Založ si blog

Vedci urobili prelom v pestovaní zemiakov

Čínski vedci urobili nový prielom v hybridnom šľachtení zemiakov pomocou evolučnej genomiky na identifikáciu škodlivých mutácií, ktoré môžu pomôcť skrátiť proces šľachtenia a vytvoriť viac a lepších odrôd zemiakov.

Prelom, ktorý urobil výskumný tím z Inštitútu poľnohospodárskej genomiky v Shenzhene, pridruženého k Čínskej akadémii poľnohospodárskych vied, bol zverejnený online v najnovšom čísle vedeckého časopisu Cell.

Zemiaky sú najdôležitejšou hľuzovou potravinovou plodinou a jednou zo základných svetových plodín. V porovnaní s inými základnými plodinami potrebujú zemiaky menej vody a môžu sa pestovať v širokej škále oblastí, hovorí Wu Yaoyao, kľúčový člen výskumného tímu.

„Ale šľachtenie novej odrody zemiakov trvá príliš dlho. Odroda zemiakov používaná na hranolky McDonald’s bola vyšľachtená pred viac ako 120 rokmi,“ hovorí Wu.

Hlavným dôvodom je, že zemiak je tetraploid, čo znamená, že má štyri sady genómov a závisí od nepohlavného rozmnožovania cez hľuzy.

Má dlhý chovný cyklus a nízku reprodukčnú účinnosť, zatiaľ čo hľuzy sú tiež ľahko infikované chorobami a náchylné na škodcov, hovorí Wu.

Výskumný tím spustil „Všadeprítomný zemiakový projekt“, ktorého cieľom je transformovať rozmnožovanie zemiakov z asexuálnej na sexuálnu a zo spoliehania sa na hľuzy na spoliehanie sa na semená a usmerňovať šľachtenie zemiakov pomocou genomiky a syntetickej biológie.

Aby sa vyšľachtili konzistentné vysokokvalitné odrody zemiakov, vedci potrebujú získať vysoko homozygotné inbredné línie nepretržitým samooplodnením, aby sa mohli vyrábať hybridné komerčné línie s konzistentnými vlastnosťami, vysvetľuje Wu.

Počas dlhodobej histórie nepohlavného rozmnožovania zemiaka sa však nahromadilo veľké množstvo skrytých škodlivých mutácií. Po samooplodnení tieto predtým „neviditeľné“ mutácie odhalia svoj nepriaznivý vplyv na rastliny, ako je znížená životaschopnosť, sterilita, znížená odolnosť voči chorobám a výnos. Tento jav, známy ako depresia príbuzenského kríženia, predstavuje veľkú prekážku v šľachtení hybridných zemiakov.

„Prekonanie škodlivých mutácií je najťažšou úlohou v tomto výskume,“ hovorí Huang Sanwen, vedúci výskumného tímu.

Výskumníci zhromaždili a porovnali genómové informácie zo 100 materiálov Solanaceae a Convolvulaceae s akumulovanou históriou vývoja 1,2 miliardy rokov. Zemiaky patria do čeľade Solanaceae, zatiaľ čo sladké zemiaky patria do čeľade Convolvulaceae.

„Pozorovali sme, že ak po 1,2 miliarde rokov evolúcie zostane gén alebo časť DNA rastlín nezmenená, znamená to, že je to obzvlášť dôležité. Identifikovali sme najkonzervovanejšie a nemenné miesta v genóme,“ hovorí Huang.

„Ak tieto génové miesta zmutujú, je pravdepodobnejšie, že to bude mať nepriaznivé účinky na zemiaky, teda škodlivé mutácie. Preskúmali sme celý obraz škodlivých mutácií na úrovni celého genómu a vytvorili sme prvú dvojrozmernú mapu zemiakov. Preto môžeme hľadať a eliminovať škodlivé mutácie komplexnejšie a efektívnejšie,“ hovorí Huang.

Výskumný tím tiež vyvinul nový predikčný model celého genómu, ktorý obsahuje informácie o škodlivých mutáciách, čo by mohlo výrazne zlepšiť presnosť predpovede vlastností, ako je výnos, výška rastliny a tvar hľúz, o 25 až 45 percent. Model by mohol pomôcť šľachtiteľom pri včasnom rozhodovaní o pestovaní, čím by sa znížili náklady a skrátil proces šľachtenia zemiakov.

Výskum by mohol zvýšiť efektivitu šľachtenia zemiakov asi o 50 percent, čo by poskytlo základ pre zlepšenie odrody. Technológia by sa mohla použiť aj pri zlepšovaní iných plodín, ako sú sladké zemiaky, ovocie, cukrová trstina, ako aj mnoho tropických plodín, dodáva Huang.

Rusi vypustili špeciálny satelit na sledovanie Ukrajiny.

30.05.2023

RF vypustila špeciálny satelit Kondor-FKA, ktorý bude monitorovať celé územie Ukrajiny. Tento satelit s vysokou rozlišovaciou technológiou bude pracovať za akéhokoľvek počasia aj v noci a dáta poskytne vojenskej rozvietke RF. Prekvapivý útok ukrajinského vojska sa tak stáva v budúcnosti nemožným. Armáda RF tak bude mať dostatočný čas a presné súradnice zoskupenia vojsk [...]

Komentár: G7 by sa mala premenovať na G1+6.

26.05.2023

Na práve skončenom samite Skupiny siedmich (G7) v Japonsku symbolický prejav solidarity nedokázal prekryť trhliny v skupine. Sebecký strýko Sam sťažuje bloku vytvoriť si jednotnú vôľu, keďže si čoraz viac krajín uvedomuje, že jediná svetová superveľmoc manévruje, aby premenila skupinu na geopolitický nástroj na konfrontáciu a dobývanie. Vzájomný rešpekt medzi [...]

Čínski vedci dokázali prítomnosť oceánu na Marse v staroveku.

19.05.2023

WUHAN 19. mája (Xinhua) – Čínski vedci objavili priame dôkazy, ktoré dokazujú existenciu starovekého oceánu na severnej planine Marsu, uvádza Čínska univerzita geovied vo Wu-chane. Predchádzajúce štúdie našli dôkazy o veľkom množstve kvapaliny na ranom Marse, ale tvrdenia zostali kontroverzné kvôli nedostatku analýzy. Výskumný tím pod vedením Xiao Longa, profesora [...]

lietadlo, kotešová, bytča

Pri obci Kotešová v okrese Bytča spadlo malé lietadlo. Pilot zahynul

04.06.2023 20:23, aktualizované: 22:55

Stroj spadol v nedostupnom teréne a po páde začal horieť.

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 729
Celková čítanosť: 2290610x
Priemerná čítanosť článkov: 3142x

Autor blogu

Odkazy