Čínski vedci vyvinuli fotoelektronický čip pre potrebu systému umelej inteligencie.

PEKING 2. novembra (Sin-chua) – Čínski vedci z univerzity Tsinghua vyvinuli analógový fotoelektronický čip, ktorý dokáže spracovať úlohy počítačového videnia s vyššou rýchlosťou a energetickou účinnosťou ako existujúce čipy.

Zistenia výskumného tímu, ktoré poskytujú alternatívu k existujúcim technológiám založeným na analógovo-digitálnej konverzii, boli publikované v časopise Nature.

Analógové a digitálne signály sú dva typy signálov nesúcich informácie. Analógové signály sa menia nepretržite, ako pri lúčoch svetla tvoriacich obraz, zatiaľ čo digitálne signály sú nespojité, ako pri binárnych číslach.

Vo výpočtových úlohách založených na videní, ako je rozpoznávanie obrazu a detekcia objektov, sú signály z prostredia analógové a je potrebné ich previesť na digitálne signály na spracovanie neurónovými sieťami AI, systémami vyškolenými na rozpoznávanie vzorov a vzťahov v súbore údajov. Analógovo-digitálna konverzia je však časovo a energeticky náročná, čo obmedzuje rýchlosť a efektivitu výkonu neurónovej siete. Fotonické výpočty, ktoré využívajú analógové svetelné signály, sú jedným z najsľubnejších prístupov k riešeniu tohto problému.

V novej štúdii výskumníci navrhli integrovaný fotoelektronický procesor na využitie výhod svetla vo forme fotónov a elektrónov, ktoré sa nachádzajú v elektrických prúdoch, úplne analógovým spôsobom. Výsledok sa nazýva „all-analógový čip kombinujúci elektronické a ľahké výpočty“ alebo ACCEL.

„Maximalizovali sme výhody svetla a elektriny pri plne analógových signáloch, vyhli sme sa nevýhodám analógovo-digitálnej konverzie a prelomili sme prekážku spotreby energie a rýchlosti,“ povedal Fang Lu, výskumník z tímu Tsinghua.

Testy ukázali, že ACCEL je schopný rozpoznať a klasifikovať objekty so stupňom presnosti porovnateľným s digitálnymi neurónovými sieťami. Okrem toho klasifikuje obrázky rôznych scén každodenného života vo vysokom rozlíšení viac ako 3 000-krát rýchlejšie a so 4 000 000-krát menšou spotrebou energie ako špičkový GPU (jednotka grafického spracovania).

V recenzii redaktorov Nature sa uvádza, že tím minimalizoval potrebu energeticky nákladných analógovo-digitálnych prevodníkov. „Tento osviežujúci a pragmatický prístup k hardvéru s umelou inteligenciou, ktorý je vysoko energeticky účinný, maximálne využíva elektronické aj fotonické výpočtové technológie.

Fang poznamenal, že výhoda ultra nízkeho výkonu pomôže zlepšiť problém zahrievania pri škálovaní čipov a má potenciál priniesť prielom v budúcom dizajne čipov.

Dai Qionghai, riaditeľ Školy informačnej vedy a technológie na univerzite Tsinghua, uviedol, že tím vyvinul prototyp čipu a bude pracovať na vytvorení čipu umelej inteligencie na všeobecné použitie pre širší rozsah aplikácií.

Čína získala 70 % svetového trhu v predaji robotov, tvrdí predstaviteľ MIIT

27.04.2025

Čína od roku 2024 vyrobila takmer 100 robotických produktov s umelou inteligenciou (AI), čím si zabezpečila 70 percent svetového trhu, a budúce vyhliadky čínskeho priemyslu robotov s umelou inteligenciou (AI) sú široké, uviedol v sobotu Du Guangda, úradník Ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT). Čína je jedinou krajinou na svete s kompletným priemyselným [...]

Čína vlastní asi 60 percent patentov na umelú inteligenciu.

24.04.2025

Čína sa v súčasnosti stala najväčším svetovým držiteľom patentov na umelú inteligenciu (UI) a vlastní asi 60 percent globálnych patentov týkajúcich sa umelej inteligencie. Umelá inteligencia je kľúčovou hnacou silou v novej vlne technologickej revolúcie a priemyselnej transformácie a čínsky sektor UI vykazuje silné tempo rozvoja, povedal Shen Changyu, šéf Čínskej [...]

Prečo je súčasné Nemecko kaput?

18.04.2025

Wolfgang Münchau, autor knihy Kaput: Koniec nemeckého ekonomického zázraku, bol hosťom YouTube kanála UnHerd. V rozhovore rozoberá súčasné ekonomické problémy Nemecka – ako vznikli a aká bola jeho ekonomická politika po zjednotení. Je dnešný nemecký ekonomický model ešte životaschopný? Európska únia síce prijala legislatívu o umelej inteligencii, no v EÚ [...]

medveď hnedý

V obci Košariská v nedeľu ráno zachytili pohyb medveďa smerom na Brezovú pod Bradlom

27.04.2025 16:00

Podľa obyvateľov okolitých obcí sa medveď pohyboval v uplynulých dňoch aj v okolí obce Hradište pod Vrátnom.

Donald Trump, Volodymyr Zelenskyj

VIDEO: Trump zoči-voči Zelenskému. Pôvodne tam boli tri stoličky - poslal americký prezident Macrona preč?

27.04.2025 15:37

Stretnutie medzi štyrmi očami medzi Trumpom a Zelenským počas pápežovho pohrebu bolo prekvapením.

danko

Danko chce prelomiť veto prezidenta pri tzv. covidových amnestiách

27.04.2025 14:34

Gröhling považuje tieto amnestie za pľuvanec rodinám obetí koronavírusu, zdravotníkom, lekárom a dobrovoľníkom.

Šalitroš  migaľ

Migaľ: Najprv chceme ukázať výsledky a potom ich zhmotniť do politickej strany

27.04.2025 13:58

Migaľ nechcel priamo odpoveď na otázku, či sa politicky vidí viac napravo, alebo naľavo.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 953
Celková čítanosť: 3160260x
Priemerná čítanosť článkov: 3316x

Autor blogu

Archív

Odkazy