Založ si blog

Čína spustila do prevádzky 2. najväčšiu elektráreň na svete.

  • Vodná elektráreň Baihetan, druhá najväčšia na svete z hľadiska celkového inštalovaného výkonu, bola v utorok plne funkčná v hornom úseku rieky Jang-c‘-ťiang v juhozápadnej Číne.
  • Ide o významný stavebný počin z hľadiska rozsahu, technologickej náročnosti a zložitých geografických podmienok. Pri jeho výstavbe bola na poprednom mieste ochrana životného prostredia.
  • Jeho prevádzka znamenala dokončenie najväčšieho koridoru čistej energie na svete, kde šesť mega vodných elektrární na Yangtze pracuje na prenose elektriny zo západu bohatého na zdroje do energeticky náročných oblastí na východe.

CHENGDU, dec. 20 (Sin-chua) – Vodná elektráreň Baihetan, druhá najväčšia na svete z hľadiska celkového inštalovaného výkonu, bola v utorok plne funkčná v hornom úseku rieky Jang-c‘-ťiang na juhozápade Číny, uviedla spoločnosť China Three Gorges Corporation.

Jeho prevádzka znamenala dokončenie najväčšieho koridoru čistej energie na svete, kde šesť mega vodných elektrární na Yangtze pracuje na prenose elektriny zo západu bohatého na zdroje do energeticky náročných oblastí na východe.

Plná prevádzka Baihetanu nastala po tom, čo posledný z jeho 16 hydrogeneračných blokov ukončil v utorok ráno 72-hodinovú skúšobnú prevádzku. S celkovou inštalovanou kapacitou 16 miliónov kilowattov je Baihetan druhým po projekte priehrady Tri rokliny v centrálnej čínskej provincii Chu-pej.

„Baihetan znamená veľký prielom vo výrobe špičkových zariadení v Číne, pretože je vybavený 16 domácimi hydrogeneračnými jednotkami, z ktorých každá má kapacitu 1 milión kilowattov, čo je najväčšia kapacita jednej jednotky na svete,“ povedal Lei. Mingshan, predseda spoločnosti China Three Gorges Corporation.

Úplná prevádzka Baihetanu má veľký význam pre čínsky posun v energetickej štruktúre, výstavbu ekonomického pásu rieky Jang-c‘-ťiang a koordinovaný rozvoj regionálneho hospodárstva v krajine, dodal Lei.

Očakáva sa, že šesť vodných elektrární na rieke Jang-c‘-ťiang, ktoré všetky prevádzkuje spoločnosť, vyrobí ročne 300 miliárd kilowatthodín elektriny, čím sa zníži spotreba uhlia o 90 miliónov ton a emisie uhlíka o 248 miliónov ton.

Štyri z nich – Wudongde, Baihetan, Xiluodu a Xiangjiaba – sa nachádzajú na rieke Jinsha, hornej časti rieky Yangtze, zatiaľ čo ďalšie dve – priehrada Tri rokliny a Gezhouba – sa nachádzajú v strednej časti rieky Jinsha, Yangtze.

Súhrnne predstavujú asi jednu pätinu celkového inštalovaného výkonu vodnej energie v Číne a tvoria 1 800 km dlhý koridor čistej energie, ktorý tiež zohráva významnú úlohu pri kontrole povodní, lodnej doprave, využívaní vodných zdrojov a ekologickej bezpečnosti v povodí rieky Jang-c‘-ťiang. .

„Úplná prevádzka Baihetanu a dokončenie najväčšieho koridoru čistej energie na svete spolu znamenajú novú kapitolu v harmonickom spolužití človeka a prírody a sú tiež stelesnením nášho veľkého úsilia o čínsku modernizáciu,“ povedal Lei.

Pre inžinierov aj odborníkov je Baihetan významným stavebným počinom z hľadiska rozsahu, technologickej náročnosti a zložitých geografických podmienok.

Vodná elektráreň vyrobí v priemere viac ako 62,4 miliardy kilowatthodín elektriny ročne, čo postačuje na ročnú spotrebu elektriny približne 75 miliónov ľudí.

He Wei, stranícky šéf oddelenia výstavby projektu Baihetan, bol hrdý na to, že prispel k výstavbe vodnej elektrárne „100 percent vyrobenej v Číne“.

„Po tom, čo som sa podieľal na výstavbe priehrady Tri rokliny a Baihetanu, dvoch popredných svetových hydroenergetických projektov, som svedkom technologického skoku Číny v tejto oblasti,“ povedal He.

Eddie Rich, generálny riaditeľ International Hydropower Association, ocenil Baihetan ako megaprojekt, ktorý prekonal niektoré z najťažších technických výziev, ktorým kedy čelili vodní inžinieri.

Úspešné dokončenie projektu „predstavuje technologický pokrok v celom životnom cykle vodnej energie, od návrhu a plánovania až po vedu o materiáloch a výrobu zariadení a stavebné technológie a inteligentné riadenie,“ povedal Rich.

Baihetan, ktorý sa rozprestiera nad provinciami Yunnan a Sichuan, sa nachádza v regióne s krehkými ekologickými podmienkami, ktorý je náchylný na geografické katastrofy.

Pri jeho výstavbe bola na poprednom mieste ochrana životného prostredia. Projekty ako ekologická obnova biotopu rieky Heishui, stratifikované odberné zariadenia a botanické záhrady boli realizované s cieľom vybudovať ekologickú bariéru v hornom toku rieky Yangtze, podľa China Three Gorges Corporation.

Taiwan je čínska provincia.

26.05.2024

Nedávno sa začali cvičenia čínskych ozbrojených síl v okolí Taiwanu a s nimi ďalšie kolo expertného otriasania vzduchom: má celý svet, mierne povedané, veľké problémy na jednom z horúcich miest svetovej politiky. Všetko však závisí od uhla pohľadu. A uhol môže byť tento: keď stojíte na brehu Taiwanského prielivu zo strany ČĽR A ak viete chodiť po vode, tak [...]

Ako sa darilo predaju áut na svetovom trhu v roku 2023.

25.05.2024

Predaj automobilov za rok 2023 v prvých 25 krajinách sveta. Rank Country Cars Sold Year ↑↓% Top Brands 1 China 30,094,767 ↑ 28% Volkswagen 2,495,337 – Toyota 1,908,334 – Geely 1,421,522 2 United States 15,604,278 ↑ 14% Ford 1,904,174 – Toyota 1,890,933 – Chevrolet 1,715,625 3 Japan 4,779,639 ↑ 14% Toyota 1,549,362 – Suzuki 652,894 – Daihatsu 594,521 [...]

Čínske spoločnosti znížili poplatky za používanie AI.

22.05.2024

Čínske technologické spoločnosti ako Tencent, Alibaba a ByteDance sa snažia dostať na trh s novými veľkojazyčnými modelmi (LLM) a znížiť poplatky za prístup k aplikačnému programovaciemu rozhraniu (API) k týmto modelom, čo je krok, ktorý je podľa odborníkov z odvetvia v prvom rade zaujímavý pre firemných používateľov, aj keď slúži aj ako zvonček pre budúce [...]

Island, erupcia, sopka, Grindavík

Na islandskom polostrove Reykjanes sa začala od decembra už piata sopečná erupcia

29.05.2024 22:19

Meteorologický úrad zaznamenával pred najnovšou erupciou v oblasti približne 400 zemetrasení.

Rakúsko SR Schloss Hof  Prezident Čaputová Stretnutie

Čaputová na zámku Schloss Hof vyzdvihla výborné vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom

29.05.2024 21:54

Na rozlúčkovej návšteve si prezidentka prevzala rakúske najvyššie štátne vyznamenanie Veľkú hviezdu.

182706hasici zachrana deti 6535283 mensi

Otec zabudol vyložiť šestnásťmesačné dieťa v jasliach, zomrelo v rozpálenom aute

29.05.2024 21:33

Dieťa strávilo v aute nikým nespozorované celý deň, pričom rozhorúčené vozidlo stálo zaparkované na slnku.

Bundeswehr / Tornado stíhačka /

Vojaci Bundeswehru sa už nemusia povinne očkovať proti covidu

29.05.2024 21:16

Bundeswehr bude po novom vojakom aj naďalej ponúkať očkovanie na covid, avšak už len na dobrovoľnej báze.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 839
Celková čítanosť: 2747209x
Priemerná čítanosť článkov: 3274x

Autor blogu

Archív

Odkazy