Založ si blog

Najnovšie zvýšenie sadzieb FEDu vrhá tieň na globálnu ekonomiku, ale má obmedzený vplyv na čínsku menovú politiku: odborníci

Najnovšie zvýšenie sadzieb amerického Fedu s cieľom čeliť vysokej inflácii môže podľa expertov vrhnúť tieň na oživenie globálnej ekonomiky, ale jeho vplyv na čínsky finančný trh a menovú politiku bude obmedzený, a to vďaka silnému ekonomickému oživeniu Číny po pandémii COVID-19. epidémie a jej dostatočná likvidita.

Politický výbor americkej centrálnej banky v stredu zvýšil úrokové sadzby o štvrtinu percentuálneho bodu. Išlo o 10. túru aktuálneho cyklu, ktorá prišla len niečo vyše roka.

Všeobecne očakávané rozhodnutie posunulo cieľovú sadzbu fondov Fedu na rozpätie 5-5,25 percenta, čo je najviac od augusta 2007.

Na tlačovej konferencii po stretnutí predseda Fedu Jerome Powell uviedol, že banka sa podľa správ amerických médií „približuje alebo možno dokonca k tomu blíži“, keď došlo k pozastaveniu cyklu zvyšovania sadzieb, čím sa upustilo od náznaku, že súčasný cyklus zvyšovania sadzieb môže čoskoro byť pozastavené.

„Ako môžeme vidieť z nedávnych ekonomických údajov USA, krajina čelí dileme s mierne rastúcou ekonomikou a vysokou infláciou, ktorá sa v skutočnosti nezmiernila,“ povedal vo štvrtok pre Global Times Chen Li, hlavný ekonóm Chuancai Securities.

Rast ekonomiky USA sa v prvom štvrťroku 2023 spomalil na anualizovanú a sezónne upravenú mieru 1,1 percenta, čo je menej ako očakávanie trhu na úrovni 2 percent.

Zasadnutie Fedu sa uskutočnilo v čase bankových turbulencií v USA a vyššie sadzby zvýšia tlak na bankový systém, pretože zvýšia náklady na medzibankové pôžičky.

Americké regulačné orgány prevzali kontrolu nad First Republic Bank a v pondelok ju predali JPMorgan Chase. Stala sa treťou zabavenou bankou v priebehu dvoch mesiacov.

Vzhľadom na to, že riziká v bankovom systéme viedli k ďalšiemu sprísneniu úverov v USA, Fed môže vstúpiť do obdobia pozorovania politiky a pravdepodobnosť pozastavenia zvyšovania úrokových sadzieb je relatívne vysoká, Wu Chaoming, zástupca vedúceho Chasing Research Institute , povedal vo štvrtok Global Times.

„Banková kríza v USA sa pravdepodobne prenesie do reálnej ekonomiky, čo urýchli sprísnenie financovania cez také kanály, ako sú úvery, dlhopisy a akcie, a výrazne zvýši riziko, že americká ekonomika upadne do recesie,“ povedal Wu.

Ak sa USA rozhodnú pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, bude to mať negatívny vplyv na globálnu ekonomiku, poznamenal.

Zhou Maohua, ekonóm z Everbright Bank, varoval, že ostatné ekonomiky by sa mali chrániť pred vedľajšími účinkami kríz v bankovom sektore USA a vysokej inflácie.

„Najnovšie zvýšenie sadzieb Fedu však bude mať obmedzený vplyv na čínske hospodárstvo a finančné prostredie, keďže hospodárstvo a politika týchto dvoch krajín sú teraz v rôznych fázach cyklu,“ povedal Zhou vo štvrtok pre Global Times.

Ekonomické oživenie Číny v štádiu po epidémii bolo lepšie, ako sa očakávalo. Začalo to solídne, keď HDP v prvom štvrťroku medziročne vzrástol o 4,5 percenta, pričom spotreba sa podieľala približne dvoma tretinami na výkone ekonomiky, ukázali oficiálne údaje.

Z krátkodobého hľadiska zvýšenie úrokových sadzieb amerického Fedu zvýši atraktivitu amerického dolára a jüan bude pod tlakom, ale zo strednodobého a dlhodobého hľadiska bude sila jüanu užšie súvisieť s domácou ekonomikou, podľa Chena.

Keďže sa očakáva, že cyklus zvyšovania úrokových sadzieb Fedu skončí, klesajúci trend amerického dolárového indexu sa posilní a silné exportné vyhliadky podporia základy jüanu. V takom prípade sa podľa prieskumu spoločnosti Southern Asset Management očakáva návrat zahraničného kapitálu na trh s akciami.

V porovnaní so sprísňovaním úverov v USA zostáva domáca likvidita vysoká vďaka zdravej a stabilnej menovej politike Číny, povedal Chen.

Global Times, Peking, 05. May 2023

Taiwan je čínska provincia.

26.05.2024

Nedávno sa začali cvičenia čínskych ozbrojených síl v okolí Taiwanu a s nimi ďalšie kolo expertného otriasania vzduchom: má celý svet, mierne povedané, veľké problémy na jednom z horúcich miest svetovej politiky. Všetko však závisí od uhla pohľadu. A uhol môže byť tento: keď stojíte na brehu Taiwanského prielivu zo strany ČĽR A ak viete chodiť po vode, tak [...]

Ako sa darilo predaju áut na svetovom trhu v roku 2023.

25.05.2024

Predaj automobilov za rok 2023 v prvých 25 krajinách sveta. Rank Country Cars Sold Year ↑↓% Top Brands 1 China 30,094,767 ↑ 28% Volkswagen 2,495,337 – Toyota 1,908,334 – Geely 1,421,522 2 United States 15,604,278 ↑ 14% Ford 1,904,174 – Toyota 1,890,933 – Chevrolet 1,715,625 3 Japan 4,779,639 ↑ 14% Toyota 1,549,362 – Suzuki 652,894 – Daihatsu 594,521 [...]

Čínske spoločnosti znížili poplatky za používanie AI.

22.05.2024

Čínske technologické spoločnosti ako Tencent, Alibaba a ByteDance sa snažia dostať na trh s novými veľkojazyčnými modelmi (LLM) a znížiť poplatky za prístup k aplikačnému programovaciemu rozhraniu (API) k týmto modelom, čo je krok, ktorý je podľa odborníkov z odvetvia v prvom rade zaujímavý pre firemných používateľov, aj keď slúži aj ako zvonček pre budúce [...]

Rakúsko SR Schloss Hof  Prezident Čaputová Stretnutie

Čaputová na zámku Schloss Hof vyzdvihla výborné vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom

29.05.2024 21:54

Na rozlúčkovej návšteve si prezidentka prevzala rakúske najvyššie štátne vyznamenanie Veľkú hviezdu.

182706hasici zachrana deti 6535283 mensi

Otec zabudol vyložiť šestnásťmesačné dieťa v jasliach, zomrelo v rozpálenom aute

29.05.2024 21:33

Dieťa strávilo v aute nikým nespozorované celý deň, pričom rozhorúčené vozidlo stálo zaparkované na slnku.

Bundeswehr / Tornado stíhačka /

Vojaci Bundeswehru sa už nemusia povinne očkovať proti covidu

29.05.2024 21:16

Bundeswehr bude po novom vojakom aj naďalej ponúkať očkovanie na covid, avšak už len na dobrovoľnej báze.

facebook, socialna siet, dieta, tablet

Na sociálnych sieťach sa šíri nebezpečná koláž. Zobrazuje novinárov, ktorí majú byť "odstavení"

29.05.2024 20:20

Koláž sa objavila aj pod facebookovým príspevkom strany Smer či priamo v komentároch na profile predsedu vlády Fica.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 839
Celková čítanosť: 2747062x
Priemerná čítanosť článkov: 3274x

Autor blogu

Archív

Odkazy