Založ si blog

Čína spustila do prevádzky 2. najväčšiu elektráreň na svete.

  • Vodná elektráreň Baihetan, druhá najväčšia na svete z hľadiska celkového inštalovaného výkonu, bola v utorok plne funkčná v hornom úseku rieky Jang-c‘-ťiang v juhozápadnej Číne.
  • Ide o významný stavebný počin z hľadiska rozsahu, technologickej náročnosti a zložitých geografických podmienok. Pri jeho výstavbe bola na poprednom mieste ochrana životného prostredia.
  • Jeho prevádzka znamenala dokončenie najväčšieho koridoru čistej energie na svete, kde šesť mega vodných elektrární na Yangtze pracuje na prenose elektriny zo západu bohatého na zdroje do energeticky náročných oblastí na východe.

CHENGDU, dec. 20 (Sin-chua) – Vodná elektráreň Baihetan, druhá najväčšia na svete z hľadiska celkového inštalovaného výkonu, bola v utorok plne funkčná v hornom úseku rieky Jang-c‘-ťiang na juhozápade Číny, uviedla spoločnosť China Three Gorges Corporation.

Jeho prevádzka znamenala dokončenie najväčšieho koridoru čistej energie na svete, kde šesť mega vodných elektrární na Yangtze pracuje na prenose elektriny zo západu bohatého na zdroje do energeticky náročných oblastí na východe.

Plná prevádzka Baihetanu nastala po tom, čo posledný z jeho 16 hydrogeneračných blokov ukončil v utorok ráno 72-hodinovú skúšobnú prevádzku. S celkovou inštalovanou kapacitou 16 miliónov kilowattov je Baihetan druhým po projekte priehrady Tri rokliny v centrálnej čínskej provincii Chu-pej.

„Baihetan znamená veľký prielom vo výrobe špičkových zariadení v Číne, pretože je vybavený 16 domácimi hydrogeneračnými jednotkami, z ktorých každá má kapacitu 1 milión kilowattov, čo je najväčšia kapacita jednej jednotky na svete,“ povedal Lei. Mingshan, predseda spoločnosti China Three Gorges Corporation.

Úplná prevádzka Baihetanu má veľký význam pre čínsky posun v energetickej štruktúre, výstavbu ekonomického pásu rieky Jang-c‘-ťiang a koordinovaný rozvoj regionálneho hospodárstva v krajine, dodal Lei.

Očakáva sa, že šesť vodných elektrární na rieke Jang-c‘-ťiang, ktoré všetky prevádzkuje spoločnosť, vyrobí ročne 300 miliárd kilowatthodín elektriny, čím sa zníži spotreba uhlia o 90 miliónov ton a emisie uhlíka o 248 miliónov ton.

Štyri z nich – Wudongde, Baihetan, Xiluodu a Xiangjiaba – sa nachádzajú na rieke Jinsha, hornej časti rieky Yangtze, zatiaľ čo ďalšie dve – priehrada Tri rokliny a Gezhouba – sa nachádzajú v strednej časti rieky Jinsha, Yangtze.

Súhrnne predstavujú asi jednu pätinu celkového inštalovaného výkonu vodnej energie v Číne a tvoria 1 800 km dlhý koridor čistej energie, ktorý tiež zohráva významnú úlohu pri kontrole povodní, lodnej doprave, využívaní vodných zdrojov a ekologickej bezpečnosti v povodí rieky Jang-c‘-ťiang. .

„Úplná prevádzka Baihetanu a dokončenie najväčšieho koridoru čistej energie na svete spolu znamenajú novú kapitolu v harmonickom spolužití človeka a prírody a sú tiež stelesnením nášho veľkého úsilia o čínsku modernizáciu,“ povedal Lei.

Pre inžinierov aj odborníkov je Baihetan významným stavebným počinom z hľadiska rozsahu, technologickej náročnosti a zložitých geografických podmienok.

Vodná elektráreň vyrobí v priemere viac ako 62,4 miliardy kilowatthodín elektriny ročne, čo postačuje na ročnú spotrebu elektriny približne 75 miliónov ľudí.

He Wei, stranícky šéf oddelenia výstavby projektu Baihetan, bol hrdý na to, že prispel k výstavbe vodnej elektrárne „100 percent vyrobenej v Číne“.

„Po tom, čo som sa podieľal na výstavbe priehrady Tri rokliny a Baihetanu, dvoch popredných svetových hydroenergetických projektov, som svedkom technologického skoku Číny v tejto oblasti,“ povedal He.

Eddie Rich, generálny riaditeľ International Hydropower Association, ocenil Baihetan ako megaprojekt, ktorý prekonal niektoré z najťažších technických výziev, ktorým kedy čelili vodní inžinieri.

Úspešné dokončenie projektu „predstavuje technologický pokrok v celom životnom cykle vodnej energie, od návrhu a plánovania až po vedu o materiáloch a výrobu zariadení a stavebné technológie a inteligentné riadenie,“ povedal Rich.

Baihetan, ktorý sa rozprestiera nad provinciami Yunnan a Sichuan, sa nachádza v regióne s krehkými ekologickými podmienkami, ktorý je náchylný na geografické katastrofy.

Pri jeho výstavbe bola na poprednom mieste ochrana životného prostredia. Projekty ako ekologická obnova biotopu rieky Heishui, stratifikované odberné zariadenia a botanické záhrady boli realizované s cieľom vybudovať ekologickú bariéru v hornom toku rieky Yangtze, podľa China Three Gorges Corporation.

Katarínka, americké dievča žijúce v Číne.

29.09.2023

Veľmi rád si pozerám videa, ktoré vyrobí Katarínka, dievča z USA ktoré žije v Číne. Katarínka veľmi rada cestuje po tejto obrovskej krajine a po cestách filmuje súčasný život jednoduchých číňanov, ako žijú ako bývajú, čo robia, čo jedia a ako sa zabávajú. Jej videa sa naozaj dajú pozerať, lebo ona navštevuje aj také miesta, kde sa bežný turista ani nedostane. [...]

Amerika ponúka Vietnamu F-16, destabilizáciu juhovýchodnej Ázie.

25.09.2023

USA údajne rokujú s Vietnamom o ponuke stíhačiek F-16 krajine po tom, čo obe krajiny začiatkom tohto mesiaca zlepšili svoje diplomatické vzťahy, ale experti v nedeľu uviedli, že potenciálna dohoda slúžiaca hegemónnym cieľom USA obmedziť Čínu vyvolávajúc problémy, ktoré sabotujú mier a stabilitu v regióne, a to Vietnam len tak ľahko neprijme. V rámci kroku, ktorý by [...]

Ako funguje bankový systém v súčasnosti?

24.09.2023

Mnohí z vás ste počuli o Kyiosakim. Tento známy americký podnikateľ rád dáva svoje múdrosti v rôznych tv programoch a reláciach v USA. Tu tento pán vysvetľuje ako sa škatule hýbu, ako funguje v súčasnosti bankový systém: https://www.youtube.com/shorts/RZYkXRFn9vc?feature=share Lepšie sa to nedá povedať, či áno?

Li Šang-fu, Čchin Kang

Milenka? Korupcia? Ako svet prichádza o čínskych ministrov

30.09.2023 14:00

Sú to čistky v rámci komunistického režimu Si Ťin-pchinga? Alebo je to len náhoda, že dôležití ministri čínskej vlády odstupujú a miznú?

ZMOS, snem

Spustí ultimátum „lavínu“? Únia miest vylúči tie, ktoré zostanú členom ZMOS-u

30.09.2023 14:00

Musia si vybrať – zostať v Únii miest Slovenska alebo v Združení miest a obcí Slovenska. Dilemu, pred ktorú postavila únia svojich členov, už väčšina krajských miest vyriešila a združenie opustila.

Voľby / Voľby 2023 / Parlamentné voľby /

Ísť voliť je povinnosť, ľahostajnosť nie je správna, odkazujú seniori

30.09.2023 13:08

Tým, ktorí sa dobrovoľne rozhodnú nevyužiť svoje volebné právo, odkazujú, že potom nemajú právo kritizovať.

Ľudovít Ódor, voľby, Bratislava

Komplikácie u premiéra: Ódor takmer neodvolil. Všetko bolo dohodnuté, zavtipkoval

30.09.2023 11:37

Na to, že si zabudol dôležitý doklad, prišiel pred vstupom do volebnej miestnosti.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 766
Celková čítanosť: 2508817x
Priemerná čítanosť článkov: 3275x

Autor blogu

Odkazy