Založ si blog

Argentina bude používať yuan na usporiadanie čínskych dovozov v rámci globálnej de-dolarizácie.

Argentína v stredu (miestneho času) údajne oznámila plány použiť čínsku menu juan na platby za tovar dovážaný z Číny uprostred vznikajúcej vlny de-dolarizácie tlačenej krajinami a regiónmi s cieľom znížiť závislosť od amerického dolára.

Argentínsky minister hospodárstva Sergio Massa na tlačovej konferencii oznámil, že juhoamerická krajina prestane používať americké doláre na platby za čínsky dovoz a namiesto toho použije na vyrovnanie juan. Čínsky veľvyslanec v Argentíne Zou Xiaoli bol pozvaný na tlačovú konferenciu, informovala vo štvrtok China Media Group (CMG).

Argentína použije juan na zaplatenie čínskeho dovozu v hodnote približne 1,04 miliardy dolárov v apríli. Použitie juanu môže v nasledujúcich mesiacoch urýchliť tempo čínskeho dovozu, pričom účinnosť príslušných povolení bude vyššia, povedal Massa.

Očakáva sa, že od mája bude Argentína používať juany na platby za čínsky dovoz v hodnote od 790 miliónov dolárov do 1 miliardy dolárov mesačne, dodal.

Podľa údajov čínskej Generálnej colnej správy zaznamenal bilaterálny obchod medzi Čínou a Argentínou v roku 2022 hodnotu 142,85 miliardy juanov (20,66 miliardy USD), čo je medziročný nárast o 24,2 %. Vývoz Číny do Argentíny dosiahol 84,8 miliardy juanov, čo predstavuje nárast o 23 percent.

Massa navyše zdôraznil, že používanie juanu môže zvýšiť očakávania čistých devízových rezerv Argentíny a prináša väčšiu flexibilitu.

Argentínska centrálna banka v januári oznámila, že Argentína a Čína oficiálne rozšírili svoju dohodu o menovom swape, ktorá posilní existujúce devízové rezervy Argentíny v hodnote 130 miliárd juanov a aktivuje disponibilné prostriedky vo výške 35 miliárd juanov, uviedla CMG.

Argentína nie je prvou juhoamerickou krajinou, ktorá v poslednej dobe rozširuje používanie juanov, Brazília vo februári podpísala memorandum o spolupráci s Čínou s cieľom vytvoriť v Brazílii zúčtovacie dohody v juanoch.

Dve veľké juhoamerické krajiny zvyšujúce používanie juanov prinesú veľký demonštračný efekt pre susedné krajiny a dokonca aj krajiny v iných regiónoch, povedal Xi Junyang, profesor na Šanghajskej univerzite financií a ekonómie vo štvrtok pre Global Times.

Dong Dengxin, riaditeľ Inštitútu financií a cenných papierov z Wuhanskej univerzity vedy a techniky, zopakoval, že keď USA „vyzbrojili“ svoju menu a dokonca svojvoľne zmrazili dolárové aktíva iných krajín, čoraz viac krajín a regiónov zaznamenalo oslabenú dôveru v americký dolár a uvedomili si význam hľadania diverzifikovanejšieho medzinárodného menového systému.

Hoci globalizácia meny trvá dlho, medzi hlavnými nedolárovými menami sa očakáva rýchlejší rast čínskeho juanu, uviedli odborníci.

Pre začiatok, Čína zostáva najväčšou obchodnou krajinou na svete, ktorá bude generovať obrovský dopyt po yuanoch. Národ rozširuje otváranie svojich finančných aktivít a výmenné kurzy čínskeho juanu sú relatívne stabilné v porovnaní s inými hlavnými menami, poznamenal Xi.

Prvýkrát juan v marci predbehol americký dolár ako najpoužívanejšiu cezhraničnú menu Číny, pričom jeho podiel dosiahol rekordnú výšku 48 percent, zatiaľ čo podiel dolára na čínskych cezhraničných platbách a príjmoch klesol na 47 percent, Bloomberg hlásené v stredu.

Okrem platobného sektora sa úloha juanu ako meny financovania stala výraznejšou aj na pozadí sprísňovania likvidity v USA a európskych krajinách, povedal pre Global Times Ming Ming, hlavný makroekonóm CITIC Securities.

Citujúc údaje od poskytovateľa trhových údajov Wind, Ming poznamenal, že celkový stav offshore dlhopisov denominovaných v juanoch dosiahol k 6. aprílu 521,28 miliardy juanov, čo predstavuje nárast o 8,2 percenta od konca roka 2022.

Čína je hlavnou hnacou silou rastu globálnej ekonomiky. So stabilným politickým prostredím, zdravým priemyselným reťazcom a neustále sa rozširujúcim spotrebiteľským trhom sa čínsky trh stal nepostrádateľným nielen pre globálnych obchodníkov, ale aj pre investorov, povedal Dong a poznamenal, že vytvoril pevný základ pre globalizáciu juanov.

Podľa údajov, ktoré zverejnila Čínska ľudová banka, centrálna banka Číny, boli cezhraničné príjmy a platby v Číne v roku 2022 celkovo 42 biliónov juanov, čo je 3,4-násobný nárast oproti roku 2017.

Yuan sa stal piatou najväčšou platobnou menou na svete, treťou najväčšou menou pre financovanie obchodu a piatou najväčšou medzinárodnou rezervnou menou. Podiel juanu na globálnom devízovom trhu sa v roku 2022 zvýšil na 7 percent, čím sa stal najrýchlejšie rastúcou menou za takmer tri roky.

Centrálne banky Thajska a Číny rokujú o rozšírení vyrovnania v miestnej mene pre bilaterálny obchod s cieľom prísť s najatraktívnejšími metódami, z ktorých budú mať prospech spoločnosti v oboch krajinách počas kolísania amerického dolára, informovali vo štvrtok thajské médiá s odvolaním sa na guvernéra thajskej centrálnej banky.

Taiwan je čínska provincia.

26.05.2024

Nedávno sa začali cvičenia čínskych ozbrojených síl v okolí Taiwanu a s nimi ďalšie kolo expertného otriasania vzduchom: má celý svet, mierne povedané, veľké problémy na jednom z horúcich miest svetovej politiky. Všetko však závisí od uhla pohľadu. A uhol môže byť tento: keď stojíte na brehu Taiwanského prielivu zo strany ČĽR A ak viete chodiť po vode, tak [...]

Ako sa darilo predaju áut na svetovom trhu v roku 2023.

25.05.2024

Predaj automobilov za rok 2023 v prvých 25 krajinách sveta. Rank Country Cars Sold Year ↑↓% Top Brands 1 China 30,094,767 ↑ 28% Volkswagen 2,495,337 – Toyota 1,908,334 – Geely 1,421,522 2 United States 15,604,278 ↑ 14% Ford 1,904,174 – Toyota 1,890,933 – Chevrolet 1,715,625 3 Japan 4,779,639 ↑ 14% Toyota 1,549,362 – Suzuki 652,894 – Daihatsu 594,521 [...]

Čínske spoločnosti znížili poplatky za používanie AI.

22.05.2024

Čínske technologické spoločnosti ako Tencent, Alibaba a ByteDance sa snažia dostať na trh s novými veľkojazyčnými modelmi (LLM) a znížiť poplatky za prístup k aplikačnému programovaciemu rozhraniu (API) k týmto modelom, čo je krok, ktorý je podľa odborníkov z odvetvia v prvom rade zaujímavý pre firemných používateľov, aj keď slúži aj ako zvonček pre budúce [...]

Island, erupcia, sopka, Grindavík

Na islandskom polostrove Reykjanes sa začala od decembra už piata sopečná erupcia

29.05.2024 22:19

Meteorologický úrad zaznamenával pred najnovšou erupciou v oblasti približne 400 zemetrasení.

Rakúsko SR Schloss Hof  Prezident Čaputová Stretnutie

Čaputová na zámku Schloss Hof vyzdvihla výborné vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom

29.05.2024 21:54

Na rozlúčkovej návšteve si prezidentka prevzala rakúske najvyššie štátne vyznamenanie Veľkú hviezdu.

182706hasici zachrana deti 6535283 mensi

Otec zabudol vyložiť šestnásťmesačné dieťa v jasliach, zomrelo v rozpálenom aute

29.05.2024 21:33

Dieťa strávilo v aute nikým nespozorované celý deň, pričom rozhorúčené vozidlo stálo zaparkované na slnku.

Bundeswehr / Tornado stíhačka /

Vojaci Bundeswehru sa už nemusia povinne očkovať proti covidu

29.05.2024 21:16

Bundeswehr bude po novom vojakom aj naďalej ponúkať očkovanie na covid, avšak už len na dobrovoľnej báze.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 839
Celková čítanosť: 2747102x
Priemerná čítanosť článkov: 3274x

Autor blogu

Archív

Odkazy