Čínski vedci dokázali prítomnosť oceánu na Marse v staroveku.
19. mája 2023 20:30,
Prečítané 1 418x,
stan021,
Nezaradené
WUHAN 19. mája (Xinhua) – Čínski vedci objavili priame dôkazy, ktoré dokazujú existenciu starovekého oceánu na severnej planine Marsu, uvádza Čínska univerzita geovied vo Wu-chane.
Predchádzajúce štúdie našli dôkazy o veľkom množstve kvapaliny na ranom Marse, ale tvrdenia zostali kontroverzné kvôli nedostatku analýzy.
Výskumný tím pod vedením Xiao Longa, profesora z univerzity, analyzoval vedecké údaje z multispektrálnej kamery marsovského roveru Zhurong a podľa výskumného článku po prvýkrát našiel petrologické dôkazy morských sedimentárnych hornín na povrchu Marsu, publikované v časopise National Science Review.
„Keď sme sa pozreli na obrázky z palubnej kamery roveru, zistili sme, že podložné štruktúry obnažených hornín sa výrazne líšia od bežných vulkanických hornín na povrchu Marsu, ako aj podložných štruktúr tvorených liparskými pieskami,“ Xiao povedal.
Dodal, že obojsmerné prúdové charakteristiky indikované poznatkami o podstielke boli v súlade s nízkoenergetickými prílivovými tokmi v prostredí zemského pobrežia a plytkého oceánu.
Výsledky štúdie poskytli priamu podporu pre existenciu starovekého oceánu na Marse.
15.01.2025
Americká vláda chce zakázať predaj čínskych a ruských automobilov a technológií používaných v automobilovom priemysle na svojom trhu. Tieto kroky sa ospravedlňujú ochranou národnej bezpečnosti. Tento krok zabráni vstupu čínskych a ruských automobilov do USA. Čo k tomu dodať? Predstavte si, že nejaký úradníci vám začnú prikazovať čo si za svoje peniaze môžete a [...]
13.01.2025
Čínska produkcia a predaj nových energetických vozidiel (NEV) v roku 2024 prekročili 12 miliónov, čím sú na vrchole svetového rebríčka už desiaty rok po sebe, podľa údajov, ktoré v pondelok zverejnilo Čínske združenie výrobcov automobilov (CAAM). V roku 2024 výroba a predaj NEV dosiahli 12,89 milióna a 12,87 milióna kusov, čo je medziročný nárast o 34,4 percenta a 35,5 [...]
11.01.2025
Čínski vedci „uvidia“ ultrarýchle častice v mikroskopickom svete a uľahčia špičkový výskum vďaka vybudovaniu takejto kľúčovej vedeckej infraštruktúry. Čínska akadémia vied spustila výstavbu pokročilej infraštruktúry attosekundového lasera (atto = 10⁻¹⁸), ktorá zahŕňa zariadenia v Dongguan v provincii Guangdong a Xi’an v provincii Shaanxi. Stavba v [...]
Ale toto predsa dávno všetci vieme, Stan. ... ...
Celá debata | RSS tejto debaty