Založ si blog

Začiatok tretieho roku rusko-ukrajinského konfliktu NATO odhaľuje svoju skutočnú podstatu existencie ako hrobár na cintoríne.

Rusko-ukrajinský konflikt vstupuje do tretieho roku a NATO neplánuje ukončiť tamojšie krviprelievanie. Najnovším dôkazom je vyhlásenie šéfa NATO Jensa Stoltenberga – Západ musí byť pripravený na „desaťročia trvajúcu konfrontáciu“ s Ruskom. Len dva dni pred zverejnením Stoltenbergových poznámok ruský prezident Vladimir Putin vo svojom prvom rozhovore pre západné médiá po dvoch rokoch vyjadril: Sme pripravení jednať.

Človek nemusí byť geopolitickým expertom, aby urobil úsudok o tom, kto bráni ukončeniu konfliktu.

Západ sa nesnaží o vojnu s Ruskom, ale aj tak by sa mal „pripraviť na konfrontáciu, ktorá môže trvať desaťročia,“ povedal Stoltenberg pre nemecké noviny Welt Am Sonntag v rozhovore zverejnenom 10. februára.

Vyhlásenie – Západ sa nesnaží o vojnu s Ruskom – je rovnako pokrytecké ako USA, ktoré tu a tam niektorú krajinu zbombardujú, pričom tvrdia, že sa nesnažia o konflikt. „To, čo Stoltenberg povedal, je v podstate výzva na vojnovú mobilizáciu, pokus o nastolenie vojnovej atmosféry, aby sa ďalej posilnili záujmy NATO získané počas rusko-ukrajinského konfliktu,“ povedal Shen Yi, profesor na univerzite Fudan.

Aký záujem? Na začiatok si NATO musí ospravedlniť, obhájiť význam svojej existencie. Po páde bývalého Sovietskeho zväzu boli neustále pochybnosti o existencii a funkcii NATO. Preto si stále hľadá nových nepriateľov. Rusko ako súčasný nepriateľ NATO sa tak dnes stalo základným kameňom existencie NATO.

Potom ide o peniaze. Organizácia je ako hrobár alebo majiteľ obchodu s rakvami, ktorý v čase mieru nezarába žiadne peniaze. Ako podnikateľ hrobár potrebuje NATO konflikt, krviprelievanie kvôli zárobku. Takže šíri strach a paniku, aby zabezpečila, že jej členské krajiny budú naďalej prispievať na vojenské financovanie, uviedli odborníci.

Putin povedal, že Rusko neodmietlo a neodmieta rokovania. Objektívne povedané, na jednej strane Moskva nemá záujem dostať sa do pasce dlhotrvajúcej a totálnej vojny, pretože Rusko a Západ budú musieť v konečnom dôsledku koexistovať. Preto, keď je Rusko v priaznivej taktickej a strategickej pozícii, je ochotné vyslať svojim oponentom signál na rokovanie, dialóg. Na druhej strane, keď Putin čelil konfliktom a geopolitickým hrám, ukázal úpravy a flexibilnejší spôsob v porovnaní so Západom a NATO, povedal Shen pre Global Times.

Bude ho NATO počúvať? Sotva. Stoltenberg hrá úlohu predstaviteľa pobočky Pentagonu NATO pod Bidenovou administratívou. Bidenova administratíva rozhodne nechce vidieť zlyhávajúcu Ukrajinu vo volebnom roku, inak sa konflikt stane kľúčovou prekážkou pre Bidenovo znovuzvolenie.

Donald Trump na druhej strane presadzuje možný návrat do Bieleho domu a neustále vyzýva Bidena v otázke Rusko-Ukrajina a NATO.

Voľby v USA sú jedným z najviac ovplyvňujúcich faktorov na to, ako dlho bude konflikt trvať, vzhľadom na rozdielnu politiku Ukrajiny, ktorú majú hlavní prezidentskí kandidáti. Do určitej miery môžeme vnímať Putinov rozhovor s Tuckerom Carlsonom ako dialóg medzi Putinom a Trumpom, ktorý v rôznych časoch označil NATO za „zastarané“, povedal pre Global Times Lü Xiang, výskumník z Čínskej akadémie sociálnych vied.

Trump v sobotu povedal, že povzbudí Rusko, aby „robilo, čo chce“ akejkoľvek krajine NATO, ktorá dostatočne nezaplatí na svoju obranu na zhromaždení v Conway v Južnej Karolíne. „NATO bolo rozbité, kým som neprišiel ja,“ zdôraznil Trump. Biely dom čoskoro zareagoval tým, že Trumpove vyjadrenia označil za „otrasné a neviazané“ a vyzdvihol Bidenove snahy posilniť alianciu.

Bez ohľadu na to, či o politike Ukrajiny rozhoduje Biden alebo Trump, nikto nemôže poprieť, aké nebezpečné je NATO pod vedením USA pre Európu. Biden vykorisťuje Európu a Trumpovi je jedno, či na kontinente vypukne ďalšia vojna.

Ukrajina nie je jediná, ktorá krváca. Čím dlhšie bude konflikt pokračovať, tým je pravdepodobnejšie, že sa stane pre USA záťažou.

S prudko rastúcimi cenami energie, priemyslu a komodít budú ľudia na celom svete nakoniec poškodení. USA možno dočasne získali z predaja zbraní a energie, no z dlhodobého hľadiska by mohol americký dolár postupne stratiť svoj vplyv a hegemónia USA sa rozpadne. Tento konflikt nebude mať absolútne žiadneho víťaza, povedal pre Global Times čínsky vojenský expert a televízny komentátor Song Zhongping.

Počúvanie a prijímanie príkazov od pohrebného ústavu – NATO nie je v záujme Európy. Európske krajiny by si mali zobrať na svoje plecia svoju vlastnú bezpečnosť, uzatvoriť mier s Ruskom a dosiahnúť mierový a spoločný rozvoj celej Európy.

Milí čitatelia, dnes vám dávam bonus vo forme veľmi peknej piesne-skladby od skupiny Coldplay – Viva la Vida. Toto tu sa spieva ťažšie ako naposledy mnou tu publikovaná skladba od Coldplay – The scientist. Mne sa tento druh hudobného štýlu veľmi páči. Prosím, skúste si túto na spev náročnejšiu skladbu aj tak zaspievať s Coldplay.

Porovnanie cien el. energie medzi vyspelými krajinami.

22.02.2024

Elektrická energia je najušľachtilejšia, najčistejšia energia ktorú ľudia v domácnosti používajú. Spotreba elektrickej energie presne odzrkadľuje životnú úroveň obyvateľstva v tej ktorej krajine. Ceny elektrickej energie dopadajú na režijné náklady obyvateľstva, keďže každá domácnosť vo vyspelom svete je závislá na jej spotrebe. Doleuvedená tabuľka opisuje ceny [...]

Krajiny Blízkeho východu varujú Izrael pred humanitárnou katastrofou v prípade vojenskej invázie do mesta Rafah v pásme Gazy

12.02.2024

Izrael čelí rastúcemu regionálnemu a medzinárodnému tlaku v súvislosti s plánovanou pozemnou ofenzívou proti Rafahu, najjužnejšiemu mestu vo vojnou zničenom pásme Gazy. V posledných dňoch regionálne krajiny varovali Izrael pred humanitárnym zrútením v Rafahu, ak izraelské sily budú trvať na vykonaní pozemného útoku na Rafah, kde žije viac ako 1,4 milióna [...]

Je pre USA Čína v odbore umelej inteligencie skôr partnerom ako nepriateľom ?

11.02.2024

V posledných dňoch sa Čínska Ľudová republika a USA dohodli, že na jar tohto roku začnú prvé stretnutie čínsko-amerického medzivládneho dialógového mechanizmu o umelej inteligencii (AI). Ide o implementáciu konsenzu medzi čínskymi a americkými lídrami dosiahnutého v San Franciscu v novembri, v rámci ktorého sa obe strany dohodli na nadviazaní čínsko-amerických [...]

Jozef Ráž ml.

Zrušia cyklopruh na Vajanského? Rážov rezort to podľa Valla chce dosiahnuť novelou zákona

01.03.2024 16:04

Podľa primátora Bratislavy hrozia astronomické pokuty za nesplnenie nariadenia.

Robert Fico / Tomáš Taraba /

Taraba navštívil Afriku. Envirominister vyrokoval s Keňou a Rwandou dohodu o vojenskej spolupráci

01.03.2024 15:35

S predstaviteľmi Keňe a Rwandy minister podľa vlastných slov vyrokoval aj dohodu o kybernetickej bezpečnosti.

matovič

Odvolací súd potvrdil, že Matovič sa nesmie vyjadrovať urážlivo o Haščákovi

01.03.2024 15:19

Expremiér tiež musí vymazať zo svojich profilov na sociálnych sieťach desiatky príspevkov a videí, ktoré takéto výroky obsahujú.

SR Poprad nemocnica búranie Dolinková POX

V popradskej nemocnici začali s obnovou za 42 miliónov eur

01.03.2024 15:01

Riaditeľ Stanislav Kandrik uviedol, že rekonštrukcia sa dotkne aj ôsmich poschodí a centrálnej kotolne, ktorá bola v havarijnom stave.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 821
Celková čítanosť: 2670785x
Priemerná čítanosť článkov: 3253x

Autor blogu

Archív

Odkazy