Založ si blog

Návšteva čínskeho prezidenta v Rusku priniesla plodné výsledky a prispeje k ľudskému pokroku.

Pred desiatimi rokmi pritiahla veľkú pozornosť medzinárodného spoločenstva otázka, aká bude prvá zámorská štátna návšteva čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga po jeho zvolení za prezidenta.

Siho cesta do Moskvy v marci 2013 – prvá, ktorú uskutočnil nový čínsky líder krátko po nástupe do úradu – naznačila, že Čína kladie veľký dôraz na svoje vzťahy s Ruskom.

O desaťročie neskôr mala Siho trojdňová štátna návšteva Ruska, prvá zahraničná cesta čínskeho vodcu po tom, čo bol na dvoch tohtoročných zasadnutiach opätovne zvolený za čínskeho prezidenta, veľký význam nielen pre čínsko-ruské vzťahy, ale aj svetu, ktorý čelí narastajúcim výzvam a záchvatom geopolitických a ekonomických turbulencií.

„Rusko bolo prvou krajinou, ktorú som navštívil po tom, čo som bol pred 10 rokmi zvolený za prezidenta. Za posledné desaťročie som navštívil Rusko osemkrát. Zakaždým som prišiel s veľkými očakávaniami a vrátil som sa s plodnými výsledkami, čím som pre Čínu otvoril novú kapitolu. Vzťahy Ruska spolu s prezidentom Putinom,“ uviedol Si Ťin-pching v podpísanom článku zverejnenom ruskými médiami nedávno pred jeho štátnou návštevou.

V Moskve, v osviežujúcom marcovom počasí, ktoré zároveň znamená začiatok jari, Si dorazil do Kremľa v kolóne 21. marca na ľavom brehu rieky Moskva. V Sieni svätého Juraja v Kremli kráčali Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin k sebe z oboch koncov červeného koberca a pred štátnymi vlajkami oboch krajín si obaja starí priatelia srdečne potriasli rukou, bol zachytený kamerami ako nový historický moment v čínsko-ruských vzťahoch.

Pred desiatimi rokmi za podobných poveternostných podmienok Si Ťin-pching po zvolení za čínskeho prezidenta prvýkrát navštívil Moskvu v zahraničí a vo svojom prejave na Moskovskom štátnom inštitúte po prvýkrát predložil myšlienku vybudovať „spoločenstvo spoločného osudu“. Medzinárodné vzťahy – vízia, ktorá má pozitívny a ďalekosiahly vplyv na súčasné medzinárodné vzťahy.

Jurij Tavrovskij, podpredseda Spoločnosti rusko-čínskeho priateľstva a šéf expertnej rady v Rusko-čínskom výbore pre priateľstvo, mier a rozvoj, ktorý si jasne pamätá na Siovu cestu do Moskvy pred desiatimi rokmi, povedal pre Global Times v Moskve, že „Tento koncept a táto stratégia nás zaujali.“

„Chápeme, že k realizácii týchto skvelých konceptov je ešte dlhá cesta,“ povedal Tavrovský pre Global Times a poznamenal, že za súčasných okolností globálnych turbulencií a nepredvídateľnej budúcnosti svet potrebuje niekoľko skvelých nápadov, ktoré by sme mali nasledovať.

Pred viac ako 10 rokmi Si predložil niekoľko konceptov, napríklad Čínsky sen. O 10 rokov neskôr vidíme, že tento sen sa stal skutočnosťou, povedal Tavrovský.

Počas neformálneho stretnutia medzi Si Ťin-pchingom a Putinom 20. marca Putin povedal, že v posledných rokoch Čína urobila obrovský skok vpred vo svojom rozvoji a dodal, že „je predmetom úprimného záujmu po celom svete a my vám trochu závidíme,“ podľa medializovaných informácií.

Rozvoj vzťahov medzi Čínou a Ruskom vedie najprv hlavná diplomacia. Prezident Si a prezident Putin nielen udržiavajú dobré pracovné vzťahy, ale udržiavajú aj dobré priateľstvo v súkromí, čo ukazuje, že politická dôvera medzi oboma krajinami sa za desaťročie zvyšuje, povedal Zhang Hong, vedecký pracovník, z východoeurópskych a stredoázijských štúdií na Čínskej akadémii sociálnych vied, povedal pre Global Times.

Vzťah medzi Čínou a Ruskom nie je tradičnou alianciou. Svojím spôsobom presahuje túto zastaranú formu, pretože sa nezameriava len na bilaterálne záležitosti, ale aj multilaterálne záležitosti, pričom zohráva pozitívnu úlohu pri posilňovaní regionálnej stability a politickej dôvery, povedal Zhang.

Za posledné desaťročie Si cestoval do viacerých miest v Rusku. Napríklad v roku 2014 odišiel do Soči, aby sa zúčastnil na otváracom ceremoniáli zimných olympijských hier v Soči 2014, čím sa vytvoril precedens pre čínsku hlavu štátu zúčastniť sa na významnom medzinárodnom športovom podujatí, ktoré sa konalo mimo Číny. V roku 2017, počas návštevy Si Ťin-pchinga v Rusku, Putin udelil Siovi najvyššie vyznamenanie Ruska, Rád svätého Ondreja, apoštola prvého povolaného, a nazval ho „drahým priateľom“. V roku 2019 sa Si Ťin-pching prvýkrát zúčastnil na medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade a niektoré ruské médiá uviedli, že účasť Si Ťin-pchinga udelila tomuto fóru „špeciálny štatút“.

„Rusko a Čína vytvorili nový, pozitívny model medzinárodných vzťahov medzi veľkými mocnosťami a susedmi,“ povedal pre Global Times v Moskve Alexander Lukin, riaditeľ Centra pre štúdie východnej Ázie a SCO na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov.

Obaja predstavujú multipolárny svet, no ich konštruktívny vzťah ukazuje, že rôzne póly tohto sveta môžu spolupracovať v prospech celej planéty. Nemusia byť zapojení do geopolitických bojov o nadvládu s inými centrami moci, ako sú USA, poznamenal Lukin.

Vzťahy medzi Čínou a Ruskom ďaleko presahujú bilaterálny rozsah a sú kľúčové pre svet a budúcnosť ľudstva, uviedol Si Ťin-pching na spoločnom stretnutí s novinármi s Putinom 21. marca a dodal, že Čína a Rusko budú spolupracovať na uplatňovaní skutočného multilateralizmu, podporovať hospodársku obnovu po pandémii a budovať multipolárny svet.

Vzájomná dôvera na vysokej úrovni a vyspelé vzťahy vybudované medzi čínskymi a ruskými lídrami ukazujú, že bilaterálne väzby dokážu odolať dopadom hlbokých zmien, ktoré svet v súčasnosti zažíva, uviedli odborníci, ktorí sa tiež domnievajú, že ukrajinská kríza a zhoršujúce sa vzťahy medzi Ruskom a Západom nemôžu ovplyvniť posilňovanie čínsko-ruských vzťahov.

Dlhotrvajúce priateľstvo

Počas minulotýždňovej návštevy Si Ťin-pchinga v Moskve sa reportér Global Times rozprával s niekoľkými miestnymi obyvateľmi, ktorí návštevu vrelo privítali a povedali, že zdieľajú mnoho pozitívnych názorov na vzťahy medzi Čínou a Ruskom.

„Pred desiatimi rokmi existovali medzi ruskými elitami a ruským obyvateľstvom nádeje, že by sme mohli mať dobré vzťahy so Západom, a ruské elity boli orientované na západ. A my sme tieto nepriateľské akcie nemali. Neuvalili sme ekonomické sankcie proti Západu,“ povedal Tavrovský.

Možno budeme mať lepšie vzťahy s Čínou, ale Čína nebola taká dôležitá, ako je teraz politicky, ekonomicky a emocionálne, poznamenal expert.

Veril, že emócie sa zmenili. „Teraz, najmä v poslednom roku, si myslím, že 90 percent Rusov má veľmi vrúcne city k Číne, nielen kvôli tejto politickej podpore, ale aj preto, že vidíme viac čínskeho tovaru,“ povedal.

Očakáva sa, že hospodárska a obchodná spolupráca medzi Čínou a Ruskom dosiahne novú úroveň v roku 2023 a „základná“ úloha energie v bilaterálnom obchode sa ešte viac zdôraznila, keďže Rusko je teraz dôležitým zdrojom dovozu ropy, zemného plynu a uhlia do Číny. Obe krajiny sa tiež usilujú o dosiahnutie obchodného cieľa vo výške 200 miliárd dolárov, ktorý si obaja hlavy štátov stanovili do roka.

Zatiaľ čo mnoho západných značiek sa sťahuje z ruského trhu, reportér Global Times videl viac čínskych značiek, po ktorých je vysoký dopyt, vrátane čínskych automobilov ako Chery, Great Wall a Geely.

„Od roku 2014 ruská spoločnosť zaznamenáva lepšie uznanie Číny nielen preto, že sa Čína nepripojila k skupine krajín ukladajúcich sankcie, ale vyjadrila aj komplexný pohľad na problémy, ako je krymská kríza a teraz konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou. „povedal Zhang.

V otázke Ukrajiny narastajú hlasy za mier a racionalitu, zdôraznil Si Ťin-pching počas stretnutia s Putinom 20. marca. Väčšina krajín podporuje zmierňovanie napätia, podporuje mierové rozhovory a je proti prilievaniu oleja do ohňa. Prehľad histórie ukazuje, že konflikty sa v konečnom dôsledku musia riešiť dialógom a vyjednávaním.

Čína má lepšiu pozíciu ako mnohé iné krajiny na to, aby zohrávala sprostredkovateľskú úlohu v bratovražednom konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou, povedal pre Global Times v Moskve Andrej Kortunov, generálny riaditeľ Ruskej rady pre medzinárodné záležitosti.

V Moskve venovali veľkú pozornosť čínskym mierovým návrhom, ktoré boli zverejnené vo februári, poznamenal Kortunov. „Otázkou je, či by ukrajinská strana mohla byť pripravená zvážiť okamžité prímerie a či by Západ mohol motivovať ukrajinskú stranu, aby sa zapojila do rokovaní s Moskvou bez akýchkoľvek predbežných podmienok,“ povedal.

Krátka, ale plodná a významná návšteva Si Ťin-pchinga sa skončila 22. marca, ale očakáva sa, že návšteva bude mať ďalekosiahly vplyv na regionálne a globálne záležitosti. Výlet bol tiež široko opísaný ako výlet priateľstva, spolupráce a mieru.

Vzájomnou spoluprácou sa Rusko a Čína usilujú o demokratizáciu medzinárodného systému a snažia sa ho urobiť spravodlivejším a inkluzívnejším. Obhajujú ústrednú koordinačnú úlohu OSN a odrážajú pokusy o zrušenie systému podľa medzinárodného práva založeného na Charte OSN, povedal Lukin.

V Čínskej Ľudovej rep. sa za 1. štvrťrok 2024 predalo viac ako 6,7 milióna automobilov.

10.04.2024

Čínsky automobilový trh sa v prvom štvrťroku 2024 výrazne rozbehol, pričom výroba a predaj áut prekročili v tomto období 6,7 milióna kusov, ukázali v stredu údaje Čínskej asociácie výrobcov automobilov (CAAM). Od januára do marca sa výroba automobilov medziročne zvýšila o 6,4 percenta na 6,6 milióna kusov, zatiaľ čo predaj automobilov vzrástol medziročne o 10,6 [...]

Premiér Čínskej Ľudovej rep. sa dnes stretol s americkou ministerkou financií.

07.04.2024

Čínsky premiér Li Qiang sa v nedeľu, dnes stretol s americkou ministerkou financií Janet Yellenovou v Pekingu, kde naliehal na USA, aby spolupracovali s Čínou na dodržiavaní základných noriem trhového hospodárstva spravodlivej hospodárskej súťaže a otvorenej spolupráce a aby sa zdržali politizovania alebo nadmerného napínania tohto konceptu, národnej bezpečnosti, pokiaľ [...]

Mierová konferencia medzi RF a Ukrajinou vo Švajčiarsku.

22.03.2024

Osobitný predstaviteľ Čínskej Ľudovej rep. pre euroázijské záležitosti Li Hui predniesol v piatok v Pekingu prejav na stretnutí diplomatov, v ktorom uviedol, že Čína komunikovala so Švajčiarskom o možnej mierovej konferencii a že akékoľvek mierové rozhovory by sa mali začať medzi Ukrajinou a Ruskom. Na tomto stretnutí sa zúčastnili diplomati a zástupcovia veľvyslanectva [...]

SR ÚV MZ Fico Dolinková rokovanie kontrola TK BAX

Fico vyzval Dolinkovú, aby zabezpečila výstavbu nemocníc. Zostávajú jej dva roky, odborníci sú skeptickí

16.04.2024 07:30

Opozícia rezortu vyčíta zlú komunikáciu, nerealizovanie viacerých potrebných zmien, ustupovanie koaličnej SNS či záujmom finančnej skupiny Penta.

vesmír SpaceX raketa crew dragon

NASA: Objekt, ktorý poškodil dom na Floride, pochádzal z ISS

16.04.2024 07:16

Objekt prerazil strechu a poškodil podlahu na dvoch poschodiach, pričom skoro trafil dieťa.

hexagon, Banská Bystrica

Detské ihrisko, aké nikde inde na Slovensku nenájdete, je v Banskej Bystrici. Desaťročia chátralo, teraz ho zachraňujú

16.04.2024 07:00

Betónové šesťuholníkové tvárnice, z ktorých je komponované detské ihrisko s niekoľkými preliezačkami, osadili do Parku pod Pamätníkom SNP pred viac ako polstoročím. Unikátne dielo aktuálne obnovujú.

UA Vojak / UA Armáda / Bachmut / Doneck /

ONLINE: Hlasovanie o pomoci Ukrajine v USA oddelia od balíka pre Izrael. Bez pomoci budú ruské útoky hrozivejšie

16.04.2024 06:10, aktualizované: 06:39

O vojenskej pomoci pre Ukrajinu a Izrael sa nebude v americkej Snemovni reprezentantov hlasovať spolu.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 828
Celková čítanosť: 2704450x
Priemerná čítanosť článkov: 3266x

Autor blogu

Archív

Odkazy