Mierová konferencia medzi RF a Ukrajinou vo Švajčiarsku.

Osobitný predstaviteľ Čínskej Ľudovej rep. pre euroázijské záležitosti Li Hui predniesol v piatok v Pekingu prejav na stretnutí diplomatov, v ktorom uviedol, že Čína komunikovala so Švajčiarskom o možnej mierovej konferencii a že akékoľvek mierové rozhovory by sa mali začať medzi Ukrajinou a Ruskom.

Na tomto stretnutí sa zúčastnili diplomati a zástupcovia veľvyslanectva v Pekingu zo 78 krajín a regiónov vrátane Ruska, Ukrajiny, Nemecka, Francúzska a EÚ. V čase, keď rusko-ukrajinský konflikt eskaluje, keďže vstupuje do svojho tretieho roku, Čína ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN a zodpovedná krajina bola vždy odhodlaná sprostredkovať a presadzovať mier a nikdy nestála nečinne, Li povedal.

Vzhľadom na to, že konflikt sa naďalej zhoršuje bez známok zmierňovania napätia, najnaliehavejšou úlohou je teraz začať mierové rozhovory čo najskôr, uviedol čínsky diplomat.

Li navštívil v dňoch 2. až 12. marca Rusko, ústredie EÚ, Poľsko, Ukrajinu, Nemecko a Francúzsko a rokoval s príslušnými stranami o politickom urovnaní ukrajinskej krízy, podrobne si vymenil názory a intenzívne cestoval, aby sprostredkoval medzi rôznymi stranami rozhovory.

Všetky strany pripisovali Liho návšteve veľký význam a ocenili čínske úsilie o podporu mierových rozhovorov, uviedlo čínske ministerstvo zahraničných vecí.

„Účel nášho diplomatického raketoplánu je tentoraz jasný, zapojiť sa do hĺbkovej komunikácie s Ruskom a Ukrajinou, dvoma vojnou zmietanými krajinami, ako aj s príslušnými európskymi národmi, a na základe najnovšieho vývoja súčasnej situácie,“ dodal. aby sme spoločne hľadali spôsoby skorého politického riešenia krízy,“ povedal Li.

Čínsky diplomat sa podelil aj o niekoľko významných dojmov z návštevy. V Rusku viedli čínski a ruskí diplomati podrobné rozhovory a obaja verili, že udržiavanie dialógu o hlavnej kríze odráža strategickú koordináciu na vysokej úrovni medzi oboma krajinami. Rusko oceňuje úsilie Čínskej Ľudovej rep. pri uskutočňovaní druhého kola kyvadlovej diplomacie počas krízy a uznalo, že ukrajinskú krízu treba v konečnom dôsledku vyriešiť rokovaním, povedal Li.

Ruská strana tiež vyjadrila svoje vlastné názory na mierové rozhovory a zopakovala svoju ochotu zapojiť sa do komplexných rokovaní o ukrajinskej kríze.

Čínsky diplomat tiež zdôraznil, že veľkú dôležitosť jeho návšteve prikladá aj ukrajinská strana. Ukrajinská strana vyjadrila, že si vysoko váži ukrajinsko-čínske vzťahy a je ochotná presadzovať bilaterálne vzťahy a obchodné väzby pri zachovaní medziľudských výmen.

Li zdôraznil, že ukrajinská strana vyvrátila niektoré nepravdivé tvrdenia, že Čína si zámerne udržiava odstup od krajiny, pričom uviedol, že bilaterálne vzťahy to neovplyvnilo.

Ukrajinská strana tiež oceňuje vyvážený postoj Číny ku kríze a pozičný dokument, ktorý Čína zverejnila k riešeniu ukrajinskej krízy, dúfajúc, že Čína bude naďalej zohrávať konštruktívnu úlohu, povedal Li na stretnutí.

Li sa tiež podelil o niektoré dojmy zo svojho posledného kola raketoplánovej diplomacie, keď povedal, že po viac ako dvoch rokoch od tejto krízy nevidel žiadne známky zmiernenia, ale konsenzus pre mierové rozhovory stúpa napriek pomerne veľkým rozdielom, pretože každá strana sa drží svojej vlastnej pozície. Všetci však súhlasia s tým, že táto kríza by sa mala nakoniec skončiť rokovaním, povedal Li.

Poznamenal tiež, že všetky strany očakávajú, že Čína bude hrať väčšiu a konštruktívnu úlohu, keďže všetky uznali jej výzvu na ukončenie konfliktu. Ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN a spoločný priateľ Ruska a Ukrajiny môže Čína pokračovať v sprostredkovateľskom úsilí, aby zhromaždila viac pozitívnych faktorov pre mierové rozhovory.

Pokiaľ ide o možnú mierovú konferenciu usporiadanú Švajčiarskom, Li povedal, že o tejto záležitosti diskutoval so švajčiarskou stranou v Bruseli počas svojej práve skončenej návštevy. Pán Li verí, že každá mierová konferencia by mala byť uznaná Ruskom aj Ukrajinou a mali by sa k nej v rovnakej miere pripojiť zainteresované strany, v ktorých sa otvorene diskutuje o všetkých možných mierových riešeniach.

Od minulého roka príslušné krajiny hostili viacero kôl medzinárodnej konferencie o ukrajinskej kríze a niektorí sa možno pýtajú, prečo sa Čínska Ľudová rep. nezúčastnila na následných konferenciách po konferencii v Jeddahu v auguste 2023, poznamenal Li.

„Môžem vám povedať, že čínska strana je presvedčená, že konferenciám tohto druhu sa nepodarilo pozvať dve hlavné zainteresované strany, aby sa pripojili, a na stole sa diskutovalo o návrhoch len z jednej strany… Takéto konferencie nemali zastúpenie a nedokázali priniesť konkrétne výsledky,“ povedal Li. Zhoduje sa na tom stále viac krajín z globálneho juhu, dodal čínsky diplomat, zatiaľ čo sa konferencia o mierových rozhovoroch vo Švajčiarsku stále pripravuje.

Dnešným bonusom pre čitateľov môjho blogu je veľmi pekná prieseň od našej poprednej speváčky Katky Knechtovej – Môj Bože. Nech sa vám páči a príjemný zážitok zo spievania s Katkou.

Amerika s Čínou hrá poker.

27.04.2025

V dialógu s bývalým gréckym ministrom financií Yanisom Varoufakisom sa Jeffrey Sachs venuje mylnej americkej predstave o víťazstve v obchodnej vojne s Čínskou ľudovou republikou a zároveň analyzuje otázku, či by sa Taiwan mohol stať „druhou Ukrajinou“. Obe tieto kľúčové témy rozoberá priložené video. Nech sa páči:

Čína získala 70 % svetového trhu v predaji robotov, tvrdí predstaviteľ MIIT

27.04.2025

Čína od roku 2024 vyrobila takmer 100 robotických produktov s umelou inteligenciou (AI), čím si zabezpečila 70 percent svetového trhu, a budúce vyhliadky čínskeho priemyslu robotov s umelou inteligenciou (AI) sú široké, uviedol v sobotu Du Guangda, úradník Ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT). Čína je jedinou krajinou na svete s kompletným priemyselným [...]

Čína vlastní asi 60 percent patentov na umelú inteligenciu.

24.04.2025

Čína sa v súčasnosti stala najväčším svetovým držiteľom patentov na umelú inteligenciu (UI) a vlastní asi 60 percent globálnych patentov týkajúcich sa umelej inteligencie. Umelá inteligencia je kľúčovou hnacou silou v novej vlne technologickej revolúcie a priemyselnej transformácie a čínsky sektor UI vykazuje silné tempo rozvoja, povedal Shen Changyu, šéf Čínskej [...]

pápež

Pápež zo superveľmoci. Poháda sa Američan Lev XIV. s Trumpom? Bude ako František? Zmení cirkev?

08.05.2025 22:30

Čo sa dá očakávať od nového pápeža Leva XIV.? Zhodnotil to sociológ Gëzim Alpion z Birminghamskej univerzity, ktorý sa zaoberá vplyvom cirkvi na spoločnosť.

NATO / OTAN / Armáda SR /

Mimoriadna udalosť v útvare Ozbrojených síl SR. Vojak utrpel strelné poranenie

08.05.2025 21:19

Okolnosti udalosti sú predmetom vyšetrovania.

Lev XIV. / Robert Prevost /

Kto je nový pápež? Prvýkrát ním bude Američan, Lev XIV. zdôraznil potrebu mieru, časť príhovoru mal v španielčine

08.05.2025 20:04, aktualizované: 21:13

Nový pápež sa vo svojom prvom prejave poďakoval svojmu predchodcovi pápežovi Františkovi.

Trump

Trump zvažuje premenovať Perzský záliv, Irán túto úvahu odsúdil

08.05.2025 19:04

Myšlienka na zmenu názvu Trumpovi napadla po tom, čo sám vyhlásil, že by sa Mexický záliv mal volať Americký záliv.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 954
Celková čítanosť: 3167345x
Priemerná čítanosť článkov: 3320x

Autor blogu

Archív

Odkazy