Založ si blog

Argentina bude používať yuan na usporiadanie čínskych dovozov v rámci globálnej de-dolarizácie.

Argentína v stredu (miestneho času) údajne oznámila plány použiť čínsku menu juan na platby za tovar dovážaný z Číny uprostred vznikajúcej vlny de-dolarizácie tlačenej krajinami a regiónmi s cieľom znížiť závislosť od amerického dolára.

Argentínsky minister hospodárstva Sergio Massa na tlačovej konferencii oznámil, že juhoamerická krajina prestane používať americké doláre na platby za čínsky dovoz a namiesto toho použije na vyrovnanie juan. Čínsky veľvyslanec v Argentíne Zou Xiaoli bol pozvaný na tlačovú konferenciu, informovala vo štvrtok China Media Group (CMG).

Argentína použije juan na zaplatenie čínskeho dovozu v hodnote približne 1,04 miliardy dolárov v apríli. Použitie juanu môže v nasledujúcich mesiacoch urýchliť tempo čínskeho dovozu, pričom účinnosť príslušných povolení bude vyššia, povedal Massa.

Očakáva sa, že od mája bude Argentína používať juany na platby za čínsky dovoz v hodnote od 790 miliónov dolárov do 1 miliardy dolárov mesačne, dodal.

Podľa údajov čínskej Generálnej colnej správy zaznamenal bilaterálny obchod medzi Čínou a Argentínou v roku 2022 hodnotu 142,85 miliardy juanov (20,66 miliardy USD), čo je medziročný nárast o 24,2 %. Vývoz Číny do Argentíny dosiahol 84,8 miliardy juanov, čo predstavuje nárast o 23 percent.

Massa navyše zdôraznil, že používanie juanu môže zvýšiť očakávania čistých devízových rezerv Argentíny a prináša väčšiu flexibilitu.

Argentínska centrálna banka v januári oznámila, že Argentína a Čína oficiálne rozšírili svoju dohodu o menovom swape, ktorá posilní existujúce devízové rezervy Argentíny v hodnote 130 miliárd juanov a aktivuje disponibilné prostriedky vo výške 35 miliárd juanov, uviedla CMG.

Argentína nie je prvou juhoamerickou krajinou, ktorá v poslednej dobe rozširuje používanie juanov, Brazília vo februári podpísala memorandum o spolupráci s Čínou s cieľom vytvoriť v Brazílii zúčtovacie dohody v juanoch.

Dve veľké juhoamerické krajiny zvyšujúce používanie juanov prinesú veľký demonštračný efekt pre susedné krajiny a dokonca aj krajiny v iných regiónoch, povedal Xi Junyang, profesor na Šanghajskej univerzite financií a ekonómie vo štvrtok pre Global Times.

Dong Dengxin, riaditeľ Inštitútu financií a cenných papierov z Wuhanskej univerzity vedy a techniky, zopakoval, že keď USA „vyzbrojili“ svoju menu a dokonca svojvoľne zmrazili dolárové aktíva iných krajín, čoraz viac krajín a regiónov zaznamenalo oslabenú dôveru v americký dolár a uvedomili si význam hľadania diverzifikovanejšieho medzinárodného menového systému.

Hoci globalizácia meny trvá dlho, medzi hlavnými nedolárovými menami sa očakáva rýchlejší rast čínskeho juanu, uviedli odborníci.

Pre začiatok, Čína zostáva najväčšou obchodnou krajinou na svete, ktorá bude generovať obrovský dopyt po yuanoch. Národ rozširuje otváranie svojich finančných aktivít a výmenné kurzy čínskeho juanu sú relatívne stabilné v porovnaní s inými hlavnými menami, poznamenal Xi.

Prvýkrát juan v marci predbehol americký dolár ako najpoužívanejšiu cezhraničnú menu Číny, pričom jeho podiel dosiahol rekordnú výšku 48 percent, zatiaľ čo podiel dolára na čínskych cezhraničných platbách a príjmoch klesol na 47 percent, Bloomberg hlásené v stredu.

Okrem platobného sektora sa úloha juanu ako meny financovania stala výraznejšou aj na pozadí sprísňovania likvidity v USA a európskych krajinách, povedal pre Global Times Ming Ming, hlavný makroekonóm CITIC Securities.

Citujúc údaje od poskytovateľa trhových údajov Wind, Ming poznamenal, že celkový stav offshore dlhopisov denominovaných v juanoch dosiahol k 6. aprílu 521,28 miliardy juanov, čo predstavuje nárast o 8,2 percenta od konca roka 2022.

Čína je hlavnou hnacou silou rastu globálnej ekonomiky. So stabilným politickým prostredím, zdravým priemyselným reťazcom a neustále sa rozširujúcim spotrebiteľským trhom sa čínsky trh stal nepostrádateľným nielen pre globálnych obchodníkov, ale aj pre investorov, povedal Dong a poznamenal, že vytvoril pevný základ pre globalizáciu juanov.

Podľa údajov, ktoré zverejnila Čínska ľudová banka, centrálna banka Číny, boli cezhraničné príjmy a platby v Číne v roku 2022 celkovo 42 biliónov juanov, čo je 3,4-násobný nárast oproti roku 2017.

Yuan sa stal piatou najväčšou platobnou menou na svete, treťou najväčšou menou pre financovanie obchodu a piatou najväčšou medzinárodnou rezervnou menou. Podiel juanu na globálnom devízovom trhu sa v roku 2022 zvýšil na 7 percent, čím sa stal najrýchlejšie rastúcou menou za takmer tri roky.

Centrálne banky Thajska a Číny rokujú o rozšírení vyrovnania v miestnej mene pre bilaterálny obchod s cieľom prísť s najatraktívnejšími metódami, z ktorých budú mať prospech spoločnosti v oboch krajinách počas kolísania amerického dolára, informovali vo štvrtok thajské médiá s odvolaním sa na guvernéra thajskej centrálnej banky.

Rusi vypustili špeciálny satelit na sledovanie Ukrajiny.

30.05.2023

RF vypustila špeciálny satelit Kondor-FKA, ktorý bude monitorovať celé územie Ukrajiny. Tento satelit s vysokou rozlišovaciou technológiou bude pracovať za akéhokoľvek počasia aj v noci a dáta poskytne vojenskej rozvietke RF. Prekvapivý útok ukrajinského vojska sa tak stáva v budúcnosti nemožným. Armáda RF tak bude mať dostatočný čas a presné súradnice zoskupenia vojsk [...]

Komentár: G7 by sa mala premenovať na G1+6.

26.05.2023

Na práve skončenom samite Skupiny siedmich (G7) v Japonsku symbolický prejav solidarity nedokázal prekryť trhliny v skupine. Sebecký strýko Sam sťažuje bloku vytvoriť si jednotnú vôľu, keďže si čoraz viac krajín uvedomuje, že jediná svetová superveľmoc manévruje, aby premenila skupinu na geopolitický nástroj na konfrontáciu a dobývanie. Vzájomný rešpekt medzi [...]

Čínski vedci dokázali prítomnosť oceánu na Marse v staroveku.

19.05.2023

WUHAN 19. mája (Xinhua) – Čínski vedci objavili priame dôkazy, ktoré dokazujú existenciu starovekého oceánu na severnej planine Marsu, uvádza Čínska univerzita geovied vo Wu-chane. Predchádzajúce štúdie našli dôkazy o veľkom množstve kvapaliny na ranom Marse, ale tvrdenia zostali kontroverzné kvôli nedostatku analýzy. Výskumný tím pod vedením Xiao Longa, profesora [...]

lietadlo, kotešová, bytča

Pri obci Kotešová v okrese Bytča spadlo malé lietadlo. Pilot zahynul

04.06.2023 20:23, aktualizované: 22:55

Stroj spadol v nedostupnom teréne a po páde začal horieť.

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 729
Celková čítanosť: 2290609x
Priemerná čítanosť článkov: 3142x

Autor blogu

Odkazy