Čína spustila do prevádzky 2. najväčšiu elektráreň na svete.

  • Vodná elektráreň Baihetan, druhá najväčšia na svete z hľadiska celkového inštalovaného výkonu, bola v utorok plne funkčná v hornom úseku rieky Jang-c‘-ťiang v juhozápadnej Číne.
  • Ide o významný stavebný počin z hľadiska rozsahu, technologickej náročnosti a zložitých geografických podmienok. Pri jeho výstavbe bola na poprednom mieste ochrana životného prostredia.
  • Jeho prevádzka znamenala dokončenie najväčšieho koridoru čistej energie na svete, kde šesť mega vodných elektrární na Yangtze pracuje na prenose elektriny zo západu bohatého na zdroje do energeticky náročných oblastí na východe.

CHENGDU, dec. 20 (Sin-chua) – Vodná elektráreň Baihetan, druhá najväčšia na svete z hľadiska celkového inštalovaného výkonu, bola v utorok plne funkčná v hornom úseku rieky Jang-c‘-ťiang na juhozápade Číny, uviedla spoločnosť China Three Gorges Corporation.

Jeho prevádzka znamenala dokončenie najväčšieho koridoru čistej energie na svete, kde šesť mega vodných elektrární na Yangtze pracuje na prenose elektriny zo západu bohatého na zdroje do energeticky náročných oblastí na východe.

Plná prevádzka Baihetanu nastala po tom, čo posledný z jeho 16 hydrogeneračných blokov ukončil v utorok ráno 72-hodinovú skúšobnú prevádzku. S celkovou inštalovanou kapacitou 16 miliónov kilowattov je Baihetan druhým po projekte priehrady Tri rokliny v centrálnej čínskej provincii Chu-pej.

„Baihetan znamená veľký prielom vo výrobe špičkových zariadení v Číne, pretože je vybavený 16 domácimi hydrogeneračnými jednotkami, z ktorých každá má kapacitu 1 milión kilowattov, čo je najväčšia kapacita jednej jednotky na svete,“ povedal Lei. Mingshan, predseda spoločnosti China Three Gorges Corporation.

Úplná prevádzka Baihetanu má veľký význam pre čínsky posun v energetickej štruktúre, výstavbu ekonomického pásu rieky Jang-c‘-ťiang a koordinovaný rozvoj regionálneho hospodárstva v krajine, dodal Lei.

Očakáva sa, že šesť vodných elektrární na rieke Jang-c‘-ťiang, ktoré všetky prevádzkuje spoločnosť, vyrobí ročne 300 miliárd kilowatthodín elektriny, čím sa zníži spotreba uhlia o 90 miliónov ton a emisie uhlíka o 248 miliónov ton.

Štyri z nich – Wudongde, Baihetan, Xiluodu a Xiangjiaba – sa nachádzajú na rieke Jinsha, hornej časti rieky Yangtze, zatiaľ čo ďalšie dve – priehrada Tri rokliny a Gezhouba – sa nachádzajú v strednej časti rieky Jinsha, Yangtze.

Súhrnne predstavujú asi jednu pätinu celkového inštalovaného výkonu vodnej energie v Číne a tvoria 1 800 km dlhý koridor čistej energie, ktorý tiež zohráva významnú úlohu pri kontrole povodní, lodnej doprave, využívaní vodných zdrojov a ekologickej bezpečnosti v povodí rieky Jang-c‘-ťiang. .

„Úplná prevádzka Baihetanu a dokončenie najväčšieho koridoru čistej energie na svete spolu znamenajú novú kapitolu v harmonickom spolužití človeka a prírody a sú tiež stelesnením nášho veľkého úsilia o čínsku modernizáciu,“ povedal Lei.

Pre inžinierov aj odborníkov je Baihetan významným stavebným počinom z hľadiska rozsahu, technologickej náročnosti a zložitých geografických podmienok.

Vodná elektráreň vyrobí v priemere viac ako 62,4 miliardy kilowatthodín elektriny ročne, čo postačuje na ročnú spotrebu elektriny približne 75 miliónov ľudí.

He Wei, stranícky šéf oddelenia výstavby projektu Baihetan, bol hrdý na to, že prispel k výstavbe vodnej elektrárne „100 percent vyrobenej v Číne“.

„Po tom, čo som sa podieľal na výstavbe priehrady Tri rokliny a Baihetanu, dvoch popredných svetových hydroenergetických projektov, som svedkom technologického skoku Číny v tejto oblasti,“ povedal He.

Eddie Rich, generálny riaditeľ International Hydropower Association, ocenil Baihetan ako megaprojekt, ktorý prekonal niektoré z najťažších technických výziev, ktorým kedy čelili vodní inžinieri.

Úspešné dokončenie projektu „predstavuje technologický pokrok v celom životnom cykle vodnej energie, od návrhu a plánovania až po vedu o materiáloch a výrobu zariadení a stavebné technológie a inteligentné riadenie,“ povedal Rich.

Baihetan, ktorý sa rozprestiera nad provinciami Yunnan a Sichuan, sa nachádza v regióne s krehkými ekologickými podmienkami, ktorý je náchylný na geografické katastrofy.

Pri jeho výstavbe bola na poprednom mieste ochrana životného prostredia. Projekty ako ekologická obnova biotopu rieky Heishui, stratifikované odberné zariadenia a botanické záhrady boli realizované s cieľom vybudovať ekologickú bariéru v hornom toku rieky Yangtze, podľa China Three Gorges Corporation.

Amerika s Čínou hrá poker.

27.04.2025

V dialógu s bývalým gréckym ministrom financií Yanisom Varoufakisom sa Jeffrey Sachs venuje mylnej americkej predstave o víťazstve v obchodnej vojne s Čínskou ľudovou republikou a zároveň analyzuje otázku, či by sa Taiwan mohol stať „druhou Ukrajinou“. Obe tieto kľúčové témy rozoberá priložené video. Nech sa páči:

Čína získala 70 % svetového trhu v predaji robotov, tvrdí predstaviteľ MIIT

27.04.2025

Čína od roku 2024 vyrobila takmer 100 robotických produktov s umelou inteligenciou (AI), čím si zabezpečila 70 percent svetového trhu, a budúce vyhliadky čínskeho priemyslu robotov s umelou inteligenciou (AI) sú široké, uviedol v sobotu Du Guangda, úradník Ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT). Čína je jedinou krajinou na svete s kompletným priemyselným [...]

Čína vlastní asi 60 percent patentov na umelú inteligenciu.

24.04.2025

Čína sa v súčasnosti stala najväčším svetovým držiteľom patentov na umelú inteligenciu (UI) a vlastní asi 60 percent globálnych patentov týkajúcich sa umelej inteligencie. Umelá inteligencia je kľúčovou hnacou silou v novej vlne technologickej revolúcie a priemyselnej transformácie a čínsky sektor UI vykazuje silné tempo rozvoja, povedal Shen Changyu, šéf Čínskej [...]

Marek Para

Prokurátor zastavil trestné stíhanie advokáta Paru

07.05.2025 14:46

Obvinený bol pôvodne pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

Michal Šimečka

Opozícia vyzýva premiéra, aby v záujme Slovenska zrušil cestu do Moskvy

07.05.2025 14:35

SaS vyzbierala vyše tisíc odkazov Putinovi: Fico robí tajtrlíka ruskej propagande. Viacerí ministri sa nestotožňujú s cestou premiéra do Moskvy.

Fentanyl

Najväčší záťah v boji proti "zbrani hromadného ničenia" v USA. Zatkli pri tom aj vodcu mexického kartelu Sinaloa

07.05.2025 14:19

Zadržané osoby možno skončia vo väznici Alcatraz, ktorej znovuotvorenie nariadil Trump.

NR SR / Parlament /

Zatiaľ čo štát šetrí, poslanci budú zarábať viac. Tí z regiónov dostanú stovky eur navyše

07.05.2025 14:15

Celkový príjem poslanca v roku 2025 môže presiahnuť až 7 300 eur mesačne.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 954
Celková čítanosť: 3166569x
Priemerná čítanosť článkov: 3319x

Autor blogu

Archív

Odkazy