rubeľ 59,4 miliardy rubľov. (21 500 transakcií) podľa stredajšej správy China Central Television.

Aktíva denominované v jüane si na ruskom trhu získavajú priazeň, keďže bilaterálny obchod v posledných rokoch nabral na sile. Za prvých osem mesiacov roku 2022 dosiahol obchod medzi Čínou a Ruskom podľa údajov čínskej Generálnej colnej správy celkovo 117,2 miliardy USD, čo je medziročný nárast o 31,4 percenta.

Shu Jueting, hovorca ministerstva obchodu, 25. augusta uviedol, že bilaterálny obchod medzi oboma krajinami si zachováva silné tempo rastu a obe strany budú naďalej podporovať normálnu ekonomickú a obchodnú výmenu a udržiavať stabilitu priemyselných a dodávateľských reťazcov.

Začiatkom septembra Čína a Rusko údajne podpísali dohodu o zmene obchodných platieb za dodávky plynu do Číny na juan a rubeľ na základe rozdelenia 50 na 50 namiesto dolára, čím sa pripravila pôda pre častejšie používanie rubľa a juanu. v bilaterálnom obchode.

Mimo Ruska sa jüan tiež čoraz viac používa v globálnom obchode a osídľovaní uprostred neustálej internacionalizácie juanu a býčích globálnych názorov na dynamiku dlhodobého rozvoja čínskej ekonomiky.

Podľa údajov globálnych platobných služieb Spoločnosti pre celosvetovú medzibankovú finančnú telekomunikáciu (SWIFT) si čínsky juan v auguste udržal svoju pozíciu piatej najaktívnejšej meny pre globálne platby podľa hodnoty s podielom 2,31 percenta.

V auguste celková suma platieb uskutočnených jüanom medzimesačne vyskočila o 9,25 percent, ukázali údaje SWIFT.

Najnovšia správa MMF ukázala, že čínsky juan predstavoval v druhom štvrťroku 2022 2,88 percenta globálnych devízových rezerv, čím sa celosvetovo umiestnil na piatom mieste a udržal si najvyššie globálne hodnoty od prvého zverejnenia údajov v roku 2016.

Keďže dôveryhodnosť a reputácia amerického dolárového systému je vystavená vyššiemu riziku kolapsu v dôsledku nezodpovednej menovej politiky Washingtonu, dedolarizácia sa považuje za nadchádzajúci globálny trend, pričom viac trhov pravdepodobne rozpozná trend internacionalizácie juanu z dlhodobého hľadiska.

Prečo rodení Kanaďania chcú žiť a pracovať v Číne.

27.11.2022

Jeden zaújmavý vlogger KING KWESSI, vytvára videá o živote v Čínskej Ľudovej rep. Tento vlogger naštívil jednu kanadskú rodinku, ktorá žije v ČĽR a natočil s nimi veľmi zaújmavý rozhovor v ktorom kanaďania opisujú svoj život a prečo sa rozhodli žiť v tejto komunistickej krajine. Odporúčam dopozerať do konca.

V Indonézií spustili skúšobnú prevádzku vysokorýchlostných vlakov z Číny.

20.11.2022

Čína postavila vysokorýchlostnú železnicu medzi veľkomestami Jakarta – Bandung. Tento týždeň spustili skúšobnú prevádzku čínskych rýchlovlakov, ktoré budú premávať na tejto trati. Maximálna rýchlosť vlakov bude 350km/h a tak túto 142km trasu vlak prekoná za 40min. Do plnej prevádzky sa táto vysokorýchlostná železnica spustí v roku 2023.

Západ sa pomaly začína ekonomicky podobať 3. svetu.

17.11.2022

Takzvaný vyspelý svet, západný svet sa zmieta v krízy. Ide o krízu finančnú, kde peniaze vyspelých krajín strácajú hodnotu. Inflácia rozkladá celý západný ekonomický systém. Ak sa pozriete na tabuľku z dnešných trading economics, tak je jasné, že tie takzv. vyspelé štáty majú niekoľkonásobne vyššiu infláciu ako je základná úroková miera z centrálnych bánk. [...]

Zuzana Čaputová

Správa prezidentky Čaputovej o stave republiky

29.11.2022 14:30

Prečítajte si celé znenie prejavu prezidentky Zuzany Čaputovej o stave republiky, ktorý predniesla v pléne NR SR pred poslancami parlamentu.

Náboženstvo / Kresťanstvo / Cirkev / Kríž / Modlitba / Viera /

Prvýkrát menej ako polovica. Ateisti v Anglicku a Walese dobiehajú kresťanov

29.11.2022 14:26

Kresťania v Anglicku a Walese prvýkrát v histórii tvoria menej ako polovicu populácie.

Robert Fico

Žilinka zrušil obvinenia Ficovi, Kaliňákovi a ďalším v kauze Súmrak. Týka sa to aj vyšetrovania

29.11.2022 14:26, aktualizované: 14:47

O návrhoch obvinených rozhodoval prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera v mene generálneho prokurátora.

Homosexuál / LGBTI / Gay /

Singapur zrušil zákon z koloniálneho obdobia trestajúci LGBTI+

29.11.2022 13:45

Diskriminačný zákon označoval pohlavný styk medzi homosexuálmi za trestný čin.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 667
Celková čítanosť: 2023977x
Priemerná čítanosť článkov: 3034x

Autor blogu

Odkazy