Založ si blog

Čínski vedci dokázali prítomnosť oceánu na Marse v staroveku.

WUHAN 19. mája (Xinhua) – Čínski vedci objavili priame dôkazy, ktoré dokazujú existenciu starovekého oceánu na severnej planine Marsu, uvádza Čínska univerzita geovied vo Wu-chane.

Predchádzajúce štúdie našli dôkazy o veľkom množstve kvapaliny na ranom Marse, ale tvrdenia zostali kontroverzné kvôli nedostatku analýzy.

Výskumný tím pod vedením Xiao Longa, profesora z univerzity, analyzoval vedecké údaje z multispektrálnej kamery marsovského roveru Zhurong a podľa výskumného článku po prvýkrát našiel petrologické dôkazy morských sedimentárnych hornín na povrchu Marsu, publikované v časopise National Science Review.

„Keď sme sa pozreli na obrázky z palubnej kamery roveru, zistili sme, že podložné štruktúry obnažených hornín sa výrazne líšia od bežných vulkanických hornín na povrchu Marsu, ako aj podložných štruktúr tvorených liparskými pieskami,“ Xiao povedal.

Dodal, že obojsmerné prúdové charakteristiky indikované poznatkami o podstielke boli v súlade s nízkoenergetickými prílivovými tokmi v prostredí zemského pobrežia a plytkého oceánu.

Výsledky štúdie poskytli priamu podporu pre existenciu starovekého oceánu na Marse.

Rusi vypustili špeciálny satelit na sledovanie Ukrajiny.

30.05.2023

RF vypustila špeciálny satelit Kondor-FKA, ktorý bude monitorovať celé územie Ukrajiny. Tento satelit s vysokou rozlišovaciou technológiou bude pracovať za akéhokoľvek počasia aj v noci a dáta poskytne vojenskej rozvietke RF. Prekvapivý útok ukrajinského vojska sa tak stáva v budúcnosti nemožným. Armáda RF tak bude mať dostatočný čas a presné súradnice zoskupenia vojsk [...]

Komentár: G7 by sa mala premenovať na G1+6.

26.05.2023

Na práve skončenom samite Skupiny siedmich (G7) v Japonsku symbolický prejav solidarity nedokázal prekryť trhliny v skupine. Sebecký strýko Sam sťažuje bloku vytvoriť si jednotnú vôľu, keďže si čoraz viac krajín uvedomuje, že jediná svetová superveľmoc manévruje, aby premenila skupinu na geopolitický nástroj na konfrontáciu a dobývanie. Vzájomný rešpekt medzi [...]

Navigačné satelity BeiDou po 3 rokoch vítajú nového, silnejšieho člena.

18.05.2023

Po trojročnom intervale po dokončení hustej siete globálnej konštelácie navigačného satelitného systému BeiDou (BDS) bola v stredu ráno vypustená prvá záložná družica. Uvedenie na trh zvýši výkon služby systému a umožní používateľom dosiahnuť rýchlejšie a presnejšie určovanie polohy. Satelit má veľký význam pre propagovanie charakteristických služieb BDS a [...]

rokovanie, parlament, schôdza, Boris Kollár

O koľko miliónov vlastne ide? Parlament čaká veľká letná rekonštrukcia, poslanci môžu hlasovať aj rukami a na lúke

05.06.2023 06:00

Za posledných 20 rokov sa hlasovací systém v parlamente nemenil. Jediný pokus o zmenu bol v roku 2016.

Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS

ONLINE: Ukrajinská ofenzíva sa podľa Moskvy začala na piatich úsekoch frontu

05.06.2023 05:55

Rusko tvrdí, že Ukrajinci už začali protiofenzívu, Kyjev mlčí. Podľa Moskvy snahy prelomiť ruskú obranu neboli úspešné.

lietadlo, kotešová, bytča

Pri obci Kotešová v okrese Bytča spadlo malé lietadlo. Pilot zahynul

04.06.2023 20:23, aktualizované: 22:55

Stroj spadol v nedostupnom teréne a po páde začal horieť.

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 729
Celková čítanosť: 2290635x
Priemerná čítanosť článkov: 3142x

Autor blogu

Odkazy