Založ si blog

Navigačné satelity BeiDou po 3 rokoch vítajú nového, silnejšieho člena.

Po trojročnom intervale po dokončení hustej siete globálnej konštelácie navigačného satelitného systému BeiDou (BDS) bola v stredu ráno vypustená prvá záložná družica. Uvedenie na trh zvýši výkon služby systému a umožní používateľom dosiahnuť rýchlejšie a presnejšie určovanie polohy.

Satelit má veľký význam pre propagovanie charakteristických služieb BDS a podporu jeho rozsiahlej aplikácie zvýšením komunikačnej kapacity regionálnych krátkych správ a zlepšením výkonu satelitných rozširujúcich služieb a služieb presného určovania polohy.

Prostredníctvom nosnej rakety Long March-3B vzlietla 56. družica BeiDou z Xichang Satellite Launch Center. Po vstupe na obežnú dráhu a dokončení testovania na obežnej dráhe bude integrovaný do BDS.

V roku 2009 bol oficiálne spustený projekt BeiDou-3, ktorý označuje úsilie Číny vybudovať vlastný globálny satelitný navigačný systém. Na rozdiel od zahraničných navigačných systémov využíva čínsky systém BeiDou-3 režim zmiešanej konštelácie, ktorý pozostáva z 30 satelitov na troch rôznych obežných dráhach: 24 satelitov na strednej obežnej dráhe Zeme, tri satelity na naklonenej geosynchrónnej dráhe a tri satelity na geostacionárnej dráhe Zeme (GEO).

Zatiaľ čo počet GEO satelitov je relatívne malý, zohrávajú kľúčovú úlohu pri podpore charakteristických služieb, a preto sú s láskou známe ako „Ji Xing“ alebo „šťastné hviezdy“.

  1. satelit vypustený tentoraz zdedil charakteristické črty svojich predchodcov, medzi ktoré patrí základné určovanie polohy, navigácia, načasovanie, regionálne služby krátkych správ, presné určovanie polohy bodu a satelitná augmentácia. Používateľom v Číne a okolitých regiónoch bude poskytovať navigačné a rozširujúce služby.

„Počas posledných troch rokov BDS nepretržite poskytoval vysokokvalitné služby používateľom na celom svete so stabilnou prevádzkou. Vypustením tohto záložného satelitu sa výkon služby systému ešte zvýši,“ Yang Changfeng, hlavný dizajnér spoločnosti BDS a výskumný pracovník Čínskej inžinierskej akadémie povedal pre Global Times.

Yang poznamenal, že sa očakáva, že toto spustenie zvýši dostupnosť a robustnosť systému. Záložný satelit tiež o jednu tretinu rozšíri kapacitu systému pre komunikačné služby krátkych správ v regióne Belt and Road Initiative (BRI), ako aj posilní hviezdicovú augmentáciu a presnú službu určovania polohy v jednom bode.

Zlepšenie produktového výkonu satelitu povedie k udržateľnému rozvoju celého navigačného systému, povedal hlavný inžinier.

Dátum vypustenia sa tiež zhoduje so 65. výročím výzvy predsedu Mao Ce-tunga na „vývoj umelých satelitov“. Po viac ako polstoročí oddanosti sa systém BDS stal najväčším a najrozsiahlejším vesmírnym systémom, aký bol kedy v Číne postavený, s najvyšším výkonom služieb a najužším spojením so životmi ľudí. Vstúpila do rýchlej dráhy vývoja rozsiahlych aplikácií.

Viac ako 7,9 milióna vozidiel cestnej dopravy, viac ako 40 000 poštových rýchlostných vozidiel, viac ako 47 000 lodí a viac ako 100 000 systémov autonómneho riadenia človek-stroj používa BDS.

V minulom roku podporilo používanie BDS 260 miliónov novoregistrovaných domácich smartfónov v Číne, čo predstavuje 98,5 percenta z celkového počtu. K januáru tohto roku prekročil denný objem určovania polohy veľkých domácich mapových aplikácií využívajúcich BDS 300 miliárd, čo naznačuje, že BDS získalo dominantné postavenie na domácom trhu s navigačnými mapami.

V roku 2021 bola výstupná hodnota čínskeho priemyslu navigačných a polohovacích služieb približne 470 miliárd juanov a odhaduje sa, že v roku 2022 presiahla 500 miliárd juanov.

„Len predstavivosť môže obmedziť rozsah aplikácie BeiDou,“ povedal Yang.

Navigačný systém vyvinutý v Číne je otvorený svetu a poskytuje vysokokvalitné produkty a prvotriedne služby globálnym používateľom.

Dosiahla kompatibilitu a interoperabilitu s americkými systémami GPS a ruskými systémami GLONASS a naďalej sa zapája do koordinácie interoperability so systémom Galileo.

Produkty BDS sa používajú vo viac ako polovici krajín a regiónov na celom svete a slúžia stovkám miliónov používateľov. Na základe BeiDou sa riešenia použili pri potvrdení pozemkových práv, precíznom poľnohospodárstve, prevencii a znižovaní katastrof a inteligentných prístavoch v regióne ASEAN, južnej Ázii, východnej Európe, Afrike a inde.

„Systém BDS sa stal názorným príkladom, ktorý demonštruje, ako BRI prospieva svetu a podporuje budovanie komunity so spoločnou budúcnosťou,“ povedal Yang.

  1. satelit BDS, tiež satelit GEO a posledný zo systému BDS-3, bol vypustený v júni 2020, čo znamená ukončenie nasadenia vlastného globálneho navigačného systému Číny.

Taiwan je čínska provincia.

26.05.2024

Nedávno sa začali cvičenia čínskych ozbrojených síl v okolí Taiwanu a s nimi ďalšie kolo expertného otriasania vzduchom: má celý svet, mierne povedané, veľké problémy na jednom z horúcich miest svetovej politiky. Všetko však závisí od uhla pohľadu. A uhol môže byť tento: keď stojíte na brehu Taiwanského prielivu zo strany ČĽR A ak viete chodiť po vode, tak [...]

Ako sa darilo predaju áut na svetovom trhu v roku 2023.

25.05.2024

Predaj automobilov za rok 2023 v prvých 25 krajinách sveta. Rank Country Cars Sold Year ↑↓% Top Brands 1 China 30,094,767 ↑ 28% Volkswagen 2,495,337 – Toyota 1,908,334 – Geely 1,421,522 2 United States 15,604,278 ↑ 14% Ford 1,904,174 – Toyota 1,890,933 – Chevrolet 1,715,625 3 Japan 4,779,639 ↑ 14% Toyota 1,549,362 – Suzuki 652,894 – Daihatsu 594,521 [...]

Čínske spoločnosti znížili poplatky za používanie AI.

22.05.2024

Čínske technologické spoločnosti ako Tencent, Alibaba a ByteDance sa snažia dostať na trh s novými veľkojazyčnými modelmi (LLM) a znížiť poplatky za prístup k aplikačnému programovaciemu rozhraniu (API) k týmto modelom, čo je krok, ktorý je podľa odborníkov z odvetvia v prvom rade zaujímavý pre firemných používateľov, aj keď slúži aj ako zvonček pre budúce [...]

Island, erupcia, sopka, Grindavík

Na islandskom polostrove Reykjanes sa začala od decembra už piata sopečná erupcia

29.05.2024 22:19

Meteorologický úrad zaznamenával pred najnovšou erupciou v oblasti približne 400 zemetrasení.

Rakúsko SR Schloss Hof  Prezident Čaputová Stretnutie

Čaputová na zámku Schloss Hof vyzdvihla výborné vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom

29.05.2024 21:54

Na rozlúčkovej návšteve si prezidentka prevzala rakúske najvyššie štátne vyznamenanie Veľkú hviezdu.

182706hasici zachrana deti 6535283 mensi

Otec zabudol vyložiť šestnásťmesačné dieťa v jasliach, zomrelo v rozpálenom aute

29.05.2024 21:33

Dieťa strávilo v aute nikým nespozorované celý deň, pričom rozhorúčené vozidlo stálo zaparkované na slnku.

Bundeswehr / Tornado stíhačka /

Vojaci Bundeswehru sa už nemusia povinne očkovať proti covidu

29.05.2024 21:16

Bundeswehr bude po novom vojakom aj naďalej ponúkať očkovanie na covid, avšak už len na dobrovoľnej báze.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 839
Celková čítanosť: 2747155x
Priemerná čítanosť článkov: 3274x

Autor blogu

Archív

Odkazy