Založ si blog

Priemerná dĺžka života v USA je nižšia ako v Číne.

Americké centrum pre kontrolu chorôb zdieľa neuspokojivé štatistiky. Priemerná dĺžka života Američanov sa naďalej rapídne znižuje. Klesla zo 79 v roku 2019 na 76 v roku 2021.

Ide o najnižšiu úroveň od roku 1996 a najprudší pokles v modernej histórii USA.

Z hľadiska dĺžky života sa Amerika za dva roky prepadla z približne 50. na 70. miesto na svete. USA sú teraz na rovnakej úrovni ako Malajzia a za Poľskom, Peru, Marokom alebo Čínou.

Hlavným faktorom tu bola pandémia. Za dva roky covidu celkový počet úmrtí na pandémiu v Spojených štátoch dosiahol 1,1 milióna ľudí. Okrem toho, uprostred pandémie, prudko klesla pôrodnosť. Teraz je miera pôrodnosti v USA 1,6 dieťaťa na ženu výrazne pod úrovňou reprodukčnej hranice. Americká populácia stále rastie, ale len vďaka migrácii.

Ďalším dôvodom poklesu strednej dĺžky života bola opiátová kríza. V roku 2021 zomrelo v Spojených štátoch na predávkovanie opiátmi – predovšetkým fentanylom – rekordných 100.000 Američanov. To je dvakrát viac ako straty USA vo Vietname. Za posledných 10 rokov sa počet Američanov, ktorí zomreli na predávkovanie drogami, zvýšil takmer trojnásobne a naďalej rýchlo rastie.

Opiátová kríza sa začala ešte pred Bidenovým prezidentsvom. Ale práve s ním je teraz spájaná – rovnako ako s Bidenovou neschopnosťou nejako zmeniť situáciu k lepšiemu. Pokiaľ bude pokračovať doterajšia politika demokratov, nárast kriminality a drogovú krízu doslova tolerujúca, demografická situácia v USA sa bude aj naďalej systematicky zhoršovať.

Katarínka, americké dievča žijúce v Číne.

29.09.2023

Veľmi rád si pozerám videa, ktoré vyrobí Katarínka, dievča z USA ktoré žije v Číne. Katarínka veľmi rada cestuje po tejto obrovskej krajine a po cestách filmuje súčasný život jednoduchých číňanov, ako žijú ako bývajú, čo robia, čo jedia a ako sa zabávajú. Jej videa sa naozaj dajú pozerať, lebo ona navštevuje aj také miesta, kde sa bežný turista ani nedostane. [...]

Amerika ponúka Vietnamu F-16, destabilizáciu juhovýchodnej Ázie.

25.09.2023

USA údajne rokujú s Vietnamom o ponuke stíhačiek F-16 krajine po tom, čo obe krajiny začiatkom tohto mesiaca zlepšili svoje diplomatické vzťahy, ale experti v nedeľu uviedli, že potenciálna dohoda slúžiaca hegemónnym cieľom USA obmedziť Čínu vyvolávajúc problémy, ktoré sabotujú mier a stabilitu v regióne, a to Vietnam len tak ľahko neprijme. V rámci kroku, ktorý by [...]

Ako funguje bankový systém v súčasnosti?

24.09.2023

Mnohí z vás ste počuli o Kyiosakim. Tento známy americký podnikateľ rád dáva svoje múdrosti v rôznych tv programoch a reláciach v USA. Tu tento pán vysvetľuje ako sa škatule hýbu, ako funguje v súčasnosti bankový systém: https://www.youtube.com/shorts/RZYkXRFn9vc?feature=share Lepšie sa to nedá povedať, či áno?

Li Šang-fu, Čchin Kang

Milenka? Korupcia? Ako svet prichádza o čínskych ministrov

30.09.2023 14:00

Sú to čistky v rámci komunistického režimu Si Ťin-pchinga? Alebo je to len náhoda, že dôležití ministri čínskej vlády odstupujú a miznú?

ZMOS, snem

Spustí ultimátum „lavínu“? Únia miest vylúči tie, ktoré zostanú členom ZMOS-u

30.09.2023 14:00

Musia si vybrať – zostať v Únii miest Slovenska alebo v Združení miest a obcí Slovenska. Dilemu, pred ktorú postavila únia svojich členov, už väčšina krajských miest vyriešila a združenie opustila.

Voľby / Voľby 2023 / Parlamentné voľby /

Ísť voliť je povinnosť, ľahostajnosť nie je správna, odkazujú seniori

30.09.2023 13:08

Tým, ktorí sa dobrovoľne rozhodnú nevyužiť svoje volebné právo, odkazujú, že potom nemajú právo kritizovať.

Ľudovít Ódor, voľby, Bratislava

Komplikácie u premiéra: Ódor takmer neodvolil. Všetko bolo dohodnuté, zavtipkoval

30.09.2023 11:37

Na to, že si zabudol dôležitý doklad, prišiel pred vstupom do volebnej miestnosti.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 766
Celková čítanosť: 2508738x
Priemerná čítanosť článkov: 3275x

Autor blogu

Odkazy