Založ si blog

Premiér Čínskej Ľudovej rep. sa dnes stretol s americkou ministerkou financií.

Čínsky premiér Li Qiang sa v nedeľu, dnes stretol s americkou ministerkou financií Janet Yellenovou v Pekingu, kde naliehal na USA, aby spolupracovali s Čínou na dodržiavaní základných noriem trhového hospodárstva spravodlivej hospodárskej súťaže a otvorenej spolupráce a aby sa zdržali politizovania alebo nadmerného napínania tohto konceptu, národnej bezpečnosti, pokiaľ ide o hospodárske a obchodné otázky.

Ostro sledovaná cesta Yellenovej do Číny, ktorá zahŕňa stretnutia s vysokými čínskymi predstaviteľmi, podčiarkuje známky stabilizácie bilaterálnych vzťahov medzi Čínou a USA v rámci intenzívnejšej výmeny názorov medzi vysokými predstaviteľmi. USA však pokračujú v tvrdom boji proti čínskemu priemyslu a podnikom s tvrdeniami ako „nadmerná kapacita“, čo predstavuje riziko pre bilaterálny vzťah, uviedli odborníci.

Počas stretnutia v nedeľu ráno čínsky premiér povedal, že pod strategickým vedením oboch hláv štátov sa vzťahy medzi Čínou a USA v súčasnosti stabilizujú a Čína dúfa, že tieto dve krajiny môžu byť skôr partnermi než protivníkmi, so vzájomným rešpektom a mierovým spolunažívaním.

Li poznamenal, že Čína a USA ako dve najväčšie svetové ekonomiky majú hlboko prepojené ekonomické záujmy a posilnenie hospodárskej a obchodnej spolupráce má veľký význam pre rozvoj a globálny hospodársky rast oboch strán. Vyzval na posilnenie komunikácie a spoločné hľadanie spôsobov, ako zvládnuť a vyriešiť rozdiely.

Predovšetkým čínsky premiér povedal, že dúfa, že USA nebudú politizovať alebo preháňať koncepciu národnej bezpečnosti, pokiaľ ide o ekonomické a obchodné otázky, a že budú problémy s výrobnými kapacitami vnímať objektívne a dialekticky z trhovo orientovanej a globálnej perspektívy.

USA použili rôzne zámienky ako „obavy o národnú bezpečnosť“ na ospravedlnenie svojej neustále sa rozširujúcej represívnej kampane proti čínskym podnikom a výrobkom, aj keď americkí predstavitelia opakovane vyhlasujú, že sa nesnažia o oddelenie oboch ekonomík. V tom, čo sa zdá byť ďalším znakom ďalších represívnych opatrení, Yellenová nedávno upozornila na to, čo nazýva čínsky problém „nadmernej kapacity“.

Počas nedeľného stretnutia Yellenová povedala, že spoločným úsilím oboch strán sa vzťahy medzi USA a Čínou dostali na stabilnejší základ a USA oceňujú pokrok dosiahnutý v hospodárskom dialógu a spolupráci medzi USA a Čínou a neusilujú sa o „oddelenie “ od Číny.

Pozitívne signály

Yellenovej cesta, jej druhá od júla 2023, pritiahla širokú pozornosť v Číne aj na celom svete, pretože mnohí pozorne sledujú nový vývoj vo vzťahoch medzi Čínou a USA, ktoré sa často považujú za najdôslednejší bilaterálny vzťah na svete. Táto cesta spolu so sériou nedávnych výmen na vysokej úrovni zlepšila očakávania stabilných väzieb.

Niekoľko dní predtým, ako Yellenová dorazila do Guangzhou, juhočínskej provincie Guangdong, si vedúci predstavitelia oboch krajín zatelefonovali, čo analytici nazývajú „kotvou pre stabilizáciu vzťahov“. V Guangzhou sa čínsky vicepremiér He Lifeng stretol s Yellenovou a komunikoval „úprimne, pragmaticky a konštruktívne“.

„Návšteva Yellenovej v Číne vysiela pozitívny signál, ktorý ukazuje, že Čína a USA sú ochotné komunikovať a my to musíme plne potvrdiť,“ povedal Huo Jianguo, podpredseda Čínskej spoločnosti pre štúdie Svetovej obchodnej organizácie v Pekingu.

Huo poznamenal, že rozhodnutie vybrať si Guangzhou, ktoré je známe svojím ekonomickým rozvojom a otvorenosťou, ako prvú zastávku na Yelleninej ceste, naznačuje „pragmatický“ charakter návštevy, ktorá sa zameriava na komerčné otázky a podnikanie. „Zdá sa, že výber Guangzhou ako prvej zastávky bagatelizuje oficiálny tón… Yellenová je počas tejto cesty pragmatickejšia a ochotná mať kontakty so spoločnosťami, aby vytvorila uvoľnenejšiu atmosféru,“ povedal.

V nedeľu sa Yellenová v Pekingu stretla so starostom Pekingu Yin Yongom a navštívila Národnú školu rozvoja na prestížnej Pekingskej univerzite, kde podľa správ z médií viedla diskusie s učiteľmi a študentmi.

Zatiaľ čo cesta je vítaným znamením pre mnohých v Číne a na celom svete, niektorí zostávajú opatrní voči USA, pretože si všímajú neúnavnú kampaň Washingtonu proti čínskym podnikom a výrobkom.

„USA majú dlhodobý obojstranný prístup k Číne v tom zmysle, že sa snažia potláčať Čínu a zároveň s ňou spolupracovať. Musíme vidieť obe strany. Tvrdenie USA nemusí nutne znamenať prerušenie bilaterálnych vzťahov.“ A spolupráca nevyhnutne neznamená, že medzi týmito dvoma krajinami nebudú žiadne problémy,“ povedal He Weiwen, vedúci pracovník Centra pre Čínu a globalizáciu.

Povedal, že zatiaľ čo nedávne výmeny názorov medzi oboma stranami ukázali postupné zlepšovanie

Taiwan je čínska provincia.

26.05.2024

Nedávno sa začali cvičenia čínskych ozbrojených síl v okolí Taiwanu a s nimi ďalšie kolo expertného otriasania vzduchom: má celý svet, mierne povedané, veľké problémy na jednom z horúcich miest svetovej politiky. Všetko však závisí od uhla pohľadu. A uhol môže byť tento: keď stojíte na brehu Taiwanského prielivu zo strany ČĽR A ak viete chodiť po vode, tak [...]

Ako sa darilo predaju áut na svetovom trhu v roku 2023.

25.05.2024

Predaj automobilov za rok 2023 v prvých 25 krajinách sveta. Rank Country Cars Sold Year ↑↓% Top Brands 1 China 30,094,767 ↑ 28% Volkswagen 2,495,337 – Toyota 1,908,334 – Geely 1,421,522 2 United States 15,604,278 ↑ 14% Ford 1,904,174 – Toyota 1,890,933 – Chevrolet 1,715,625 3 Japan 4,779,639 ↑ 14% Toyota 1,549,362 – Suzuki 652,894 – Daihatsu 594,521 [...]

Čínske spoločnosti znížili poplatky za používanie AI.

22.05.2024

Čínske technologické spoločnosti ako Tencent, Alibaba a ByteDance sa snažia dostať na trh s novými veľkojazyčnými modelmi (LLM) a znížiť poplatky za prístup k aplikačnému programovaciemu rozhraniu (API) k týmto modelom, čo je krok, ktorý je podľa odborníkov z odvetvia v prvom rade zaujímavý pre firemných používateľov, aj keď slúži aj ako zvonček pre budúce [...]

Island, erupcia, sopka, Grindavík

Na islandskom polostrove Reykjanes sa začala od decembra už piata sopečná erupcia

29.05.2024 22:19

Meteorologický úrad zaznamenával pred najnovšou erupciou v oblasti približne 400 zemetrasení.

Rakúsko SR Schloss Hof  Prezident Čaputová Stretnutie

Čaputová na zámku Schloss Hof vyzdvihla výborné vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom

29.05.2024 21:54

Na rozlúčkovej návšteve si prezidentka prevzala rakúske najvyššie štátne vyznamenanie Veľkú hviezdu.

182706hasici zachrana deti 6535283 mensi

Otec zabudol vyložiť šestnásťmesačné dieťa v jasliach, zomrelo v rozpálenom aute

29.05.2024 21:33

Dieťa strávilo v aute nikým nespozorované celý deň, pričom rozhorúčené vozidlo stálo zaparkované na slnku.

Bundeswehr / Tornado stíhačka /

Vojaci Bundeswehru sa už nemusia povinne očkovať proti covidu

29.05.2024 21:16

Bundeswehr bude po novom vojakom aj naďalej ponúkať očkovanie na covid, avšak už len na dobrovoľnej báze.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 839
Celková čítanosť: 2747146x
Priemerná čítanosť článkov: 3274x

Autor blogu

Archív

Odkazy