Čínski vedci vyvinuli fotoelektronický čip pre potrebu systému umelej inteligencie.

PEKING 2. novembra (Sin-chua) – Čínski vedci z univerzity Tsinghua vyvinuli analógový fotoelektronický čip, ktorý dokáže spracovať úlohy počítačového videnia s vyššou rýchlosťou a energetickou účinnosťou ako existujúce čipy.

Zistenia výskumného tímu, ktoré poskytujú alternatívu k existujúcim technológiám založeným na analógovo-digitálnej konverzii, boli publikované v časopise Nature.

Analógové a digitálne signály sú dva typy signálov nesúcich informácie. Analógové signály sa menia nepretržite, ako pri lúčoch svetla tvoriacich obraz, zatiaľ čo digitálne signály sú nespojité, ako pri binárnych číslach.

Vo výpočtových úlohách založených na videní, ako je rozpoznávanie obrazu a detekcia objektov, sú signály z prostredia analógové a je potrebné ich previesť na digitálne signály na spracovanie neurónovými sieťami AI, systémami vyškolenými na rozpoznávanie vzorov a vzťahov v súbore údajov. Analógovo-digitálna konverzia je však časovo a energeticky náročná, čo obmedzuje rýchlosť a efektivitu výkonu neurónovej siete. Fotonické výpočty, ktoré využívajú analógové svetelné signály, sú jedným z najsľubnejších prístupov k riešeniu tohto problému.

V novej štúdii výskumníci navrhli integrovaný fotoelektronický procesor na využitie výhod svetla vo forme fotónov a elektrónov, ktoré sa nachádzajú v elektrických prúdoch, úplne analógovým spôsobom. Výsledok sa nazýva „all-analógový čip kombinujúci elektronické a ľahké výpočty“ alebo ACCEL.

„Maximalizovali sme výhody svetla a elektriny pri plne analógových signáloch, vyhli sme sa nevýhodám analógovo-digitálnej konverzie a prelomili sme prekážku spotreby energie a rýchlosti,“ povedal Fang Lu, výskumník z tímu Tsinghua.

Testy ukázali, že ACCEL je schopný rozpoznať a klasifikovať objekty so stupňom presnosti porovnateľným s digitálnymi neurónovými sieťami. Okrem toho klasifikuje obrázky rôznych scén každodenného života vo vysokom rozlíšení viac ako 3 000-krát rýchlejšie a so 4 000 000-krát menšou spotrebou energie ako špičkový GPU (jednotka grafického spracovania).

V recenzii redaktorov Nature sa uvádza, že tím minimalizoval potrebu energeticky nákladných analógovo-digitálnych prevodníkov. „Tento osviežujúci a pragmatický prístup k hardvéru s umelou inteligenciou, ktorý je vysoko energeticky účinný, maximálne využíva elektronické aj fotonické výpočtové technológie.

Fang poznamenal, že výhoda ultra nízkeho výkonu pomôže zlepšiť problém zahrievania pri škálovaní čipov a má potenciál priniesť prielom v budúcom dizajne čipov.

Dai Qionghai, riaditeľ Školy informačnej vedy a technológie na univerzite Tsinghua, uviedol, že tím vyvinul prototyp čipu a bude pracovať na vytvorení čipu umelej inteligencie na všeobecné použitie pre širší rozsah aplikácií.

Číňania vyrobili najväčšiu veternú turbínu na svete.

13.10.2024

Najvýkonnejšia plávajúca pobrežná veterná turbína na svete s výrobnou kapacitou 20 megawattov zišla z výrobnej linky v meste Yancheng v provincii Ťiang-su vo východnej Číne, uviedol popredný výrobca vlakov CRRC v krajine. Corporation Limited (CRRC). Veterná turbína, nezávisle vyvinutá Čínou, má veterné koleso s priemerom 260 metrov a zametanou plochou 53 100 metrov [...]

Ako stavať vysokorýchlostné železnice. Ako to robia v Čínskej ľudovej republike.

29.09.2024

Na Slovensku máme železnice, na ktorých vlaky dosahujú maximálnu rýchlosť 160 km/h. Dôvodom je, že nám chýbajú stavebné technológie na výstavbu vysokorýchlostných železníc. Ako sa takéto železnice stavajú, ukazuje video pod týmto článkom. Mali by sme sa inšpirovať pokročilou čínskou technológiou, ktorá nám môže pomôcť pri výstavbe vysokorýchlostných tratí. [...]

Slovenská vláda chce vyslať ekonomického diplomata do Thajska.

17.09.2024

Vláda Slovenskej republiky plánuje vyslať ekonomického diplomata do Thajska s cieľom posilniť hospodársku výmenu medzi SR a Thajskom. V roku 2023 sme s touto exotickou krajinou dosiahli obchodný obrat vo výške 466 miliónov eur. Snažím sa odhadnúť, čo vlastne do Thajska vyvážame, no myslím si, že najväčší problém spočíva inde. Takmer všetky ekonomicky významné firmy [...]

Boris Pistorius, ponorka

Šéf nemeckých spravodajcov: Či sa nám to páči alebo nie, sme v priamom konflikte s Ruskom

14.10.2024 20:59

Rusko bude do roku 2030 schopné zaútočiť na NATO, tvrdí riaditeľ nemeckej Spolkovej spravodajskej služby (BND) Bruno Kahl.

nehoda, Dúbravka, električka,

V bratislavskej Dúbravke sa po zrážke s autom vykoľajila električka. Vodič automobilu skončil v nemocnici

14.10.2024 20:48

V bratislavskej mestskej časti Dúbravka na križovatke ulíc Harmincova a Schneidera Trnavského sa v pondelok večer zrazilo osobné auto s električkou.

Donald Trump

Trump nevylúčil nasadenie armády proti svojim odporcom. Harrisová varuje pred diktatúrou

14.10.2024 17:49

Vnútorný nepriateľ je nebezpečnejší ako Čína, Rusko a všetky tieto krajiny, vyhlásil Trump.

Vladimir Putin, vojna na Ukrajine, karneval

Moskva chce trestať cudzincov za "rusofóbiu". Zákon sa má vzťahovať aj na Slovákov

14.10.2024 17:05

Ruská vláda schválila návrh zákona, ktorý privedie cudzincov k trestnej zodpovednosti za „rusofóbiu“.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 867
Celková čítanosť: 2882373x
Priemerná čítanosť článkov: 3325x

Autor blogu

Archív

Odkazy