Založ si blog

Najnovšie zvýšenie sadzieb FEDu vrhá tieň na globálnu ekonomiku, ale má obmedzený vplyv na čínsku menovú politiku: odborníci

Najnovšie zvýšenie sadzieb amerického Fedu s cieľom čeliť vysokej inflácii môže podľa expertov vrhnúť tieň na oživenie globálnej ekonomiky, ale jeho vplyv na čínsky finančný trh a menovú politiku bude obmedzený, a to vďaka silnému ekonomickému oživeniu Číny po pandémii COVID-19. epidémie a jej dostatočná likvidita.

Politický výbor americkej centrálnej banky v stredu zvýšil úrokové sadzby o štvrtinu percentuálneho bodu. Išlo o 10. túru aktuálneho cyklu, ktorá prišla len niečo vyše roka.

Všeobecne očakávané rozhodnutie posunulo cieľovú sadzbu fondov Fedu na rozpätie 5-5,25 percenta, čo je najviac od augusta 2007.

Na tlačovej konferencii po stretnutí predseda Fedu Jerome Powell uviedol, že banka sa podľa správ amerických médií „približuje alebo možno dokonca k tomu blíži“, keď došlo k pozastaveniu cyklu zvyšovania sadzieb, čím sa upustilo od náznaku, že súčasný cyklus zvyšovania sadzieb môže čoskoro byť pozastavené.

„Ako môžeme vidieť z nedávnych ekonomických údajov USA, krajina čelí dileme s mierne rastúcou ekonomikou a vysokou infláciou, ktorá sa v skutočnosti nezmiernila,“ povedal vo štvrtok pre Global Times Chen Li, hlavný ekonóm Chuancai Securities.

Rast ekonomiky USA sa v prvom štvrťroku 2023 spomalil na anualizovanú a sezónne upravenú mieru 1,1 percenta, čo je menej ako očakávanie trhu na úrovni 2 percent.

Zasadnutie Fedu sa uskutočnilo v čase bankových turbulencií v USA a vyššie sadzby zvýšia tlak na bankový systém, pretože zvýšia náklady na medzibankové pôžičky.

Americké regulačné orgány prevzali kontrolu nad First Republic Bank a v pondelok ju predali JPMorgan Chase. Stala sa treťou zabavenou bankou v priebehu dvoch mesiacov.

Vzhľadom na to, že riziká v bankovom systéme viedli k ďalšiemu sprísneniu úverov v USA, Fed môže vstúpiť do obdobia pozorovania politiky a pravdepodobnosť pozastavenia zvyšovania úrokových sadzieb je relatívne vysoká, Wu Chaoming, zástupca vedúceho Chasing Research Institute , povedal vo štvrtok Global Times.

„Banková kríza v USA sa pravdepodobne prenesie do reálnej ekonomiky, čo urýchli sprísnenie financovania cez také kanály, ako sú úvery, dlhopisy a akcie, a výrazne zvýši riziko, že americká ekonomika upadne do recesie,“ povedal Wu.

Ak sa USA rozhodnú pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, bude to mať negatívny vplyv na globálnu ekonomiku, poznamenal.

Zhou Maohua, ekonóm z Everbright Bank, varoval, že ostatné ekonomiky by sa mali chrániť pred vedľajšími účinkami kríz v bankovom sektore USA a vysokej inflácie.

„Najnovšie zvýšenie sadzieb Fedu však bude mať obmedzený vplyv na čínske hospodárstvo a finančné prostredie, keďže hospodárstvo a politika týchto dvoch krajín sú teraz v rôznych fázach cyklu,“ povedal Zhou vo štvrtok pre Global Times.

Ekonomické oživenie Číny v štádiu po epidémii bolo lepšie, ako sa očakávalo. Začalo to solídne, keď HDP v prvom štvrťroku medziročne vzrástol o 4,5 percenta, pričom spotreba sa podieľala približne dvoma tretinami na výkone ekonomiky, ukázali oficiálne údaje.

Z krátkodobého hľadiska zvýšenie úrokových sadzieb amerického Fedu zvýši atraktivitu amerického dolára a jüan bude pod tlakom, ale zo strednodobého a dlhodobého hľadiska bude sila jüanu užšie súvisieť s domácou ekonomikou, podľa Chena.

Keďže sa očakáva, že cyklus zvyšovania úrokových sadzieb Fedu skončí, klesajúci trend amerického dolárového indexu sa posilní a silné exportné vyhliadky podporia základy jüanu. V takom prípade sa podľa prieskumu spoločnosti Southern Asset Management očakáva návrat zahraničného kapitálu na trh s akciami.

V porovnaní so sprísňovaním úverov v USA zostáva domáca likvidita vysoká vďaka zdravej a stabilnej menovej politike Číny, povedal Chen.

Global Times, Peking, 05. May 2023

Rusi vypustili špeciálny satelit na sledovanie Ukrajiny.

30.05.2023

RF vypustila špeciálny satelit Kondor-FKA, ktorý bude monitorovať celé územie Ukrajiny. Tento satelit s vysokou rozlišovaciou technológiou bude pracovať za akéhokoľvek počasia aj v noci a dáta poskytne vojenskej rozvietke RF. Prekvapivý útok ukrajinského vojska sa tak stáva v budúcnosti nemožným. Armáda RF tak bude mať dostatočný čas a presné súradnice zoskupenia vojsk [...]

Komentár: G7 by sa mala premenovať na G1+6.

26.05.2023

Na práve skončenom samite Skupiny siedmich (G7) v Japonsku symbolický prejav solidarity nedokázal prekryť trhliny v skupine. Sebecký strýko Sam sťažuje bloku vytvoriť si jednotnú vôľu, keďže si čoraz viac krajín uvedomuje, že jediná svetová superveľmoc manévruje, aby premenila skupinu na geopolitický nástroj na konfrontáciu a dobývanie. Vzájomný rešpekt medzi [...]

Čínski vedci dokázali prítomnosť oceánu na Marse v staroveku.

19.05.2023

WUHAN 19. mája (Xinhua) – Čínski vedci objavili priame dôkazy, ktoré dokazujú existenciu starovekého oceánu na severnej planine Marsu, uvádza Čínska univerzita geovied vo Wu-chane. Predchádzajúce štúdie našli dôkazy o veľkom množstve kvapaliny na ranom Marse, ale tvrdenia zostali kontroverzné kvôli nedostatku analýzy. Výskumný tím pod vedením Xiao Longa, profesora [...]

lietadlo, kotešová, bytča

Pri obci Kotešová v okrese Bytča spadlo malé lietadlo. Pilot zahynul

04.06.2023 20:23, aktualizované: 22:55

Stroj spadol v nedostupnom teréne a po páde začal horieť.

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 729
Celková čítanosť: 2290598x
Priemerná čítanosť článkov: 3142x

Autor blogu

Odkazy