V Číne našli najstaršie hniezdo dinosaurích vajec a najstaršiu fosílnu skupinu dinosaurov na svete, v ktorej sa uchovávajú dinosaurie vajcia aj dospelé jedince v provincii Guizhou v juhozápadnej Číne. Podľa jedného z utorkových expertov na projekt sa fosílna skupina dinosaurov datuje do obdobia pred 190 miliónmi rokov a obsahovala najmenej troch dospelých dinosaurov a 50 vajec v piatich hniezdach, všetky rovnaké druhy.
Jedinečnú fosílnu skupinu vykopali z purpurovo-červeného piesočnatého blata v okrese Pingba v meste Anshun v Guizhou. Skupina obsahovala druh dvojnohého bylinožravého dinosaura sauropoda, ktorého fosílie sú široko rozšírené v raných jurských vrstvách po celom svete.
Keďže skupina dinosaurov objavená v Pingbe odhalila relatívne kompletnú lebku a postkraniálne kostrové materiály a má jedinečné vlastnosti a kombinácie znakov odlišných od ostatných sauropodných dinosaurov, vedci z Čínskej univerzity geovedy (Wuhan), Ústavu paleontológie a paleoantropológie stavovcov v Číne. Akadémia vied a Provinčné múzeum Guizhou pomenovali nový rod Qianlong shouhu a zverejnili výsledky svojho výskumu v National Science Review. Výskumníci odhadujú, že dospelý Qianlong shouhu môže dorásť do dĺžky viac ako šesť metrov a vážiť až jednu tonu.
„Qian“ je krátky názov pre provinciu Guizhou, zatiaľ čo „Shouhu“ alebo chrániť sa vzťahuje na teóriu, že dinosaurus sa staral o svoje mláďatá, čo možno vidieť zo skutočnosti, že dospelé fosílie a hniezda boli zachované spolu, povedal Han Fenglu. , prvý autor výskumnej práce a profesor zo School of Earth Sciences of China University of Geosciences (Wuhan).
Han v utorok pre Global Times povedal, že dinosaurie vajcia z podobného obdobia boli objavené v krajinách ako Južná Afrika a Argentína, ale vajcia Qianlong shouhu si zachovali najkompletnejšiu štruktúru vaječných škrupín.
Han povedal, že štúdia odhaľuje početné vzorce správania skorých dinosaurov, ako je skupinové rozmnožovanie a synchronizované liahnutie, čo poskytuje dôležitý dôkaz pre pochopenie reprodukčných stratégií a stratégií prežitia skorých dinosaurov.
Pozorovaním a hodnotením vývojových štádií kostry embryí v rôznych dinosaurích vajciach nájdených v hniezdach vedci zistili, že všetky boli v podobných štádiách vývoja, rovnako ako moderné morské korytnačky, ktoré sa liahnu súčasne. Toto synchrónne liahnutie je výhodné pre jednotlivcov, aby unikli predácii, povedal Zeng Rong, riaditeľ prírodného oddelenia provinčného múzea Guizhou.
„Po analýze sme dospeli k presvedčeniu, že jeho škrupina bola polotuhá a spadala medzi mäkké, ako sú hadie vajcia, a tuhé, ako sú slepačie vajcia. Na rozdiel od existujúcich argumentov, že vajcia prvých dinosaurov boli mäkké alebo tuhé, tvrdíme, že prvýkrát, čo boli vajcia prvých dinosaurov polotuhé,“ povedal Han.
Podľa mňa najstarším väčším živočíchom v súčasnosti je krokodíl, ktorý na našej Zemeguli prežil éru dinosaurov. Videl som film o krokodílej samici, ktorá sa starala o svoje malé vyhliahnuté krokodíliky. Tá samica si presne vedela spočítať všetky svoje mladé, ktorých bolo okolo 40. Jedno sa zatúlalo a ona to malé dokázala nájsť. Potom všetky malé zobrala do papule a odišla na iné vhodnejšie miesto pre život. Bola to dokonalá matka, z jej starostlivosti o malé bolo vidieť, že tento druh zvierat je tu na Zemi cca 320 mil. rokov. Tento film urobil na mňa veľmi veľký dojem.
Co sa tyka krokodilov tak kanibalizmus je... ...
<<V Číne našli najstaršie vajcia... ...
ktovie.. mozno sa buduci obyvatelia zeme budu... ...
Ešte za prvej republiky robili archeologický... ...
Celá debata | RSS tejto debaty