Vedci urobili prelom v pestovaní zemiakov

Čínski vedci urobili nový prielom v hybridnom šľachtení zemiakov pomocou evolučnej genomiky na identifikáciu škodlivých mutácií, ktoré môžu pomôcť skrátiť proces šľachtenia a vytvoriť viac a lepších odrôd zemiakov.

Prelom, ktorý urobil výskumný tím z Inštitútu poľnohospodárskej genomiky v Shenzhene, pridruženého k Čínskej akadémii poľnohospodárskych vied, bol zverejnený online v najnovšom čísle vedeckého časopisu Cell.

Zemiaky sú najdôležitejšou hľuzovou potravinovou plodinou a jednou zo základných svetových plodín. V porovnaní s inými základnými plodinami potrebujú zemiaky menej vody a môžu sa pestovať v širokej škále oblastí, hovorí Wu Yaoyao, kľúčový člen výskumného tímu.

„Ale šľachtenie novej odrody zemiakov trvá príliš dlho. Odroda zemiakov používaná na hranolky McDonald’s bola vyšľachtená pred viac ako 120 rokmi,“ hovorí Wu.

Hlavným dôvodom je, že zemiak je tetraploid, čo znamená, že má štyri sady genómov a závisí od nepohlavného rozmnožovania cez hľuzy.

Má dlhý chovný cyklus a nízku reprodukčnú účinnosť, zatiaľ čo hľuzy sú tiež ľahko infikované chorobami a náchylné na škodcov, hovorí Wu.

Výskumný tím spustil „Všadeprítomný zemiakový projekt“, ktorého cieľom je transformovať rozmnožovanie zemiakov z asexuálnej na sexuálnu a zo spoliehania sa na hľuzy na spoliehanie sa na semená a usmerňovať šľachtenie zemiakov pomocou genomiky a syntetickej biológie.

Aby sa vyšľachtili konzistentné vysokokvalitné odrody zemiakov, vedci potrebujú získať vysoko homozygotné inbredné línie nepretržitým samooplodnením, aby sa mohli vyrábať hybridné komerčné línie s konzistentnými vlastnosťami, vysvetľuje Wu.

Počas dlhodobej histórie nepohlavného rozmnožovania zemiaka sa však nahromadilo veľké množstvo skrytých škodlivých mutácií. Po samooplodnení tieto predtým „neviditeľné“ mutácie odhalia svoj nepriaznivý vplyv na rastliny, ako je znížená životaschopnosť, sterilita, znížená odolnosť voči chorobám a výnos. Tento jav, známy ako depresia príbuzenského kríženia, predstavuje veľkú prekážku v šľachtení hybridných zemiakov.

„Prekonanie škodlivých mutácií je najťažšou úlohou v tomto výskume,“ hovorí Huang Sanwen, vedúci výskumného tímu.

Výskumníci zhromaždili a porovnali genómové informácie zo 100 materiálov Solanaceae a Convolvulaceae s akumulovanou históriou vývoja 1,2 miliardy rokov. Zemiaky patria do čeľade Solanaceae, zatiaľ čo sladké zemiaky patria do čeľade Convolvulaceae.

„Pozorovali sme, že ak po 1,2 miliarde rokov evolúcie zostane gén alebo časť DNA rastlín nezmenená, znamená to, že je to obzvlášť dôležité. Identifikovali sme najkonzervovanejšie a nemenné miesta v genóme,“ hovorí Huang.

„Ak tieto génové miesta zmutujú, je pravdepodobnejšie, že to bude mať nepriaznivé účinky na zemiaky, teda škodlivé mutácie. Preskúmali sme celý obraz škodlivých mutácií na úrovni celého genómu a vytvorili sme prvú dvojrozmernú mapu zemiakov. Preto môžeme hľadať a eliminovať škodlivé mutácie komplexnejšie a efektívnejšie,“ hovorí Huang.

Výskumný tím tiež vyvinul nový predikčný model celého genómu, ktorý obsahuje informácie o škodlivých mutáciách, čo by mohlo výrazne zlepšiť presnosť predpovede vlastností, ako je výnos, výška rastliny a tvar hľúz, o 25 až 45 percent. Model by mohol pomôcť šľachtiteľom pri včasnom rozhodovaní o pestovaní, čím by sa znížili náklady a skrátil proces šľachtenia zemiakov.

Výskum by mohol zvýšiť efektivitu šľachtenia zemiakov asi o 50 percent, čo by poskytlo základ pre zlepšenie odrody. Technológia by sa mohla použiť aj pri zlepšovaní iných plodín, ako sú sladké zemiaky, ovocie, cukrová trstina, ako aj mnoho tropických plodín, dodáva Huang.

Čína vlastní asi 60 percent patentov na umelú inteligenciu.

24.04.2025

Čína sa v súčasnosti stala najväčším svetovým držiteľom patentov na umelú inteligenciu (UI) a vlastní asi 60 percent globálnych patentov týkajúcich sa umelej inteligencie. Umelá inteligencia je kľúčovou hnacou silou v novej vlne technologickej revolúcie a priemyselnej transformácie a čínsky sektor UI vykazuje silné tempo rozvoja, povedal Shen Changyu, šéf Čínskej [...]

Prečo je súčasné Nemecko kaput?

18.04.2025

Wolfgang Münchau, autor knihy Kaput: Koniec nemeckého ekonomického zázraku, bol hosťom YouTube kanála UnHerd. V rozhovore rozoberá súčasné ekonomické problémy Nemecka – ako vznikli a aká bola jeho ekonomická politika po zjednotení. Je dnešný nemecký ekonomický model ešte životaschopný? Európska únia síce prijala legislatívu o umelej inteligencii, no v EÚ [...]

Mali by byť mimovládne organizácie kontrolované štátom?

16.04.2025

V jednom svojom blogu som sa venoval kontroverznému rozhodnutiu pani prezidentky Čaputovej o pridelení štátnych peňazí mimovládnej organizácii, konkrétne ak sa nemýlim Open Society Foundation, v objeme viac ako 20 miliónov eur. Tieto značné finančné prostriedky daňových poplatníkov putovali do súkromnej organizácie pôsobiacej na Slovensku. Bez ohľadu na ich deklarovanú [...]

čaputová, pellegrini, heger

Zoči-voči pápežovi: Pellegrini s ním zažil mystickú chvíľu, pre Čaputovú bol stelesnením lásky k blížnemu. Čo o ňom povedali?

25.04.2025 06:00

Slovenskí politici opísali, ako si spomínajú na stretnutie zoči-voči pápežovi Františkovi.

vojna na Ukrajine, Pokrovsk

ONLINE: Lavrov: Moskva je pripravená na dohodu, treba doladiť detaily. Rutte: Lopta je jasne na strane Ruska

25.04.2025 05:55

Podľa Lavrova je prezident Trump pravdepodobne jediným lídrom na Zemi, ktorý uznal potrebu riešiť základné príčiny vo vojne na Ukrajine.

migranti mexiko venezuela deti chudoba ulica

Nerovnosť, hospodárska neistota a nedôvera v inštitúcie môžu spôsobiť globálnu krízu, varuje OSN

24.04.2025 23:46

Sociálna súdržnosť sa rozpadá. Rýchle šírenie dezinformácií a chybných informácií tieto znepokojujúce trendy ešte zhoršujú, uvádza sa v správe OSN.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 952
Celková čítanosť: 3158685x
Priemerná čítanosť článkov: 3318x

Autor blogu

Archív

Odkazy