Založ si blog

Navigačné satelity BeiDou po 3 rokoch vítajú nového, silnejšieho člena.

Po trojročnom intervale po dokončení hustej siete globálnej konštelácie navigačného satelitného systému BeiDou (BDS) bola v stredu ráno vypustená prvá záložná družica. Uvedenie na trh zvýši výkon služby systému a umožní používateľom dosiahnuť rýchlejšie a presnejšie určovanie polohy.

Satelit má veľký význam pre propagovanie charakteristických služieb BDS a podporu jeho rozsiahlej aplikácie zvýšením komunikačnej kapacity regionálnych krátkych správ a zlepšením výkonu satelitných rozširujúcich služieb a služieb presného určovania polohy.

Prostredníctvom nosnej rakety Long March-3B vzlietla 56. družica BeiDou z Xichang Satellite Launch Center. Po vstupe na obežnú dráhu a dokončení testovania na obežnej dráhe bude integrovaný do BDS.

V roku 2009 bol oficiálne spustený projekt BeiDou-3, ktorý označuje úsilie Číny vybudovať vlastný globálny satelitný navigačný systém. Na rozdiel od zahraničných navigačných systémov využíva čínsky systém BeiDou-3 režim zmiešanej konštelácie, ktorý pozostáva z 30 satelitov na troch rôznych obežných dráhach: 24 satelitov na strednej obežnej dráhe Zeme, tri satelity na naklonenej geosynchrónnej dráhe a tri satelity na geostacionárnej dráhe Zeme (GEO).

Zatiaľ čo počet GEO satelitov je relatívne malý, zohrávajú kľúčovú úlohu pri podpore charakteristických služieb, a preto sú s láskou známe ako „Ji Xing“ alebo „šťastné hviezdy“.

  1. satelit vypustený tentoraz zdedil charakteristické črty svojich predchodcov, medzi ktoré patrí základné určovanie polohy, navigácia, načasovanie, regionálne služby krátkych správ, presné určovanie polohy bodu a satelitná augmentácia. Používateľom v Číne a okolitých regiónoch bude poskytovať navigačné a rozširujúce služby.

„Počas posledných troch rokov BDS nepretržite poskytoval vysokokvalitné služby používateľom na celom svete so stabilnou prevádzkou. Vypustením tohto záložného satelitu sa výkon služby systému ešte zvýši,“ Yang Changfeng, hlavný dizajnér spoločnosti BDS a výskumný pracovník Čínskej inžinierskej akadémie povedal pre Global Times.

Yang poznamenal, že sa očakáva, že toto spustenie zvýši dostupnosť a robustnosť systému. Záložný satelit tiež o jednu tretinu rozšíri kapacitu systému pre komunikačné služby krátkych správ v regióne Belt and Road Initiative (BRI), ako aj posilní hviezdicovú augmentáciu a presnú službu určovania polohy v jednom bode.

Zlepšenie produktového výkonu satelitu povedie k udržateľnému rozvoju celého navigačného systému, povedal hlavný inžinier.

Dátum vypustenia sa tiež zhoduje so 65. výročím výzvy predsedu Mao Ce-tunga na „vývoj umelých satelitov“. Po viac ako polstoročí oddanosti sa systém BDS stal najväčším a najrozsiahlejším vesmírnym systémom, aký bol kedy v Číne postavený, s najvyšším výkonom služieb a najužším spojením so životmi ľudí. Vstúpila do rýchlej dráhy vývoja rozsiahlych aplikácií.

Viac ako 7,9 milióna vozidiel cestnej dopravy, viac ako 40 000 poštových rýchlostných vozidiel, viac ako 47 000 lodí a viac ako 100 000 systémov autonómneho riadenia človek-stroj používa BDS.

V minulom roku podporilo používanie BDS 260 miliónov novoregistrovaných domácich smartfónov v Číne, čo predstavuje 98,5 percenta z celkového počtu. K januáru tohto roku prekročil denný objem určovania polohy veľkých domácich mapových aplikácií využívajúcich BDS 300 miliárd, čo naznačuje, že BDS získalo dominantné postavenie na domácom trhu s navigačnými mapami.

V roku 2021 bola výstupná hodnota čínskeho priemyslu navigačných a polohovacích služieb približne 470 miliárd juanov a odhaduje sa, že v roku 2022 presiahla 500 miliárd juanov.

„Len predstavivosť môže obmedziť rozsah aplikácie BeiDou,“ povedal Yang.

Navigačný systém vyvinutý v Číne je otvorený svetu a poskytuje vysokokvalitné produkty a prvotriedne služby globálnym používateľom.

Dosiahla kompatibilitu a interoperabilitu s americkými systémami GPS a ruskými systémami GLONASS a naďalej sa zapája do koordinácie interoperability so systémom Galileo.

Produkty BDS sa používajú vo viac ako polovici krajín a regiónov na celom svete a slúžia stovkám miliónov používateľov. Na základe BeiDou sa riešenia použili pri potvrdení pozemkových práv, precíznom poľnohospodárstve, prevencii a znižovaní katastrof a inteligentných prístavoch v regióne ASEAN, južnej Ázii, východnej Európe, Afrike a inde.

„Systém BDS sa stal názorným príkladom, ktorý demonštruje, ako BRI prospieva svetu a podporuje budovanie komunity so spoločnou budúcnosťou,“ povedal Yang.

  1. satelit BDS, tiež satelit GEO a posledný zo systému BDS-3, bol vypustený v júni 2020, čo znamená ukončenie nasadenia vlastného globálneho navigačného systému Číny.

Rusi vypustili špeciálny satelit na sledovanie Ukrajiny.

30.05.2023

RF vypustila špeciálny satelit Kondor-FKA, ktorý bude monitorovať celé územie Ukrajiny. Tento satelit s vysokou rozlišovaciou technológiou bude pracovať za akéhokoľvek počasia aj v noci a dáta poskytne vojenskej rozvietke RF. Prekvapivý útok ukrajinského vojska sa tak stáva v budúcnosti nemožným. Armáda RF tak bude mať dostatočný čas a presné súradnice zoskupenia vojsk [...]

Komentár: G7 by sa mala premenovať na G1+6.

26.05.2023

Na práve skončenom samite Skupiny siedmich (G7) v Japonsku symbolický prejav solidarity nedokázal prekryť trhliny v skupine. Sebecký strýko Sam sťažuje bloku vytvoriť si jednotnú vôľu, keďže si čoraz viac krajín uvedomuje, že jediná svetová superveľmoc manévruje, aby premenila skupinu na geopolitický nástroj na konfrontáciu a dobývanie. Vzájomný rešpekt medzi [...]

Čínski vedci dokázali prítomnosť oceánu na Marse v staroveku.

19.05.2023

WUHAN 19. mája (Xinhua) – Čínski vedci objavili priame dôkazy, ktoré dokazujú existenciu starovekého oceánu na severnej planine Marsu, uvádza Čínska univerzita geovied vo Wu-chane. Predchádzajúce štúdie našli dôkazy o veľkom množstve kvapaliny na ranom Marse, ale tvrdenia zostali kontroverzné kvôli nedostatku analýzy. Výskumný tím pod vedením Xiao Longa, profesora [...]

lietadlo, kotešová, bytča

Pri obci Kotešová v okrese Bytča spadlo malé lietadlo. Pilot zahynul

04.06.2023 20:23, aktualizované: 22:55

Stroj spadol v nedostupnom teréne a po páde začal horieť.

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 729
Celková čítanosť: 2290623x
Priemerná čítanosť článkov: 3142x

Autor blogu

Odkazy