Čínski vedci dokázali prítomnosť oceánu na Marse v staroveku.
19. mája 2023 20:30,
Prečítané 1 519x,
stan021,
Nezaradené
WUHAN 19. mája (Xinhua) – Čínski vedci objavili priame dôkazy, ktoré dokazujú existenciu starovekého oceánu na severnej planine Marsu, uvádza Čínska univerzita geovied vo Wu-chane.
Predchádzajúce štúdie našli dôkazy o veľkom množstve kvapaliny na ranom Marse, ale tvrdenia zostali kontroverzné kvôli nedostatku analýzy.
Výskumný tím pod vedením Xiao Longa, profesora z univerzity, analyzoval vedecké údaje z multispektrálnej kamery marsovského roveru Zhurong a podľa výskumného článku po prvýkrát našiel petrologické dôkazy morských sedimentárnych hornín na povrchu Marsu, publikované v časopise National Science Review.
„Keď sme sa pozreli na obrázky z palubnej kamery roveru, zistili sme, že podložné štruktúry obnažených hornín sa výrazne líšia od bežných vulkanických hornín na povrchu Marsu, ako aj podložných štruktúr tvorených liparskými pieskami,“ Xiao povedal.
Dodal, že obojsmerné prúdové charakteristiky indikované poznatkami o podstielke boli v súlade s nízkoenergetickými prílivovými tokmi v prostredí zemského pobrežia a plytkého oceánu.
Výsledky štúdie poskytli priamu podporu pre existenciu starovekého oceánu na Marse.
27.04.2025
V dialógu s bývalým gréckym ministrom financií Yanisom Varoufakisom sa Jeffrey Sachs venuje mylnej americkej predstave o víťazstve v obchodnej vojne s Čínskou ľudovou republikou a zároveň analyzuje otázku, či by sa Taiwan mohol stať „druhou Ukrajinou“. Obe tieto kľúčové témy rozoberá priložené video. Nech sa páči:
27.04.2025
Čína od roku 2024 vyrobila takmer 100 robotických produktov s umelou inteligenciou (AI), čím si zabezpečila 70 percent svetového trhu, a budúce vyhliadky čínskeho priemyslu robotov s umelou inteligenciou (AI) sú široké, uviedol v sobotu Du Guangda, úradník Ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT). Čína je jedinou krajinou na svete s kompletným priemyselným [...]
24.04.2025
Čína sa v súčasnosti stala najväčším svetovým držiteľom patentov na umelú inteligenciu (UI) a vlastní asi 60 percent globálnych patentov týkajúcich sa umelej inteligencie. Umelá inteligencia je kľúčovou hnacou silou v novej vlne technologickej revolúcie a priemyselnej transformácie a čínsky sektor UI vykazuje silné tempo rozvoja, povedal Shen Changyu, šéf Čínskej [...]
Ale toto predsa dávno všetci vieme, Stan. ... ...
Celá debata | RSS tejto debaty