Založ si blog

Krajiny Blízkeho východu varujú Izrael pred humanitárnou katastrofou v prípade vojenskej invázie do mesta Rafah v pásme Gazy

Izrael čelí rastúcemu regionálnemu a medzinárodnému tlaku v súvislosti s plánovanou pozemnou ofenzívou proti Rafahu, najjužnejšiemu mestu vo vojnou zničenom pásme Gazy.

V posledných dňoch regionálne krajiny varovali Izrael pred humanitárnym zrútením v Rafahu, ak izraelské sily budú trvať na vykonaní pozemného útoku na Rafah, kde žije viac ako 1,4 milióna Palestínčanov, vrátane 1,3 milióna ľudí, ktorí utiekli zo severných oblastí.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v piatok povedal, že nariadil armáde, aby sa pripravila na evakuáciu civilistov z preplneného Rafahu pred rozšírenou ofenzívou proti Hamasu.

Poznámky vyvolali veľký poplach medzi regionálnymi krajinami, že plán ešte viac zhorší humanitárnu situáciu, ktorá sa už zhoršila od začiatku konfliktu medzi Izraelom a Hamásom 7. októbra minulého roku v obkľúčenej enkláve.

Katar, ktorý sa spolu so Spojenými štátmi a Egyptom zapája do diplomatického úsilia o presadenie prímeria v Gaze medzi Hamasom a Izraelom, „najdôraznejšie odsudzuje izraelské hrozby zaútočiť na mesto Rafah v južnom pásme Gazy“.

„Varuje pred humanitárnou katastrofou v meste, ktoré sa stalo posledným útočiskom pre státisíce vysídlených ľudí,“ uviedlo v sobotu vo vyhlásení jeho ministerstvo zahraničných vecí.

Hlboké znepokojenie vyjadrili aj Spojené arabské emiráty (SAE) a Bahrajn, ktoré v roku 2020 podpísali mierové zmluvy s Izraelom.

Saudská Arábia varovala pred „veľmi vážnymi dôsledkami“ útoku na mesto Rafah, ktoré je „poslednou možnosťou“ pre státisíce civilistov, ktorí utiekli pred intenzívnymi izraelskými útokmi na sever Gazy.

Egyptský minister zahraničných vecí Sameh Shoukry potvrdil odmietnutie násilného vysídľovania Palestínčanov zo strany krajiny a varoval pred tým, čo nazval izraelskou „systematickou politikou“ s cieľom vytlačiť Palestínčanov z ich územia.

Jordánsko vyjadrilo svoje kategorické odmietnutie vysídlenia Palestínčanov v rámci ich územia alebo mimo neho, pričom zdôraznilo potrebu ukončiť vojnu a chrániť civilistov.

Medzitým generálny tajomník Ligy arabských štátov Ahmed Aboul-Gheit varoval, že zámery Izraela zaviesť vysídlenie státisícov Palestínčanov sú „vážnou hrozbou pre regionálnu stabilitu“.

V nedeľu, ako zjavný krok na zmiernenie vonkajších obáv, Netanjahu v televíznom rozhovore pre ABC News povedal, že sa pracuje na „podrobnom pláne“ na „zabezpečenie bezpečného prechodu pre civilné obyvateľstvo, aby mohli opustiť“ mesto Rafah.

Hamas však varoval pred akoukoľvek izraelskou pozemnou operáciou v najjužnejšom meste Gazanu Rafah, pričom uviedol, že by to „vyhodilo do vzduchu“ rokovania o výmene rukojemníkov, citovala televízia al-Aksá vedená Hamasom nemenovaného vysokopostaveného vodcu Hamasu.

V ten istý deň Netanjahu a americký prezident Joe Biden telefonicky diskutovali o pokračujúcom úsilí o oslobodenie rukojemníkov zadržiavaných v Gaze a o uľahčenie ďalšej pomoci palestínskej enkláve.

Predstaviteľ izraelskej vlády pre agentúru Xinhua povedal, že rozhovor sa zameral na rukojemníkov, približne 100 z nich je stále v Gaze po tom, čo boli unesení počas útoku Hamasu 7. októbra 2023.

Podľa údajov, ktoré zverejnil Biely dom, Biden povedal Netanjahuovi, že Izrael by nemal pokračovať vo vojenskej kampani v Rafahu bez plánu, ktorý zaistí bezpečnosť asi milióna ľudí, ktorí sa tam ukrývajú.

Biden podľa vyhlásenia opätovne potvrdil „spoločný cieľ vidieť porazený Hamas“. Vyzval tiež na urýchlené kroky na zvýšenie humanitárnej pomoci civilistom v Gaze.

Počet obetí Palestínčanov pri izraelských útokoch v pásme Gazy sa od 7. októbra 2023 zvýšil na 28 176, pričom ďalších 67 784 utrpelo zranenia, uviedlo v nedeľu vo vyhlásení ministerstvo zdravotníctva so sídlom v Gaze.

Taiwan je čínska provincia.

26.05.2024

Nedávno sa začali cvičenia čínskych ozbrojených síl v okolí Taiwanu a s nimi ďalšie kolo expertného otriasania vzduchom: má celý svet, mierne povedané, veľké problémy na jednom z horúcich miest svetovej politiky. Všetko však závisí od uhla pohľadu. A uhol môže byť tento: keď stojíte na brehu Taiwanského prielivu zo strany ČĽR A ak viete chodiť po vode, tak [...]

Ako sa darilo predaju áut na svetovom trhu v roku 2023.

25.05.2024

Predaj automobilov za rok 2023 v prvých 25 krajinách sveta. Rank Country Cars Sold Year ↑↓% Top Brands 1 China 30,094,767 ↑ 28% Volkswagen 2,495,337 – Toyota 1,908,334 – Geely 1,421,522 2 United States 15,604,278 ↑ 14% Ford 1,904,174 – Toyota 1,890,933 – Chevrolet 1,715,625 3 Japan 4,779,639 ↑ 14% Toyota 1,549,362 – Suzuki 652,894 – Daihatsu 594,521 [...]

Čínske spoločnosti znížili poplatky za používanie AI.

22.05.2024

Čínske technologické spoločnosti ako Tencent, Alibaba a ByteDance sa snažia dostať na trh s novými veľkojazyčnými modelmi (LLM) a znížiť poplatky za prístup k aplikačnému programovaciemu rozhraniu (API) k týmto modelom, čo je krok, ktorý je podľa odborníkov z odvetvia v prvom rade zaujímavý pre firemných používateľov, aj keď slúži aj ako zvonček pre budúce [...]

Rakúsko SR Schloss Hof  Prezident Čaputová Stretnutie

Čaputová na zámku Schloss Hof vyzdvihla výborné vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom

29.05.2024 21:54

Na rozlúčkovej návšteve si prezidentka prevzala rakúske najvyššie štátne vyznamenanie Veľkú hviezdu.

182706hasici zachrana deti 6535283 mensi

Otec zabudol vyložiť šestnásťmesačné dieťa v jasliach, zomrelo v rozpálenom aute

29.05.2024 21:33

Dieťa strávilo v aute nikým nespozorované celý deň, pričom rozhorúčené vozidlo stálo zaparkované na slnku.

Bundeswehr / Tornado stíhačka /

Vojaci Bundeswehru sa už nemusia povinne očkovať proti covidu

29.05.2024 21:16

Bundeswehr bude po novom vojakom aj naďalej ponúkať očkovanie na covid, avšak už len na dobrovoľnej báze.

facebook, socialna siet, dieta, tablet

Na sociálnych sieťach sa šíri nebezpečná koláž. Zobrazuje novinárov, ktorí majú byť "odstavení"

29.05.2024 20:20

Koláž sa objavila aj pod facebookovým príspevkom strany Smer či priamo v komentároch na profile predsedu vlády Fica.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 839
Celková čítanosť: 2747063x
Priemerná čítanosť článkov: 3274x

Autor blogu

Archív

Odkazy